Dość układu śmieciowego w Łodzi

Nie ma zgody na karalne zaniechania marszałka województwa łódzkiego, na skutek których pieniądze tracą gmina Łódź i mieszkańcy miasta.

- Zawiadamiamy dzisiaj prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera – powiedział Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej.

- W naszej ocenie marszałek mógł dopuścić się czynu karalnego, który jest zawarty w art. 231 § 1 k.k., czyli działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Pan Grzegorz Schreiber w sposób ciągły, zawiniony i celowy nie zezwala do dnia dzisiejszego firmie Remondis na przetwarzanie łódzkich odpadów. Powoduje to brak konkurencyjności na rynku w naszym mieście. Taka sytuacja powoduje wzrost cen dla każdego mieszkańca województwa łódzkiego za odbiór śmieci.

Miasto nie otrzymuje także środków z opłaty środowiskowej. Marszałek wydał zezwolenie jedynie firmie Eko-Region. Nie wiemy, dlaczego to uczynił. Domyślamy się, że ze względów politycznych i towarzyskich. W Eko-Regionie zasiadają prominentni politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy grzeją ławę w Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Od prokuratorów oczekujemy merytorycznych wyjaśnień dotyczących tej sprawy. Dlaczego jedna firma jest dyskryminowana, a druga faworyzowana? – pytał radny Michał Olejniczak.

 

- Spotykamy się przed gmachem prokuratury, ponieważ od jakiegoś czasu opinię publiczną bulwersuje zjawisko nazywane układem śmieciowym w Łodzi – powiedział Krzysztof Piątkowski, poseł na Sejm RP.

- Po kontroli poselskiej w Urzędzie Marszałkowskim zdecydowaliśmy się z posłem Tomaszem Trelą powiadomić prokuraturę i zwrócić się o wyjaśnienie sprawy, ponieważ istnieje możliwość popełnienia przestępstwa przez marszałka województwa łódzkiego. Jedna spółka w ewidentny sposób jest faworyzowana, a działalność innej spółki jest utrudniana. Opłaty śmieciowe nie trafiają z powrotem do samorządu łódzkiego.

Chcemy, żeby prokuratura odpowiedziała na wiele pytań. Kontrola poselska nie kończy się dzisiejszym wnioskiem do prokuratury, będziemy nadal przyglądać się tej sprawie i informować o różnych nieprawidłowościach – dodał poseł Krzysztof Piątkowski.

Polecane aktualności

Stanowiska front office w Wydziale Finansowym UMŁ w godzinach od 7:00 do 20:00

Od poniedziałku 8 marca br. sprawy dotyczące podatków i opłat załatwisz w Urzędzie Miasta Łodzi w... więcej

“Szkoła Zero Waste”

„SZKOŁA ZERO WASTE” czyli łódzcy uczniowie w akcji!

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Zakończył się projekt „Szkoła Zero Waste”, w którym przez 3 miesiące uczniowie z klas IV-VIII ze... więcej

DUMNI Z ZALEWAJKI

DUMNI Z ZALEWAJKI przywracają kulinarne tradycje Łodzi

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Kiedyś podstawa na łódzkich stołach, dziś – trochę zapomniana. Za chwilę to się zmieni! Zalewajka,... więcej

Manufaktura - Karta Łodzianina

Około 16 tysięcy osób złożyło już wniosek o Kartę Łodzianina

Jacek Słodziński / BPiNM

1 marca wystartowała Karta Łodzianina – system atrakcyjnych zniżek zachęcających mieszkańców do... więcej

Ekspresowa budowa nowego woonerfu

Łódź Rewitalizacja: ekspresowa budowa nowego woonerfu.

Aleksandra Hac / UMŁ

Szpaler drzew, które na wiosnę zakwitną na różowo, tysiąc krzewów, szerokie chodniki, ławki, nowe... więcej

Kontakt