W Łodzi powstaje Miejska Strefa Kultury

Reforma domów kultury wkracza w nową fazę. Rozpoczynamy konsultacje i pokazujemy proponowaną strukturę.

Rozpoczynają się konsultacje i badanie potrzeb mieszkańców, a także debata nad rolą domu kultury w życiu miasta.

Przygotowujemy się do zmian funkcjonowania domów kultury. 5 obecnie działających ośrodków wraz z podległymi im filiami będzie składało się na jedną dużą i nowoczesną instytucje – Miejską Strefę Kultury. Tym samym w Łodzi działać będzie 15 samodzielnych merytorycznie, równorzędnych placówek, które nadal funkcjonować będą w obecnych lokalizacjach.

Zmiana polegać będzie na zastąpieniu dotychczasowych pięciu administracji – jedną. Zamiast pięciu dyrektorów pozostanie – jeden. Liczymy, że proponowane rozwiązanie przyczyni się do lepszej komunikacji, sprawniejszego zarządzania, pozwoli na utworzeniu działów dedykowanych pozyskiwaniu funduszy czy promocji, pracownicy - instruktorzy zostaną odciążeni angażowaniem się w prace administracyjne na rzecz działań wyłączenie merytorycznych. 

- Naszym celem, co staram się podkreślać od samego początku, nie jest odebranie autonomii domom kultury, których wyjątkowość polega na tym, że indywidualnie podchodzą do swojego grona odbiorców – znają specyfikę danego obszaru, znają uczestników zajęć i ich oczekiwania. Zmiana, która ma się dokonać po połączeniu pięciu ośrodków ma – jedynie spoić administracje, a nie ujednolicić działalność merytoryczną. Chcemy aby instruktorzy w całości swojego etatu poświęcali swój czas na prowadzenie zajęć a nie np. angażowanie się w pozyskiwanie środków czy rozliczanie projektów. To tego będą specjalnie powołane stanowiska. Ostateczną decyzję o powołaniu Miejskiej Strefy Kultury podejmą Radni Rady Miejskiej w Łodzi w dniu 23 grudnia podczas sesji, ale moim zdaniem  jest to dobra decyzji korzystna nie tylko dla pracowników merytorycznych, ale także dla mieszkańców. Docierają do nas cały czas różne opinie, w tym także te negatywne. Chciałam jednak zapewnić, że wszystkie one są brane pod uwagę i na bieżąco dyskutowane. Dlatego zachęcam cały czas do rozmów i wspólnego budowania nowej przestrzeni jaką ma szansę stać się Miejska Strefa Kultury - mówi Małgorzata Moskwa - Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi.

Konsultacje

Zgodnie z zapowiedziami dzisiaj rozpoczynają się konsultacje, w trakcie których chcemy zapytać łodzian, jak widzą rolę domów kultury w naszym mieście, z jakich działań najczęściej korzystają albo z jakich aktywności chętnie by skorzystali, ale także skąd czerpią informacje o ofercie kulturalnej ośrodków. Wszystkie uwagi oraz pomysły zgłaszane przez naszych mieszkańców posłużą jako punkt wyjścia do określenia celów i wskaźników działalności programowej i organizacyjnej na etapie tworzenia się nowej instytucji czyli Miejskiej Strefy Kultury. Materiał ma przedstawiać konkretne rozwiązania, które przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności i konkurencyjności placówki, jako miejsca gdzie łodzianie w różnym wieku chcą spędzać czas wolny.

- Prowadzone w najbliższym czasie konsultacje mają wskazać obszary działalności merytorycznej i rozwiązania organizacyjne, które oczekiwane są od tego rodzaju placówki w obecnej rzeczywistości. Chcemy jak najlepiej wykorzystać potencjał i umiejętności obecnych pracowników, a także zasoby MSK - mówi Aleksandra Podębska, Pełnomocnik d/s łączenia ośrodków kultury.

Zachęcamy aby wszystkie osoby, które zainteresowane są rozwojem oferty kulturalnej w naszym mieście weszły od jutra na stronę lodz.pl/konsultacje i wypełnili ankietę dotyczącą tego. jak wyobrażają sobie wymarzony dom kultury. Gotowy formularz należy wysłać do 16 grudnia na jeden z podanych adresów mailowych: pelnomocnikdk@uml.lodz.p i kultura@uml.lodz.pl.

Ankieta do wypełnienia pojawi się od dzisiaj także na stronie vox populi: vox.uml.lodz.pl.

O swoich pomysłach, uwagach i oczekiwaniach względem działalności domów kultury będzie można opowiedzieć podczas otwartego spotkania online już 10 grudnia w godzinach od 17 do 19. 

Link do konsultacji on line >>>

Polecane aktualności

Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej po remoncie -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej po modernizacji

Jolanta Baranowska / BRP

Wyglądała jak relikt przeszłości. Kompletnie zmieniła oblicze. Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej... więcej

Łatanie ubytków w jezdni -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Zgłoś dziurę – załatamy ją

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Przyjęliśmy prawie 200 zgłoszeń od mieszkańców, uzupełniając naszą listę ubytków do załatania.... więcej

Raport Polska pod mikroskopem -  mat. prasowe

Łódź na 1 miejscu w rankingu czystości

informacja prasowa

Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i... więcej

Wizualizacja ulicy Wschodniej 45

Łódź rewitalizuje. Na ul. Wschodniej powstają komfortowe mieszkania, pracownie i zielone podwórko

M.Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Wystartowały intensywne prace w kolejnej łódzkiej kamienicy. Przy ul. Wschodniej 45 powstaje... więcej

Festiwal Reportażu Młodego Pokolenia

Nowe, nietypowe wydarzenie na kulturalnej mapie Łodzi - Festiwal Młodego Reportażu

Daria Głowacka / ŁCW

W Polsce, reportaż to jeden z najbardziej popularnych gatunków literackich – książki Mariusza... więcej

Kontakt