Jak powstaje łódzkie Orientarium?

Do otwarcia Orientarium w Łodzi zostało kilka miesięcy. Prace idą pełną parą. Na jakim etapie obecnie jesteśmy? Weszliśmy na budowę, by sprawdzić, jak wyglądają pawilony, wybiegi oraz woliery dla zwierząt.

Prace budowlane na terenie Orientarium rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. Otwarcie obiektu planowane jest na czerwiec 2021 roku. Większość prac już za nami. – Zaawansowanie robót na ten moment wynosi 83%. Obecnie trwa montaż elewacji ze sprasowanego bambusa oraz posadzki z betonu architektonicznego. Trwa również szklenie fasad aluminiowych wybiegów wewnętrznych - informuje Artur Kaczor, kierownik robót i koordynator ds. rozliczeń wykonawcy - firmy Mosty Łódź.

Wybiegi dla zwierząt zostały już częściowo zaaranżowane. Przybywa sztucznych skał, montowane są konstrukcje do zielonych ścian, na których znajdzie się roślinność. W ramach kontraktu firma Mosty Łódź ma wyposażyć obiekt w orientalne rośliny - około 20 tysięcy sztuk. 15 tysięcy sztuk roślin jest już w Polsce. Są składowane w szklarniach pod Łodzią.

W Orientarium zamieszkają zwierzęta z Azji Południowo-Wschodniej. – Zobaczymy około 50 gatunków zwierząt, między innymi słonie, orangutany, bawoły anoa, makaki, niedźwiedzie malajskie, gawiale oraz wiele gatunków ryb, w tym rekiny oraz płaszczki. – mówi wiceprezes zoo, Tomasz Jóźwik.

Część wybiegów zajmą podopieczni, którzy już od dłuższego czasu w łódzkim zoo przebywają, między innymi langury czy binturongi. Pomału organizowane są transporty ptaków. Na początku przyszłego roku rozpocznie się zarybianie, a od marca do czerwca, kiedy będzie już pozwolenie na użytkowanie obiektu, pojawią się większe zwierzęta.  – Wiemy już, że gawiale przyjadą do nas z Czech. To będą duże, kilkumetrowe osobniki. Mamy też wytypowane cztery orangutany i trzy słonie indyjskie. Słonie przyjadą z Holandii i Francji – dodaje wiceprezes zoo.

Przypomnijmy, że cała inwestycja obejmie połowę obecnego terenu zoo. Nowoczesne pawilony, woliery oraz wybiegi zajmą powierzchnię ponad 7,5 ha. Orientarium będzie podzielone na strefę wejściowo-konferencyjną oraz ekspozycyjną.  

Polecane aktualności

Kamienica przy ulicy Tuwima 52

Do zrewitalizowanej dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ul. Tuwima wprowadzili się najemcy i lokatorzy

Małgorzata Loeffler / ZIM

Do zrewitalizowanej dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ulicy Tuwima 52 wprowadzili się najemcy... więcej

Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi

Oddziały miejskiego szpitala do remontu

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Na oddziałach: neurologii, rehabilitacji, rehabilitacji neurologicznej oraz udarowym w szpitalu im.... więcej

Orientarium w Łodzi

Podwodny tunel w Orientarium

Paulina Klimas-Stasiak / ZOO

Podwodny tunel, w którym powstanie basen dla rekinów, oraz mniejsze zbiorniki dookoła zostały... więcej

Stary terminal na łódzkim lotnisku zyskał nowe życie

Młodzi piloci studiują w starym terminalu lotniska

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Stary terminal na łódzkim lotnisku zyskał nowe życie – wprowadza się do niego Bartolini Air,... więcej

40 minut na 20-minutowym bilecie

Na 20-minutowym bilecie pojedziemy w łódzkich autobusach i tramwajach 40 minut

Aleksandra Hac / UMŁ

Łódź wchodzi w kluczową fazę realizacji największych inwestycji. Dla pasażerów MPK oznacza to... więcej

Kontakt