Łodzianie wybrali wygląd nowych tramwajów MPK

Po raz pierwszy łodzianie mogli wybrać wzór malowania nowych tramwajów MPK. W cieszącym się ogromnym zainteresowaniem głosowaniu na facebookowym profilu miasta Łódź, wzięło udział blisko 20 tys. łodzian, a zwyciężyła propozycja nr 4.

Nowych tramwajów MPK - zwycięski projekt
Nowych tramwajów MPK - zwycięski projekt

Takiego głosowania jeszcze nie było. Łodzianie po raz pierwszy mogli wybrać wzór malowania nowych tramwajów MPK. Od czwartkowego popołudnia (3.12.), do godz. 12.00 w poniedziałek, ponad 19,6 tys. łodzian wybierało wzór malowania nowych tramwajów MPK. Ponad połowa głosujących (11,8 tys.) wybrała projekt malowania nr 4. Drugi w kolejności projekt nr 2 zdobył 4,1 tys. głosów.

Zwycięski projekt malowania tramwajów charakteryzuje się żółtymi pasami pod i nad oknami nawiązując do klasycznego schematu malowania pojazdów MPK. Równocześnie kształt wykroju żółtych pasów uwydatnia smukłe i dynamicznie zaprojektowaną formę ściany czołowej.

Pierwsze z 30 nowych pojazdów, wartych 268,5 mln zł, zakupionych w ramach programu „Tramwaj dla Łodzi” zostanie dostarczone do naszego miasta na przełomie 2022 i 2023 roku. Będą to nowoczesne, niskopodłogowe, pięcioczłonowe pojazdy oparty na 4 wózkach (w tym również wózkach skrętnych). To pierwsza taka konstrukcja w Polsce znacznie ułatwiająca eksploatację tramwajów i zmniejszają zużycie kół oraz torowiska.

Warto podkreślić, że wszystkie nowe tramwaje, których dostawcą jest firma Modertrans są w pełni klimatyzowane i będą one jeździły m.in. po 11 kilometrach gruntowanie zmodernizowanych torowisk na ul. Dąbrowskiego i al. Rydza-Śmigłego.

Zastosowana konfiguracja pojazdów zapewni szerokie przejścia wewnątrz tramwaju. W przygotowywanych dla Łodzi pojazdach znajdzie się 5 podwójnych drzwi, co ułatwi szybką wymianę pasażerów na przystankach.

Nowoczesne wzornictwo nowych tramwajów będzie rozwinięciem wielokrotnie nagradzanego tramwaju Moderus Gamma LF 01 AC, a w jego projektowaniu biorą udział designerzy europejskiej klasy, znani i cenieni w branży automotive.

Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi dziękuje łodzianom za tak liczny udział w głosowaniu, a każdy z kilkuset komentarzy zostawionych pod konkursowym postem zostanie przeanalizowany przez pracowników ZIM.

Polecane aktualności

100 mln zł na naprawę łódzkich dróg

100 mln zł na naprawę łódzkich dróg

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

15 mln złotych na naprawy nawierzchni po zimie, oraz prawie 90 mln na przebudowy dróg w całym... więcej

Dzień z NCKF

Poczuj się jak reżyser i poznaj sprzęt filmowy - zapraszamy na dzień z Narodowym Centrum Kultury Filmowej

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W sobotę 27 lutego zapraszamy na cały dzień wydarzeń i atrakcji przygotowanych przez zespół... więcej

Karta Łodzianina

Biblioteki Miejskie flagowym partnerem Karty Łodzianina

Kinga Rondio / UMŁ

Do startu Karty Łodzianina zostało dosłownie kilka dni. Już 1 marca, każdy łodzianin, ten z... więcej

Wizualizacja Wschodniej 34

Kolejna łódzka kamienica idzie do remontu

Małgorzata Loeffler / ZIM

Nie śpimy, rewitalizujemy! Kolejna łódzka kamienica idzie do remontu. Powstaną w niej w pełni... więcej

Świat saun na Fali

Dzięki złagodzeniu obostrzeń, aquapark „Fala" uruchamia wszystkie strefy saun

Marcin Masłowski / UMŁ

Aquapark Fala jest gotowy otwarcia saun, jednak ich uruchomienie jest zależne od decyzji rządu RP... więcej

Kontakt