Nowe przestrzenie, czyli nowe możliwości łódzkich domów kultury

Koncerty, wystawy, prelekcje, spotkania czy prezentacje multimedialne, to wszystko już za chwilę czeka na łodzian w nowocześnie zmodernizowanych przestrzeniach łódzkich domów kultury.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi; Olga Kassyańska, Zarząd Inwestycji Miejskich; Beata Michalska-Dominiak, firma szkoleniowa Klientocentryczni -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Remonty w łódzkich instytucjach kultury to przede wszystkim szansa na nową ofertę kulturalną - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Trzy łódzkie domy kultury – Ośrodek Kultury Górna, Dom Kultury ,,502” na Widzewie oraz Poleski Ośrodek Sztuki – zmieniają swoje oblicze.

– Nowa kultura czyli nowe możliwości. Remonty w łódzkich instytucjach kultury to przede wszystkim szansa na nową ofertę kulturalną. Remonty DK,,502” na Widzewie oraz Ośrodka Kultury Górna już się zakończyły, a Poleski Ośrodek Sztuki na początku 2021 r. zostanie oddany do użytkowania.  Już teraz serdecznie zapraszam dzieci, młodzież, dorosłych oraz seniorów do śledzenia zupełnie nowej oferty tych placówek mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi.

– Marzy nam się, aby łódzkie domy kultury były blisko ludzi, aby te nowe przestrzenie ożyły nową energią. Chcę zwrócić uwagę, że ten projekt to nie tylko remont trzech domów kultury, ale również warsztaty i spotkania z pracownikami instytucji kultury. W ubiegłym tygodniu zakończył się cykl spotkań z pracownikami, w wyniku czego powstał bardzo ciekawy raport - podczas warsztatów zwrócono uwagę, na potrzebę silniejszej współpracy z lokalną społecznością, na stworzenie nowoczesnej oferty, na wykorzystanie nowych przestrzeni – dodaje Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Będzie przyjemnie, komfortowo oraz dostępnie dla wszystkich

– Przez kilka dni mieliśmy okazję spotykać się z przedstawicielami instytucji kultury i pracownikami domów kultury. Przeprowadziliśmy warsztaty, których wynik jest bardzo ciekawy, a przede wszystkim jest zaproszeniem do dyskusji na temat roli domów kultury. Trzydniowe warsztaty to część większego projektu związanego z budowaniem kadr kultury otwartych na potrzeby mieszkańców. Wyzwanie, jakie stoi przed zarządzającymi nowoczesnymi placówkami, to umieć słuchać i odpowiadać na potrzeby – mówi Beata Michalska-Dominiak z firmy szkoleniowej Klientocentryczni.

Co się zmieni?

  • Ośrodek Kultury Górna wzbogaci się o nowoczesną przestrzeń wystawienniczą, sale warsztatowe i garderobę. W zmodernizowanej placówce – w jednej z sal w piwnicy – utworzone zostanie miejsce o charakterze klubowym. Będzie to interdyscyplinarna przestrzeń aktywizacji czasu wolnego, obejmująca różnorodne formy: teatr, taniec, muzykę, historię Łodzi, pedagogikę zabawy. Działalność klubu będzie skierowana do młodych mieszańców dzielnicy Łódź Górna, także tych mających na co dzień utrudniony dostęp do kultury. W ofercie pojawią się również: warsztaty rodzinne, zajęcia animacyjne dla małych dzieci oraz zajęcia dla seniorów.
  • Galeria na tarasie, nowe pracownie, zmodernizowane sale warsztatowe oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, to tylko zapowiedź tego, co już za moment zobaczą uczestnicy zajęć Domu Kultury „502” na Widzewie.
  • Natomiast w zabytkowej willi Poleskiego Ośrodka Sztuki, w przepięknie odrestaurowanym modernistycznym budynku powstaną m.in. pracownie kreatywne, nowa przestrzeń wystawiennicza oraz kącik dla rodzin z dziećmi. Powstaje tu także pracownia ceramiczna, wyposażona m. in. w koła garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Przebudowane są ciągi komunikacyjne, by z pracowni z łatwością mogły korzystać osoby mające problemy ze swobodnym przemieszczaniem się. W ramach remontu odnowiono także taras od strony ogrodu, na którym powstanie letnia scena muzyczna oraz kino plenerowe. W ramach projektu wyremontowane zostaną trzy budynki od piwnic aż po dach, przeprowadzona zostanie także termomodernizacja. Ponadto zakupione zostanie wyposażenie m.in. sprzęt nagłaśniający, komputerowy, oświetleniowy, meble. Modernizacje techniczne w instytucjach pozwolą na wprowadzenie nowych, dostępnych dla wszystkich form zajęć w świeżo wyremontowanych domach kultury.

Projekt „Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury” obejmuje inwestycje w trzech łódzkich placówkach:

  • Dom Kultury „502"(ul. A. Sacharowa 18) - koszt inwestycji 2,5 mln zł
  • Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2a) - koszt inwestycji 3,2 mln zł
  • Ośrodek Kultury „Górna" (ul. Siedlecka 1) - koszt inwestycji 2,62 mln zł

Beneficjentem projektu jest Miasto Łódź. Zadanie dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020.

Projekt ma na celu poszerzenie oferty kulturalnej miasta, poprawę dostępu do kultury i umożliwienie odbiorcom różnorodnych form uczestniczenia. Nowe przyjazne i funkcjonalne przestrzenie dla dzieci i dorosłych już czekają.

Wartość projektu to łącznie 8,31 mln zł, w tym 5,21 mln zł dofinansowania z UE.

Polecane aktualności

Kapsuła Czasu w Manufakturze

Na rynku Włókniarek Łódzkich stanęła „Kapsuła Czasu”

Małgorzata Antczak / UMŁ

26 lutego na terenie Manufaktury, a dokładniej na Rynku Włókniarek Łódzkich stanie “Kapsuła... więcej

Remont torowisk w Łodzi

Modernizujemy łódzkie torowiska. Zmiany w komunikacji miejskiej od 1 marca

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W tym roku kolejne trasy łódzkich tramwajów zostaną odnowione. Do tej pory wyremontowaliśmy 55 km... więcej

Konferencja Prasowa

Łódź walczy ze smogiem. Półmetek składania wniosków o dotacje wymianę na pieców

Marcin Masłowski / UMŁ

W tegorocznym budżecie miasta na program przeznaczono 3 mln zł. Z dotacji w wysokości 7 tys. zł mogą... więcej

Prezydent Miasta Hanna Zdanowska na konferencji prasowej

Płać podatki w Łodzi i wygrywaj. Teraz opłaca się to jeszcze bardziej!

Kinga Rondio / UMŁ

Już od poniedziałku rozpoczynamy Loterię Podatkową dla Wszystkich Łodzian. 1 marca zarówno przez... więcej

Rewitalizacja na Pomorskiej

Łódź rewitalizuje. Zmieniamy ulicę Pomorską i kończymy inwestycję na ulicy Zachodniej

Tomasz Walczak / UMŁ

Rozpoczynają się kolejne prace rewitalizacyjne w centrum Łodzi. Tym razem poszerzenia doczeka się... więcej

Kontakt