Łódź rewitalizuje. Rewelacyjna przemiana przy ul. Kilińskiego

Generalny remont kamienicy przy zbiegu ulic Jaracza i Kilińskiego dobiega końca, a niezwykła przemiana tego miejscu już cieszy oczy przechodniów.

Inwestycja przy ul. Kilińskiego 39 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Przy ul. Kilińskiego 39 powstaje ryneczek ze stylowym zadaszeniem, a po drugiej stronie ulicy – kieszonkowy park. Wyremontowana będzie też stojąca w tym miejscu kamienica , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Przy ul. Kilińskiego 39, w miejscu, gdzie przez lata był dziki parking i nieuporządkowane targowisko, powstaje ryneczek ze stylowym zadaszeniem, a po drugiej stronie ulicy – kieszonkowy park z placem zabaw i mnóstwem zieleni. Rewelacyjnie prezentuje się też stojąca w tym miejscu kamienica. Przez lata straszyła ponurą ślepą ścianą od strony ul. Kilińskiego. Teraz pojawiły się na niej liczne okna oraz 12 balkonów, a odświeżona i urozmaicona elewacja cieszy oczy przechodniów.

– Przeobrażenie takich miejsc jak skrzyżowanie ul. Kilińskiego z ul. Jaracza to sedno rewitalizacji. Zmieniliśmy zaniedbany kawałek miasta w atrakcyjną przestrzeń, z której będą korzystać wszyscy. Zamiast rudery z łysą ścianą służącą za słup ogłoszeniowy, mamy piękną fasadę z detalem architektonicznym i balkonami. Zamiast dzikiego parkingu i targowiska, mamy stylowy pawilon, który pozwoli urządzić tu handel w bardziej komfortowych warunkach. Zamiast zaniedbanego skweru po drugiej stronie ulicy mamy bezpieczny plac zabaw, na którym dosadziliśmy jeszcze zieleni.

Na tej niewielkiej przestrzeni w centrum miasta urządziliśmy komfortowe mieszkania, pracownie artystyczne i lokale użytkowe. Aby mieszkania były dostępne, zbudowaliśmy specjalną windę. Pomyśleliśmy też o pożytecznych ptakach – jerzykach, dla których zamontowaliśmy na kamienicy budki. Zbudowaliśmy handlowy pawilon, wyremontowaliśmy ulicę Jaracza i Kilińskiego, a pośród zieleni stworzyliśmy dla najmłodszych miejsce do zabawy, którego tak bardzo tutaj brakowało.

Ten park kieszonkowy wyposażyliśmy też w toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Skwer będzie oświetlony i poprowadzą do niego trzy wejścia. Zmieniliśmy kawałek miasta w fajne, przyjazne miejsce do życia. I to jest właśnie rewitalizacja – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

W zrewitalizowanej kamienicy, do której mieszkańcy wprowadzą się wiosną 2021 r., będzie 7 mieszkań komunalnych, jedno mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnością ruchową, dwie pracownie twórcze oraz 3 lokale użytkowe dla mikroprzedsiębiorców. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zamontowano w nim specjalną windę, a wejście do budynku będzie możliwe z poziomu terenu. Dodatkowo na kamienicy zamontowane zostały budki dla jerzyków.

– To miejsce to idealny przykład, jak kompleksowo zmieniamy nasze miasto. Mamy tu skwer, ulicę i podwórko z kamienicą. Zadaszony rynek, odnowiona elewacja, dużo zieleni, a do tego park kieszonkowy na przeciwko i sama ulica Kilińskiego. W budynku wymieniona została konstrukcja dachu, stropy międzykondygnacyjne, wszystkie instalacje, a parter został obniżony i bezprogowy, aby ułatwić dostęp do lokali na parterze. Na zaniedbanym przez lata narożniku przy zbiegu ulic Kilińskiego i Jaracza powstała fajna, przyjazna przestrzeń dla mieszkańców –  dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Zadaszone targowisko będzie wyposażone w szklany świetlik, a między nim i kamienicą posadzonych zostało 12 drzew (wiśnie i grusze), pojawią się również pnącza (41 sztuk). Teren zyskał nowe oświetlenie oraz monitoring.

Na skwerze Aliny Margolis-Edelman, który znajduje się po drugiej stronie ul Kilińskiego trwają prace wykończeniowe. Będzie to funkcjonalne i estetyczne miejsce pełne zieleni, na którym znajduje się bezpieczny plac zabaw dla dzieci oraz bezpłatna publiczna toaleta dostosowana do osób z niepełnosprawnościami.

Prace na tym skwerze były tak prowadzone, by zachować rosnące w tym miejscu stare drzewa. Skwer wzbogaci się też o nową zieleń. W jego cichej strefie rekreacyjnej ustawione zostaną ławki. Teren parku zostanie oświetlony, ogrodzony i będzie miał trzy wejścia. Zainstalowane zostaną także stojaki rowerowe, a osoby przebywające w parku będą miały dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Bezpośrednio, obok parku, na ul. Kilińskiego zlokalizowany jest przystanek tramwajowy z wyniesionym peronem ułatwiającym wsiadanie i wysiadanie z pojazdów.

Jak podkreśla dyrektor Agnieszka Kowalewska-Wójcik, znacząco zmieni się również ulica Kilińskiego na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Jaracza. Ułożone zostaną nowe chodniki wraz ze zjazdami na posesje oraz nowe krawężniki. Wprowadzone zostaną dodatkowe elementy zieleni w ramach pasa drogowego. Będzie to 37 drzew i blisko 3 tysiące krzewów.

Nieco dalej, przy skrzyżowaniu z ul. Rewolucji 1905 r. powstaje kolejny zielony skwerek z pergolami - o takie miejsca prosili mieszkańcy podczas konsultacji.

Wartość  inwestycji przy ul. Kilińskiego 39 to ponad 6 mln. zł. Natomiast park kieszonkowy przy ul. Kilińskiego 40 oraz przebudowywany fragment tej ulicy pomiędzy ul. Narutowicza a ul. Jaracza są częścią większego zadania, obejmującego również remont ul. Próchnika oraz ul. Rewolucji 1905 r. Wartość tego projektu to 18,8 mln zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 3" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/16-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017r.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

Kapsuła Czasu w Manufakturze

Na rynku Włókniarek Łódzkich stanęła „Kapsuła Czasu”

Małgorzata Antczak / UMŁ

26 lutego na terenie Manufaktury, a dokładniej na Rynku Włókniarek Łódzkich stanie “Kapsuła... więcej

Remont torowisk w Łodzi

Modernizujemy łódzkie torowiska. Zmiany w komunikacji miejskiej od 1 marca

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W tym roku kolejne trasy łódzkich tramwajów zostaną odnowione. Do tej pory wyremontowaliśmy 55 km... więcej

Konferencja Prasowa

Łódź walczy ze smogiem. Półmetek składania wniosków o dotacje wymianę na pieców

Marcin Masłowski / UMŁ

W tegorocznym budżecie miasta na program przeznaczono 3 mln zł. Z dotacji w wysokości 7 tys. zł mogą... więcej

Prezydent Miasta Hanna Zdanowska na konferencji prasowej

Płać podatki w Łodzi i wygrywaj. Teraz opłaca się to jeszcze bardziej!

Kinga Rondio / UMŁ

Już od poniedziałku rozpoczynamy Loterię Podatkową dla Wszystkich Łodzian. 1 marca zarówno przez... więcej

Rewitalizacja na Pomorskiej

Łódź rewitalizuje. Zmieniamy ulicę Pomorską i kończymy inwestycję na ulicy Zachodniej

Tomasz Walczak / UMŁ

Rozpoczynają się kolejne prace rewitalizacyjne w centrum Łodzi. Tym razem poszerzenia doczeka się... więcej

Kontakt