Łódź stawia na fotowoltaikę

Łódź stawia na fotowoltaikę. Na pustych działkach i na dachach szkół pojawią się panele, dzięki którym zaoszczędzimy na rachunkach i zarobimy na dzierżawie. Zielona energia to nie tylko wygoda i oszczędności, to również konieczność we współczesnym świecie i w czasach globalnych zmianach klimatu, które wpływają na życie każdego z nas.

Fotowoltaika
Energia słoneczna to najczystsza z energii odnawialnych.

- Energia słoneczna to najczystsza z energii odnawialnych. Wyprodukowanie jednej kilowatogodziny energii pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych to emisja 50 gramów CO2 do atmosfery. W tradycyjnej formule – ze źródeł węgielnych - wyprodukowanie tej samej ilości energii to emisja 1000 gram CO2, czyli pięćdziesięciokrotnie więcej. Zachęcamy wszystkich do instalowania fotowoltaiki i my sami zaczynamy wprowadzanie ich w mieście – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

- Wprowadzamy odnawialne źródła energii do Łodzi. Razem z prywatnym partnerem chcemy budować instalacje fotowoltaiczne, które oznaczają dla miasta zieloną energię, oszczędności oraz przychody. Na początek zrealizujemy 2 projekty. Pierwszy z nich - bardzo prosty - to dzierżawa niezabudowanych nieruchomości. Powstaną na nich farmy fotowoltaiczne. Do łódzkiej sieci popłynie eko-prąd, a do miejskiego budżetu pieniądze z dzierżawy – zapowiada Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi

Drugi projekt jest nieco bardziej złożony. Jeszcze w styczniu miasto ogłosi dialog techniczny na znalezienie partnera do budowy instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej. Jednym z takich obiektów jest XXI Liceum Ogólnokształcące przy ul. Kopernika 2.

- Tutaj również mówimy o dzierżawie, ale razem z partnerem będziemy dzielili się zyskami z produkowania prądu z fotowoltaiki. Co więcej, po skończeniu dzierżawy, instalacje przejdą na własność miasta, a to oznacza, że sami staniemy się producentami prądu. Na rachunkach już nie tylko będziemy oszczędzać, ale wręcz możemy zmniejszyć je do zera – mówi Pustelnik.

W obu przypadkach miasto osiąga zyski w nieco inny sposób, ale o obu zupełnie tak samo nie wydaje złotówki, ani na budowę instalacji, ani na produkcję prądu.

Polecane aktualności

100 mln zł na naprawę łódzkich dróg

100 mln zł na naprawę łódzkich dróg

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

15 mln złotych na naprawy nawierzchni po zimie, oraz prawie 90 mln na przebudowy dróg w całym... więcej

Dzień z NCKF

Poczuj się jak reżyser i poznaj sprzęt filmowy - zapraszamy na dzień z Narodowym Centrum Kultury Filmowej

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W sobotę 27 lutego zapraszamy na cały dzień wydarzeń i atrakcji przygotowanych przez zespół... więcej

Karta Łodzianina

Biblioteki Miejskie flagowym partnerem Karty Łodzianina

Kinga Rondio / UMŁ

Do startu Karty Łodzianina zostało dosłownie kilka dni. Już 1 marca, każdy łodzianin, ten z... więcej

Wizualizacja Wschodniej 34

Kolejna łódzka kamienica idzie do remontu

Małgorzata Loeffler / ZIM

Nie śpimy, rewitalizujemy! Kolejna łódzka kamienica idzie do remontu. Powstaną w niej w pełni... więcej

Świat saun na Fali

Dzięki złagodzeniu obostrzeń, aquapark „Fala" uruchamia wszystkie strefy saun

Marcin Masłowski / UMŁ

Aquapark Fala jest gotowy otwarcia saun, jednak ich uruchomienie jest zależne od decyzji rządu RP... więcej

Kontakt