Bezpieczna Łódź. Rozbudowujemy sieć monitoringu miejskiego

Dzięki głosom łodzian w Budżecie Obywatelskim kamery już niebawem staną w kolejnych lokalizacjach.

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

- W tym roku będziemy budować 15 nowych kamer monitoringu miejskiego. Urządzenia będą umieszczone w 10 punktach miasta wybranych przez łodzian w Budżecie Obywatelskim. Zainstalowane zostaną w 7 punktach na osiedlu Bałuty Doły, 2 punktach na Kozinach i 1 na osiedlu imienia Montwiłła-Mireckiego. Dzięki głosom mieszkańców w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego od 2016 roku zamontowano 108 kamer w 35 lokalizacjach. Punkty kamerowe składają się z kamer stałoobrotowych bądź pozycyjnych. W niektórych punktach pojawiły się też głośniki, z których możemy wysyłać komunikaty do osób zachowujących się nieodpowiednio. Kamer przybywa z roku na rok i mam nadzieję, że dzięki głosom mieszkańców w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego będzie ich jeszcze więcej – powiedział Waldemar Walisiak, Naczelnik Wydziału Monitoringu Straży Miejskiej w Łodzi.

Od 2016 roku, kiedy zadanie monitoringu miejskiego pojawiło się w Budżecie Obywatelskim, kamery zamontowano na terenie osiedla Bałuty Centrum (4 punkty), Parku Podolskim (łącznie 7 punktów), Górniaku (4 punkty), Nowosolnej (2 punkty), osiedlu imienia Montwiłła Mireckiego (łącznie 3 punkty), Kozinach (2 punkty), Śródmieściu Wschód (3 punkty) oraz Śródmieściu Katedralna (10 punktów).

W 2020 roku System Monitoringu Miejskiego wzbogacił się o 91 kamer i 2 punkty SOS w 35 miejscach. Część z nich to urządzenia, na których instalację mieszkańcy Łodzi głosowali w Budżecie Obywatelskim. Takich jest 18 punktów: w parku Podolskim, pasażu Abramowskiego, na Kozinach i osiedlu imienia Montwiłła-Mireckiego. Łączna wartość tych zadań wyniosła 1 559 353 złotych. Ubiegłoroczny montaż pozostałych 17 punktów finansowany był ze środków własnych i wyniósł 1 225 385 złotych. Kamery zainstalowano na Kozinach i osiedlu Bałuty-Doły.

Obecnie cały Systemu Monitoringu Miejskiego liczy 750 kamer rozmieszczonych w 270 punktach na terenie Łodzi. Korzysta z nich Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi, Straż Miejska w Łodzi, Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi, Komenda Wojewódzka i Miejska Policji oraz podległe im komisariaty, a także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W systemie zarejestrowanych jest 482 użytkowników z tych instytucji korzystających z dostępu do zasobów systemu oraz jego archiwum.

- Kamery montowane w parkach to urządzenia najnowszej linii produkcyjnej. Pozwalają one na obserwowanie zdarzeń również w nocy. Mamy kamery obrotowe i pozycyjne, czyli operator widzi cały czas to, co dzieje się wokół  i w danym miejscu. Jeśli coś go niepokoi, to kamerą obrotową może zbliżyć pole obserwacji i ma bardziej szczegółowy obraz – powiedział Ryszard Kozłowski, zajmujący się Systemem Monitoringu Miejskiego w Straży Miejskiej w Łodzi.

Operatorzy Straży Miejskiej w Łodzi obsługują System Monitoringu Miejskiego za pomocą 11 stanowisk oglądowych. Dwa z nich znajdują się w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, a 9 w siedzibie Straży Miejskiej przy ul Wólczańskiej 121/123. Na stanowiskach w systemie pracy zmianowej 12-to godzinnej pracuje łącznie 27 operatorów, w tym 7 strażników i 20 pracowników cywilnych.

Operatorzy ujawnili zarejestrowali i przekazali do realizacji w kolejnych latach następujące liczbę zdarzeń:

  • 2015 - 2 678
  • 2016 - 3 331
  • 2017 - 5 104
  • 2018 - 5 236
  • 2019 - 4 284
  • 2020 - 3 421

Dominujące zdarzenia są związane z zakłócaniem ładu i porządku oraz wykroczeniami w ruchu drogowym.

- Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych rzeczy, na jakich zależy mieszkańcom Łodzi. Dzięki ich poparciu projekty montażu monitoringu w Parku Podolskim wygrywały. Mamy w planie kolejne odcinki i zadania. Zostały one umieszczone w Planie dla Osiedli. Pani Prezydent również widzi potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, więc mam nadzieję, że plany te będą realizowane. Widzę też możliwość realizacji tych zadań w partnerstwie ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Zarzew”, której jestem zarządcą - dodał radny Bogusław Hubert, wnioskodawca projektów do Budżetu Obywatelskiego, polegających na montażu monitoringu w Parku Podolskim.

Polecane aktualności

Rewitalizacja

Kolejne kamienice w śródmieściu odzyskają blask

M. Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Komfortowe mieszkania komunalne, lokale dla mikroprzedsiębiorców, udogodnienia dla osób z... więcej

Perły Samorządu 2021 przyznane. Łódź w czołówce polskich miast wg PwC

Wieczorem 12 marca w Gdyni odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono wyróżnienia IX edycji... więcej

Fabryka FONDU FURNITURE

Nowoczesny design w branży meblarskiej i ekologia w branży włókienniczej – na to stawiają młode firmy, które wybrały Łódź

Marcin Masłowski / UMŁ

Rascal Industry, polska firma łącząca produkcję odzieży i usługi projektowania, w 2020 roku... więcej

Mam Pomysł na Startup - plakat

"Mam Pomysł na Startup"

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Rośniemy w oczach, o ponad 100% rok do roku! W 2020 w naszym programie start-up'owym brało udział 45... więcej

Łódzki Rower Publiczny

W wakacje nowy system roweru publicznego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Trwa montaż stacji Łódzkiego Roweru Publicznego. Niestety pandemia zachwiała globalnym rynkiem i... więcej

Kontakt