Animal Patrol w akcji. Ponad 4 tysięcy interwencji dzięki sprzętowi zakupionemu z Budżetu Obywatelskiego

4229 interwencji przeprowadzili w ubiegłym roku funkcjonariusze Animal Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi. We wcześniejszych latach było ich więcej – od 5 do 6 tysięcy rocznie. Łódzcy strażnicy chronią zwierzęta, dzięki sprzętowi zakupionemu z Budżetu Obywatelskiego. W tym roku w ramach kolejnej jego edycji łódzki Animal Patrol otrzyma sprzęt wart 30 tysięcy złotych, zaś 70 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na dodatkowe patrole.

 -  Fot. Konrad Ciężki/UMŁ

- Mieszkańcy Łodzi od lat dostrzegają potrzebę naszych działań w zakresie ochrony praw zwierząt i pomocy im niesionej. Cały nasz sprzęt został zakupiony dzięki głosom łodzian w Budżecie Obywatelskim. Tak samo ma się sprawa finansowania szkoleń dla funkcjonariuszy Animal Patrolu. Także w tym roku znajdą się środki przewidziane na zakup sprzętu, który przez liczne interwencje ulega niszczeniu i wymaga eksploatacji. Mogę zaryzykować stwierdzenie, że jesteśmy najlepiej wyposażoną sekcją realizującą takie zadania w całej Polsce – powiedział Patryk Polit, Komendant Straży Miejskiej w Łodzi, który wcześniej służył właśnie w Animal Patrolu.

Sekcja liczy 16 osób. Posiada 3 w pełni wyposażone radiowozy oraz 2 samochody terenowe. Na swoim stanie posiada m.in. klatki do przewozu zwierząt, noktowizory, kombinezony ochronne, chwytaki, tarcze czy smycze behawioralne. Sprzęt jest dostosowany do większości zwierząt, występujących w mieście, ale jednocześnie strażnicy starają się wykorzystywać go tak, by był jak najmniej stresujący dla zwierzęcia. Ważnym elementem sprzętu, używanym niemal przy większości interwencji są rękawice antyprzekłuciowe czy taktyczne.

 - Dostajemy zgłoszenie, oceniamy konieczność interwencji i jeśli jest ona wymagana, udajemy się na miejsce. Tam ją podejmujemy. Niekiedy bywa niebezpiecznie, ale dzięki szkoleniom i doświadczeniu na razie funkcjonariusze wracają z interwencji ze wszystkim palcami – powiedział Adam Bartosik z Animal Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi.

 - Liczba zwierząt, które udaje nam się zwrócić właścicielom bez konieczności przekazywania ich na przykład łódzkiemu schronisku jest rokrocznie na tym samym poziomie. To około 260 pupili. Ona może się zmniejszyć, dlatego proszę łodzian, by zadbali o uaktualnienie czipów swoich psów czy kotów, zachowali większą dbałość i nadzór nad zwierzętami. Przypominam też, że ich zaniedbanie czy porzucenie jest tożsame ze znęcaniem się nad nimi, a to już czyny karalne –przypomniał Patryk Polit.

Polecane aktualności

36 bardzo dobrych projektów przygotowanych przez stowarzyszenia i fundacje, wsparliśmy finansowo w kolejnym konkursie grantowym

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Są to festiwale, wydarzenia muzyczne, filmowe, działania edukacyjne i wiele innych. Część jest... więcej

12 firm - dużych graczy rynkowych będzie inwestować w Łodzi

BRP

Miasto intensywnie pracuje nad pozyskaniem kilkudziesięciu nowych inwestycji. Wkrótce w Łodzi... więcej

Rzeka Olechówka

Pracownicy ZWIK interweniowali z powodu zanieczyszczania ściekami rzeki Olechówki

Miłosz Wika / ZWiK

Mieszkańcy z okolic ulicy Transmisyjnej poinformowali o zmienionej barwie wody w rzece jak i... więcej

Konkurs dla start-upów - Konferencja

Konkurs dla start-upów – do wygrania 250.000 pln

Marcin Masłowski / UMŁ

W tym roku inicjatywę wspiera blisko 40 podmiotów, a wśród nich 5 największych łódzkich uczelni, a... więcej

Miejski podwórzec, awangardowe elewacje, zielone podwórka i pasaż Hilarego Majewskiego – metamorfoza ulicy Włókienniczej przyspiesza

M. Loeffler/ZIM, W. Markiewicz/UMŁ

Zdejmujemy zły urok z jednej z najbardziej zaniedbanych ulic w centrum i zmieniamy ją w wizytówkę... więcej

Kontakt