Łódź i EC1 wzorem dla światowej rewitalizacji

Miasto partnerem prestiżowego programu Unii Europejskiej „T-Factor”

EC1 "Miasto Kultury" w Łodzi
Miasto partnerem prestiżowego programu Unii Europejskiej „T-Factor”

Prestiżowy projekt badawczy sfinansowany przez Komisję Europejską ze środków programu Horyzont 2020 pod nazwą „T-Factor” dotyczy tzw. “miejsc tymczasowych” w miastach całego świata oraz roli “tymczasowej urbanistyki” w regeneracji przestrzeni tych miast. Informujemy, że Łódź, wraz z tak znaczącymi ośrodkami miejskimi, jak Barcelona, Dortmund, Florencja, Londyn, Marsylia, Nowy Jork i Szanghaj znalazła się prestiżowym gronie miast, które przedstawiać będą najlepsze doświadczenia w tym obszarze.

- Cieszę się bardzo, że wieloletnie wysiłki Łodzi w zakresie rewitalizacji zostały dostrzeżone i docenione poza granicami naszego kraju – mówi wiceprezydent Łodzi, Joanna Skrzydlewska -  Bogate doświadczenia to kapitał, którym możemy i chcemy się dzielić z innymi, aby w przyszłości procesy rewitalizacji przebiegały wszędzie coraz sprawniej. To dla nas także okazja do poznania jeszcze bliżej dobrych praktyk innych miast i wykorzystania ich w Łodzi. Przypomnę, że to pierwszy projekt realizowany przez nasze miasto ze środków Programu Horyzont 2020. Niewiele polskich samorządów uczestniczy w takich projektach badawczych. Naszą aktywność w tym zakresie już zauważono w kraju – zostaliśmy nominowani w tym roku do Nagrody Kryształowej Brukselki w kategorii jednostko samorządowe.  

Na przykładzie rewitalizacji  kompleksu EC1 Łódź - Miasto Kultury, nasze miasto zaprezentuje dobre praktyki w stopniowym ożywianiu obszarów i obiektów w zmiennej, wymagającej szybkich adaptacji rzeczywistości. Tak właśnie realizowany jest projekt prowadzony na terenie dawnej Elektrowni Łódzkiej a dziś jednej z największych w kraju instytucji kultury, która stopniowo uruchamia kolejne elementy oferty, atrakcje i usługi. Swoje doświadczenia przekazywać będziemy takim miastom jak: Amsterdam, Mediolan, Lizbona, Kowno czy Bilbao.

- Jesteśmy dumni z tego, że EC1 jest wzorcowym projektem rewitalizacji i inspiracją dla wielu ważnych europejskich miast – mówi Błażej Moder, dyrektor instytucji – Projekty rewitalizacyjne najczęściej są bardzo złożone i zaplanowane na lata. Rok 2020 udowodnił, że toczą się w zmiennych okolicznościach. Dlatego stopniowe wprowadzanie kolejnych funkcji pozwala
z jednej strony, uratować budynki czy obszary przed dalszą degradacją, z drugiej natomiast daje szansę na reakcję, korektę założeń i dostosowanie do nowych, niemożliwych do przewidzenia okoliczności.

Łódzkie EC1 spełnia wszystkie warunki definicji realnej rewitalizacji. Uruchomione w 2016 r. Planetarium jest czymś więcej, niż tylko jedną z docenianych w całym kraju atrakcją turystyczną. Podobnie jak nagrodzone turystycznym oskarem Centrum nauki i Techniki EC1. To ośrodki, które inspirowały i bawiły nauką setki tysięcy gości a w czasie pandemii szybko przeniosły swoją aktywność on-line, wspomagając zdalne kształcenie i dostarczając wartościowych treści młodszym i starszym odbiorcom. Działające w strukturze EC1 Łódź Film Commission poprzez najstarszy w Polsce fundusz filmowy wspiera rozwój rodzimego kina, współfnansując i współprodukując nagradzane w kraju i na świecie filmy, takie jak "Zimna Wojna" czy "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Narodowe Centrum Kultury Filmowej czy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej także nie czekają na finał trwających obecnie innwestycji; prowadzą ambitne, wysokiej jakości działania edukacyjne, wystawiennicze, warsztatowe
i wydawnicze.

W całej Europie powstają przestrzenie tymczasowe, o "doraźnym" przeznaczeniu. Coraz więcej wolnych budynków, działek i niewykorzystanych przestrzeni służy jako miejsca przeznaczone w ograniczonym okresie czasu do współtworzenia i eksperymentowania. To wstępny etap rewitalizacji. W wielu przypadkach mają one szansę stać się trwałymi elementami lokalnego krajobrazu, stanowiącymi prototypy przyszłych dzielnic i obszarów. Dlatego też projekt T-Factor nazywa te doraźne inicjatywy "przestrzeniami tymczasowymi". Łódź i EC1 są na tyle dobrym przykładem mądrze prowadzonych projektów o ogromnej skali i złożoności, że
w doborowej grupie europejskich miast znalazły się w projekcie, którego istotą jest badanie doświadczeń wybranych ośrodków, wyciągnięciu wniosków, a następnie wdrażanie w praktyce narzędzi, wytycznych i lokalnych działań pilotażowych w celu przetestowania możliwości korzystania z koncepcji "przestrzeni tymczasowych" i tymczasowej urbanistyki we wszystkich miastach Unii Europejskiej. Realizacja projektu „T-Factor” potrwa cztery lata.

Polecane aktualności

 -  fot. UMŁ

Nowy Punkt Pracy Socjalnej oraz dwa Domy Dziennego Pobytu

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Mieszkańcy części dawnych dwóch dzielnic - Polesia oraz Śródmieścia, a także części osiedla Dąbrowa... więcej

Główny zbiornik - Orientarium; fot. Paweł Kowski

Napełniamy główny zbiornik w Orientarium

ZOO Łódź

To nie przelewki! Zaczęliśmy napełniać główny zbiornik wodny w Orientarium, do którego już niebawem... więcej

VII Łódzkie Senioralia – online i w plenerze

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Już 15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Jolanta Baranowska / UMŁ

Przygotowane zostały wytyczne, na podstawie których mieszkańcy łódzkich domów pomocy społecznej będą... więcej

Na wiosnę zakwitły łódzkie ogrody

Na wiosnę zakwitły łódzkie ogrody

M. Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Jak wygląda zabytkowy ogród pałacu Izraela Poznańskiego po odnowie i kiedy będziemy mogli odwiedzić... więcej

Kontakt