W EC1 powstaje Ulica Żywiołów - to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy!

Czy w Łodzi da się biec po orbicie? Gdzie pojawi się ogniowe tornado? Czy w sąsiedztwie centrum nauki znajdzie się magiczne lustro?

Ulica Żywiołów to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy.

Planetarium EC1 i Centrum Nauki i Techniki EC1 obchodziły niedawno swoje urodziny. Obie placówki wyrosły na rozpoznawalne, chętnie odwiedzane atrakcje turystyczne i miejsca mądrego spędzania czasu. Organizatorzy EC1 wciąż pracują nad poszerzeniem oferty instytucji a także uzupełnieniem jej o propozycję dla coraz szerszych grup odbiorców. Jedną z takich ofert jest Ulica Żywiołów – ponad 2 tysiące metrów kwadratowych przestrzeni zaaranżowanej i zorganizowanej tak, aby zapewnić możliwość zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Nie zapominamy jednak o dzieciach jeszcze młodszych i ich rodzicach!

Można powiedzieć, że żywiołami naszych najmłodszych gości są ruch i zabawa – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierująca CNiT EC1 – stąd cała koncepcja organizacji miejsca. Motywem przewodnim będą właśnie żywioły. Chcemy wspomagać rozwój dzieci, przekazywać wiadomości na temat otaczającego nas świata. A także stworzyć okazje do wykorzystania dziecięcej wiedzy dotyczącej nauki i techniki oraz zapewnić podopiecznym lepsze szanse edukacyjne. Brzmi to dość poważnie, ale spokojnie! Zadbaliśmy o to, aby te cele osiągać
w najlepszy z możliwych sposobów: nasi podopieczni będą się uczyć, nawet tego nie zauważając. W naturalny dla tego etapu życia żywiołowy i aktywny sposób!

Właśnie dlatego wystawa stała jest zorganizowana wokół tematu pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza. Składa się na nią 5 stref tematycznych, które tworzą okazje do samodzielnego poszerzania wiedzy poprzez własne doświadczenia i eksperymenty. Atrakcyjność Ulicy Żywiołów stworzą między innymi: sala gier i warsztatów, pokój zagadek
z różnorodnymi scenariuszami zabawy, przestrzeń konstruktora, eksponaty i interaktywne stanowiska oraz starannie przemyślana mała architektura. Warto dodać, że propozycję uzupełni strefa wystaw czasowych, której tematyka dotyczy iluzji optycznych – wykorzystująca lustra i lustra sferyczne oraz zagadek – dźwiękowych a nawet poruszająca się w obszarze… świetlnej magii!

Ulica Żywiołów to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy. Magiczne lustro, bieg po orbicie, ścianka wspinaczkowa czy ogniowe tornado oraz wiele, wiele innych atrakcji, które powstają właśnie w bliskim sąsiedztwie Centrum Nauki i Techniki EC1. Przygotowujący jej program zespół to doświadczeni animatorzy i edukatorzy. Warto podkreślić, że ofertę projektowano „z” odbiorcami a nie „dla” nich. W ramach warsztatów określano potrzeby dzieci oraz ich opiekunów. W ten sposób organizatorzy mogli z większym prawdopodobieństwem wstrzelić się w oczekiwania i zaproponować to, co wskazywano jako najważniejszą wartość dla przyszłych gości.

Między innymi dlatego adresatami Ulicy Żywiołów są także rodzice, opiekunowie, nauczyciele
i wychowawcy. Pobyt w EC1 to dla nich gwarancja mądrze i ciekawie spędzonego czasu, dobra zabawa dla podopiecznych ale to nie wszystko. Specjalna przestrzeń strefy rodzica to miejsce do pracy, odpoczynku, czytelnia a także miejsce dla rodzica z dzieckiem w wieku do 3 roku życia. Wydzielona przestrzeń do karmienia i przewijania, komfortowa i przystosowana do wspólnego spędzania czasu.

Ulica Żywiołów ma przynosić pozytywne doświadczenie dla dzieci i ich opiekunów – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska – dla najmłodszych to miejsce twórczej, bezpiecznej zabawy. Dla starszych, świadomość radości podopiecznych i tego, że właśnie tak beztroska zabawa może być początkiem całkiem poważnej, mądrej drogi.

Wykonawcą projektu jest firma New Amsterdam, która od 2009 r. zajmuje się tworzeniem
i realizacją narracyjnych koncepcji wystawienniczych a na swoim koncie ma między innymi realizacje  dla wrocławskiego Hydropolis,  Muzeum Emigracji czy Muzeum II Wojny Światowej.

Otwarcie Ulicy Żywiołów planowane jest na ostatni kwartał 2021 r.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wartość Projektu: 21 574 000 zł, dofinansowanie w wysokości 13 821 138 zł.

Polecane aktualności

Nasadzenia w Łodzi

Rekordowa liczba zielonych projektów w łódzkim Budżecie Obywatelskim

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

103 projekty związane z zielenią i ochroną zwierząt – VIII edycja Budżetu Obywatelskiego pokazała na... więcej

Wizualizacja

Jeszcze w tym roku będzie można spacerować nowymi, zielonymi uliczkami w centrum Łodzi

Aleksandra Hac / UMŁ

Pod koniec roku przejdziemy nowym, zielonym pasażem z EC1 i podziemnego dworca do ul. Piotrkowskiej.... więcej

Kamienica przy ulicy Tuwima 52

Do zrewitalizowanej dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ul. Tuwima wprowadzili się najemcy i lokatorzy

Małgorzata Loeffler / ZIM

Do zrewitalizowanej dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ulicy Tuwima 52 wprowadzili się najemcy... więcej

Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi

Oddziały miejskiego szpitala do remontu

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Na oddziałach: neurologii, rehabilitacji, rehabilitacji neurologicznej oraz udarowym w szpitalu im.... więcej

Orientarium w Łodzi

Podwodny tunel w Orientarium

Paulina Klimas-Stasiak / ZOO

Podwodny tunel, w którym powstanie basen dla rekinów, oraz mniejsze zbiorniki dookoła zostały... więcej

Kontakt