Porzucone noworodki i ciężko chore dzieci. Pomagają im rodziny zastępcze. Posłuchajcie ich opowieści. Transmisja live już w środę 2.12. o 17.30

4-letnią Klarę* zawieźli do domu dziecka policjanci. Prosto z trawnika, na którym pilnowała śpiącej mamy. Później zamieszkała w pogotowiu rodzinnym u Gosi i Zbyszka Wilamków. „Nie odejdę od was. Nie wyobrażajcie sobie, że mnie oddacie. Tu jest mój domek”.

Tak mówiła na początku. Ostatecznie jednak pokochała nowych rodziców. I ma tylko dla siebie mamę, tatę, 2 babcie i dziadka.

Gdy poszła do adopcji, to jeden z chłopców mieszkających w pogotowiu już wiedział, o czym marzy. „Znajdźcie mi taką rodzinę”. - Mówiliśmy mu, że dopóki ma kontakt z dziadkiem, to nie może iść do adopcji. A ten dziadek naprawdę nie rokował. Adaś miał wówczas 7 lat. Gdy dziadek nie przyszedł 5 razy z rzędu na spotkanie, przemyślał sprawę. „Wujek, nie przywoź mnie już tutaj. Chcę mieć mamę i tatę.” - wspominają.

Marzenie Adama się spełniło. Od kilku lat ma kochającą rodzinę. Do cioci Gosi i wujka Zbyszka przyjeżdża co roku na działkę na wsi.

A oni tworzą rodzinę dla kolejnych dzieci, w tym także dla noworodków zostawionych tuż po narodzinach. Takich jak Majeczka, która urodziła się w 33. tygodniu ciąży, ważyła 2 kg i miała 2 promile alkoholu we krwi.

Jeśli chcecie posłuchać ich opowieści o rodzicielstwie zastępczym podczas rozmowy online, zapraszamy już w najbliższą środę 2.12. o godz. 17.30.

Druga zaproszona rodzina to Renata i Janusz Zalewscy, od kilkunastu lat opiekujący się dziećmi ze znacznymi niepełnosprawnościami. Obecnie prowadzą specjalistyczny rodzinny dom dziecka i otaczają miłością m.in. 6-letnią Julkę i 14-letnią Gabrysię, które wbrew diagnozom lekarzy przetrwały wszystkie zdrowotne kryzysy.

Więcej na stronie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/2735411366733997/

 

*Imiona i niektóre szczegóły dotyczące dzieci z pogotowia zostały zmienione.

Polecane aktualności

Pamięć o Radogoszczu

Andrzej Janecki / BAM

W 76. rocznicę zbrodni popełnionej przez Niemców na więźniach przed sarkofagiem pomordowanych... więcej

Baner - baza zasobów miejskich instytucji kultury

W Łodzi powstaje multimedialna baza zasobów miejskich instytucji kultury

Sławomir Macias / UMŁ

W odpowiedzi na trudną sytuację kultury po 2020 roku w Łodzi powstaje Baza Zasobów Wspólnych... więcej

 -  Grafika informacyjna. W tle ręka z kredą piszą na tablicy. Na pierwszym planie dwa okręgi wypełnione tekstem. W większym żółtym informacja: Nabór wniosków do 29 stycznia 2021. W mniejszym pomarańczowym okręgu tekst: Do zdobycia dotacje od 7 do 25 tysięcy złotych

Dotacje dla Łodzi akademickiej!

Zapraszamy do udziału w konkursie dla środowiska akademickiego na wsparcie realizacji zadań... więcej

Konferencja prasowa w sprawie szczepień

W Łodzi rozpoczęły się szczepiania pensjonariuszy DPS

Jolanta Baranowska / UMŁ

Dziś, we wtorek 19 stycznia rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy łódzkich domów pomocy... więcej

Przekroczenie poziomu alarmowego stężenia w powietrzu pyłu PM10 na części obszaru Łodzi

Informacja o przekroczeniu poziomu alarmowego i ryzyku dalszych przekroczeń dla pyłu PM10 na części... więcej

Kontakt