Poznaj firmę SeniorApp -twórcę trendów w projektowaniu systemów opieki senioralnej

Zaufanie w relacjach rynkowych na współczesnym rynku. Na jakich wartościach bazuje firma SeniorApp? Do kogo kieruje swoje usługi?

 Czym jest SeniorApp?

SeniorApp to projekt stworzenia platformy na urządzenia mobilne oraz strony internetowej, dzięki którym seniorzy, osoby niepełnosprawne i ich rodziny, a także opiekunowie, w łatwy i szybki sposób znajdą pomoc w opiece i w sprawach życia codziennego w swojej najbliższej okolicy.

To platforma łącząca ludzi potrzebujących pomocy w codziennych czynnościach z tymi, którzy chcą pomagać innym oraz szukają dodatkowego źródła dochodu.

Jaka jest geneza powstania aplikacji?

Inspiracją do powstania projektu SeniorApp były nasze osobiste doświadczenia związane z opieką nad osobami potrzebującymi pomocy. A liczba tych osób wokół nas stale rośnie. Dlatego naszą misją stało się stworzenie narzędzia spełniającego oczekiwania ludzi wymagających wsparcia, ich bliskich oraz tych, którzy takiej pomocy chcą udzielić.

Bliscy seniorów nie zawsze są na miejscu, czasami mieszkają w innych miastach i nie mogą być przez cały czas obok, więc ta aplikacja odpowiada też na ich potrzeby.

Impulsem do poważnego zajęcia się tematem i przekuciem pomysłu w biznes było zgłoszenie się do konkursu „Mam pomysł na startup” organizowanego przez Urząd Miasta Łodzi.

Jaka idea Wam przyświeca?

Nie chcemy, żeby w naszych ustach zabrzmiało to pompatycznie, ale bardzo poważnie podchodzimy do naszego projektu i dlatego są dla nas ważne: pomoc sama w sobie, bezpieczeństwo seniorów, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych i niepełnosprawnych, udostępnienie technologii przyjaznej seniorom. Integracja międzypokoleniowa, budowanie lokalnych społeczności, aktywizacja osób bezrobotnych.

Jak będzie można korzystać z SeniorApp?

Po zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji na urządzeniu mobilnym, możemy skorzystać z niej jako osoba szukająca pomocy dla siebie lub osoby bliskiej albo oferująca swoje usługi. Jeśli szukamy wsparcia, SeniorApp pomoże znaleźć je w wielu kluczowych kwestiach tj. opieka nad seniorem, sprzątnie, opieka nocna, robienie zakupów, dotrzymanie towarzystwa, konsultacja internisty, rehabilitacja, załatwienie spraw urzędowych, usługi pielęgnacyjne w tym fryzjer czy kosmetyczka, wyprowadzenie psa na spacer, a nawet zadbanie o groby osób bliskich, etc. Po kliknięciu w daną usługę wyświetlą się lokalne oferty osób mogących ją zrealizować. Każdy usługodawca przed dodaniem swojego profilu na SeniorApp zostanie zweryfikowany przez administratora aplikacji. Wybór opiekuna będzie możliwy w systemie 24/7, a bezpieczne dokonanie płatności zapewni funkcja bezgotówkowego przelewu dokonanego po wykonaniu usługi.

Na jakim etapie prac jesteście?

Jesteśmy w trakcie testów i pełnej integracji z zewnętrznymi systemami na Androida i rozpoczynamy prace na iOS i Harmony oraz tak samo funkcjonalną, jak aplikacja, stroną internetową.

Czy Waszym zdaniem seniorzy nie będą mieli problemów z obsługą?

Bierzemy to pod uwagę. Aplikacja została zaprojektowana przy udziale grupy fokusowej, czyli seniorów. Jej wygląd i ergonomia zostały dostosowane do osób starszych, aby ograniczenia ruchowe i wzrokowe nie miały wpływu na użytkowanie. Mamy świadomość jaka grupa seniorów posługuje się smartfonami i serfuje w internecie i co jest dla nich największą barierą. Wykorzystaliśmy do tego dane GUS i badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ale myślimy o rozwoju, bo problemy osób starszych i niepełnosprawnych nie znikną w ciągu najbliższych kilku lat. Społeczeństwo się starzeje a grupa osób zaznajomionych z technologią stale rośnie.

Jak wygląda rynek tego typu produktów i usług w Polsce i na świecie? Istnieją podobne aplikacje?

Kiedy zrodził się pomysł w ogóle się nad tym nie zastanawialiśmy. Dopiero kiedy weszliśmy w fazę budowania biznes planu zaczęliśmy zadawać sobie takie pytania.

Robiliśmy rozeznanie w tym temacie i sprawa wygląda dość ciekawie. Znaleźliśmy aplikacje, które mogą wydawać się podobne, ale tak naprawdę żadna z nich nie ma kompleksowych rozwiązań jak nasze i są dość ubogie w funkcjonalności i na pewno nie tak bezpieczne. Wiele zależy od systemu opieki jaki funkcjonuje w danym kraju i biorąc pod uwagę tylko kraje UE te systemy są bardzo różne i oparte na czasem skrajnych zasadach. Odrębnym tematem jest zaangażowanie i wizja funkcjonowania aplikacji jako platformy i komercjalizacji rozwiązania.

Jak Waszym zdaniem będzie wyglądała przyszłość opieki nad osobami starszymi? Jak pojawianie się tego typu produktów może ją zmienić?

Bardzo dobre pytanie. Sami jesteśmy bardzo ciekawi jak będzie rozwijał się ten temat, ale mamy szansę stać się, być może twórcami jakiś trendów. Między innymi dlatego, że dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego mamy przyjemność brać udział w ciekawym projekcie międzynarodowym. Celem projektu I CARE SMART jest budowanie i wzmacnianie współpracy z organizacjami, które są w stanie dostarczać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie opieki zdrowotnej i opieki społecznej dla osób starszych. Technologia technologią, ale czynnika ludzkiego w tym temacie nic nie zastąpi. Kontakt z drugim człowiekiem, to przy postępującej singularyzacji gospodarstw domowych bardzo ważny element zdrowej i bezpiecznej starości. A nasza aplikacja taki osobisty kontakt zapewnia.

Czy pandemia miała jakiś wpływ na Wasze działania?

Pandemia nie miała bezpośredniego wpływu na rozwój naszego pomysłu, bo narodził się jeszcze przed jej wybuchem. Niewątpliwie przyspieszyliśmy z rozwojem aplikacji, bo zdajemy sobie sprawę, że może być pomocnym narzędziem w opiece nad seniorami.

Jakie są Wasze plany na najbliższą przyszłość?

Planów mamy bardzo dużo i z optymizmem patrzymy na to co nas czeka.

Jesteśmy laureatem pierwszej nagrody konkursu „Mam pomysł na startup”. Bierzemy udział w akceleracji startupów „Kuźnia Pomysłów” organizowanej przez Urząd Marszałkowski w SkyHubie w Łodzi. Bierzemy udział w międzynarodowym projekcie I CARE SMART. Złożyliśmy dwa wnioski o pozyskanie grantów w ramach dofinansowania innowacyjnych pomysłów ze środków UE.

Pozyskaliśmy strategicznego inwestora, dzięki któremu otrzymaliśmy duże wsparcie organizacyjne i impuls do rozwoju.

Tak czy inaczej, priorytetem jest szybkie udostępnienie aplikacji, by mogła służyć seniorom i ich najbliższym.

 

Z p. Igorem Marczakiem, współzałożycielem i pomysłodawcą SeniorApp, rozmawiała Renata Biadała, z Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ

Polecane aktualności

Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych prezentuje certyfikat Zdrowego Miasta WHO -  fot. UMŁ

Łódź jako jedyne w Polsce z tytułem Zdrowego Miasta WHO

Jolanta Baranowska / BRP

Łódź, jako jedyne miasto w Polsce otrzymało tytuł Zdrowego Miasta. Certyfikat przyznaje Światowa... więcej

Łukasz Goss - dyrektor Biura Promocji I Nowych Mediów UMŁ, Edyta Dobrowolska - dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego oraz Laura Rybczyńska - Specjalista ds. Promocji Produktu Karty Łodzianina -  fot. UMŁ

Wzbogacamy wyprawkę dla nowonarodzonych łodzian i łodzianek o kolejne elementy

BRP

Od wielu lat, rodzice, którzy rejestrują swoje dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymują od Miasta... więcej

Dziś absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich.

Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich zakończony

Monika Pawlak / UMŁ

Absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich. więcej

TME Polówka

Kultura "na gorąco" w drugiej połowie wakacji w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Wydarzenia kulturalne podążając za łodzianami, pojawiają się w zielonych enklawach miasta. Koncerty,... więcej

Zielony Plac Wolności

Zielony Plac Wolności

Małgorzata Loeffler / ZIM

Zasadzimy na nim 64 klony i grusze oraz 4 tysiące krzewów i bylin – hortensji, irg i wierzb... więcej

Kontakt