W Łodzi powstają firmy dla seniorów lub zakładane przez seniorów

Pracownie krawieckie czy gabinety fizjoterapii i rehabilitacji to tylko niektóre z 36 pomysłów na biznes. Jak wziąć część z 2 mln zł unijnej dotacji na ten cel?

Malwina Graczykowska z firmy HRP i Anna Drożdżalska -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Dzięki dotacji pani Anna Drożdżalska z Łodzi w październiku otworzyła zakład krawiecki na Starym Rokiciu , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Sami są już w wieku 60 plus lub mają pomysł na biznes, który zaspokoi potrzeby i oczekiwania seniora - powstało już 8, a finalnie ma być 36 takich firm. Na założenie takiej działalności jest unijna dotacja. Urząd Miasta Łodzi oraz firma HRP zdobyły pond 2 mln zł na ten cel. 

- Zapraszamy seniorów oraz osoby, które mają pomysł na otworzenie firmy z ofertą dla osób 60 plus. Mamy dla nich 23 050 zł jednorazowej dotacji, którą można przeznaczyć na remont lokalu czy zakupy sprzętów i urządzeń niezbędnych w prowadzeniu firmy. Ponadto, przez pół roku, można liczyć na dodatkowe, comiesięczne wsparcie w kwocie 2250 zł. Te pieniądze można wydać na zapłacenie czynszu, mediów czy ubezpieczenia. A w tym czasie skupić się tylko na rozwijaniu własnego biznesu. Powstało już pierwszy 8 takich firm, m.in. zakłady krawieckie czy gabinety fizjoterapii. Ale chcemy, by działało ich 36. Przygotowujemy się do jeszcze jednego naboru wniosków od osób zainteresowanych założeniem takiej firmy - na początku 2021 r. - mówi Malwina Graczykowska z firmy HRP. 

Z dotacji skorzystała już Anna Drożdżalska z Łodzi, która w październiku otworzyła zakład krawiecki na Starym Rokiciu. 

- Od dawna chciałam wrócić do zawodu krawcowej, ale miałam małe dzieci. Musiałam skupić się na opiece nad nimi. Ale dzieci podrosły, a ja przeczytałam, że jest taki projekt, pod seniorów. Tymczasem mieszkam na osiedlu, na którym przeważają seniorki. Oferta ubrań z "sieciówek" nie jest skierowana do nich. Poza tym skromne emerytury nie pozwalają na szaleństwo na zakupach. Ale one też chętnie by coś zmieniły w garderobie. Poza tym np. choroby czy sam wiek sprawiły, że figura się zmieniła i ubranie przestało się "układać" na osobie. To pod seniorki postanowiłam otworzyć swój biznes. Część urządzeń miałam swoich, część dokupiłam. Ale większą część dotacji przeznaczyłam na remont pomieszczeń pod pracownię krawiecką oraz przygotowanie terenu, który prowadzi do samego zakładu. Będą przychodziły do mnie starsze, często nie do końca sprawne osoby. Chciałam, by miały komfortowe wejście i pomieszczenia przystosowane do ich potrzeb - opowiada Anna Drożdżalska. 

Łodzianie zainteresowani wzięciem udziału w styczniowym naborze mogą kontaktować się z biurem projektu (firma HRP) przy ul. Tymienieckiego 19a, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 lub pisząc na mail olga.kucharska@hrp.com.pl

Polecane aktualności

Konferencja prasowa z udziałem Wiceprezydenta Adama Pustelnika

Firma CanPoland uruchamia w Łodzi zakład wytwarzający surowiec farmaceutyczny na bazie konopi indyjskich

Marcin Masłowski / UMŁ

CanPoland SA to firma z branży farmaceutycznej, wiodący, polski eksporter medycznej marihuany, który... więcej

Konferencja prasowa pod siedzibą Bartolini Air

Widokowy lot nad Łodzią, trening strzelecki, czy kulturalny wieczór w teatrze? Co jeszcze przygotowaliśmy na tegoroczne licytacje WOŚP?

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Więcej informacji oraz linki do licytacji poniżej. więcej

Jemy w Łodzi - Pizza fest

Pizzomaniacy łączcie się – rusza największe łódzkie święto pizzy

Informacja prasowa

Już w najbliższy piątek 29 stycznia, rozpoczyna się festiwal Pizza Fest organizowany przez Jemy w... więcej

Pierwszy zaszczepiony - Pan Kazimierz, rocznik 1935

Ruszyły szczepienia seniorów na covid. Miasto uruchamia przewozy dla seniorów

Jolanta Baranowska / UMŁ

Pan Kazimierz, rocznik 1935 - jako pierwszy został zaszczepiony na korona wirusa w miejskiej... więcej

Znaleziska podczas prac budowlanych

Podczas budowy nowego pasażu odnaleziono niezwykłe przedmioty

M.Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Co się stanie z zabytkowymi eksponatami odkrytymi na budowie pasażu między ulicami Ogrodową i... więcej

Kontakt