Dlaczego odmówiono zwołania nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego, na której miały być poruszone tematy polityki "śmieciowej" prowadzonej przez marszałka województwa łódzkiego?

- Pierwszy raz w historii samorządu województwa łódzkiego mamy do czynienia z tak bulwersującą sytuacją – powiedział Marcin Bugajski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.

- Odmówiono zwołania nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego w terminie ustawowym. PiS boi się tematu odpadowego, ma nieczyste ręce i ucieka od zadawania pytań.

Samorząd województwa łódzkiego ogranicza konkurencję na rynku odpadowym. Przewodnicząca Sejmiku Iwona Koperska jest zatrudniona w Eko Regionie. Dlaczego teraz prezydium Sejmiku ucieka od tych tematów? Wygląda to na brak czystego sumienia. Będziemy walczyli o wyjaśnienie wielu spraw. Pismo z informacją o niezwołaniu sesji uznajemy za niebyłe – dodał radny Marcin Bugajski.

 

- Możliwość zwołania sesji w trybie nadzwyczajnym przez 1/4 wnioskodawców składu Sejmiku ma zagwarantować mniejszości chęć procedowania określonych punktów porządku obrad – poinformował Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej.

- 1/4 radnych Sejmiku chciała porozmawiać na konkretne tematy. Dlaczego odmówiono im tego? Jest to sprzeczne z prawem. Istnieją pewne reguły demokracji. To sprawa kuriozalna! W samorządzie łódzkim nigdy nie doszło do takiej sytuacji.

Obowiązkiem przewodniczącej Iwony Koperskiej jest zwołanie sesji nadzwyczajnej w ciągu 7 dni. Przewodnicząca Sejmiku nie może oceniać, czy podobają się jej punkty i tematy w porządku obrad.

Wniosek o zwołanie sesji dotyczy także głosowania nad odwołaniem obecnej przewodniczącej. Może pani Iwona Koperska wystraszyła się tego głosowania?

Przewodnicząca Sejmiku ma obowiązek ustawowy, żeby zwołać nadzwyczajną sesję i nie może się od tego uchylić – podsumował radny Tomasz Kacprzak.  

 

- Parlamentarzyści nie zgadzają się na to, żeby tej sesji nie było – powiedział senator Artur Dunin.

- Ta sesja jest tak naprawdę dla mieszkańców Łodzi i Ziemi Łódzkiej i dotyczy pieniędzy, które płacimy za odpady komunalne. Wzywamy marszałka i przewodniczącą Iwonę Koperską o zwołanie zgodnie z prawem sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Zapewniamy, że każdy, kto działa niezgodnie z prawem, zostanie postawiony przed sąd – dodał senator Artur Dunin.

 

- Odkąd rządzi Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy świadkami łamania kolejnych zasad i przekraczania granic – powiedział poseł Krzysztof Piątkowski.

- Są także przekraczane granice kłamstwa, obłudy, oszustwa, niedomówień, braku informacji. Politycy PiS-u zachowują się bezkarnie. Przewodnicząca Iwona Koperska odmówiła zwołania sesji, ale nie wskazała żadnego błędu formalnego, ponieważ tak naprawdę go nie było. Złamała prawo. Takie zachowanie jest wysoce kompromitujące. Będziemy walczyć o demokrację i państwo prawa – dodał poseł Krzysztof Piątkowski.

 

- Jesteśmy zbulwersowani taką sytuacją – powiedziała Jolanta Zięba-Gzik, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego.

- Dlaczego przewodnicząca Iwona Koperska boi się trudnych pytań? Z jakiego powodu zamierza ustanowić swoje własne prawo? Może obawa przed utratą stanowiska to taki regionalny trumpizm? Na pewno staczamy się na manowce bezprawia i niesprawiedliwości, a na to nie ma naszej zgody – dodała radna Jolanta Zięba-Gzik.

 

- Prawo i Sprawiedliwość przejęło całe prezydium Sejmiku Województwa Łódzkiego – powiedział Paweł Bliźniuk, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Łódzkiego.

- Od dawna łamie wszystkie standardy i dobre obyczaje demokratycznego państwa prawa. PiS bierze pełną odpowiedzialność na to, co dzieje się w Sejmiku. Opozycja, zgodnie z prawem, złożyła wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji, a PiS potraktował Sejmik jak swój prywatny folwark. Mieszkańcy mają prawo usłyszeć kilka słów prawdy ze strony władz województwa. Czekamy na zwołanie nadzwyczajnej sesji. Jeżeli do niej nie dojdzie, zwołam posiedzenie Komisji Rewizyjnej i będziemy podejmowali kolejne kroki – dodał przewodniczący Paweł Bliźniuk.

Polecane aktualności

Wizualizacja

Jeszcze w tym roku będzie można spacerować nowymi, zielonymi uliczkami w centrum Łodzi

Aleksandra Hac / UMŁ

Pod koniec roku przejdziemy nowym, zielonym pasażem z EC1 i podziemnego dworca do ul. Piotrkowskiej.... więcej

Kamienica przy ulicy Tuwima 52

Do zrewitalizowanej dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ul. Tuwima wprowadzili się najemcy i lokatorzy

Małgorzata Loeffler / ZIM

Do zrewitalizowanej dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ulicy Tuwima 52 wprowadzili się najemcy... więcej

Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi

Oddziały miejskiego szpitala do remontu

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Na oddziałach: neurologii, rehabilitacji, rehabilitacji neurologicznej oraz udarowym w szpitalu im.... więcej

Orientarium w Łodzi

Podwodny tunel w Orientarium

Paulina Klimas-Stasiak / ZOO

Podwodny tunel, w którym powstanie basen dla rekinów, oraz mniejsze zbiorniki dookoła zostały... więcej

Stary terminal na łódzkim lotnisku zyskał nowe życie

Młodzi piloci studiują w starym terminalu lotniska

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Stary terminal na łódzkim lotnisku zyskał nowe życie – wprowadza się do niego Bartolini Air,... więcej

Kontakt