Mama zastępcza twarzą piątkowej „Wyborczej” w Łodzi. Kup i przeczytaj!

Pani Monika i pani Ewa w rozmowie z Aleksandrą Pucułek z Wyborcza.pl Łódź opowiedziały, jak to się stało, że zostały rodzinami zastępczymi. Pani Ewa pełni tę rolę od kilkunastu lat i opiekuje się dziećmi długoterminowo, a pani Monika działa w rodzicielstwie zastępczym od 1,5 roku i prowadzi pogotowie rodzinne dla małych dzieci.

Dlaczego ich praca jest tak ważna w naszym społeczeństwie? Bo wciąż trafiają do łódzkiej pieczy zastępczej kolejne dzieci po przejściach. Takie, które poznały bicie, głód i przemoc seksualną. Takie, które doświadczyły traum.

360 dzieci wychowuje się obecnie w łódzkich domach dziecka. Część z nich wciąż czeka na powrót do domów rodzinnych, do swoich biologicznych rodziców. Duża grupa to nastolatki, które wolą pozostać w placówkach, bo jest to miejsce przez nie oswojone i najlepiej znane. Rozmyślają już raczej o dorosłym życiu i o tym, jak założą własny dom.

Wciąż jednak pozostaje około 200 dzieci, które powinny jak najszybciej zamieszkać w rodzinach zastępczych. Niektóre mogłyby nawet pójść do adopcji, bo ich sytuacja prawna jest uregulowana, ale z powodu wieku (bo mają np. 7, 9 czy kilkanaście lat), chorób (m.in. FAS-u) lub niepełnosprawności kandydaci na rodziców adopcyjnych o te dzieci nie pytają. Dla nich również szansą na prawdziwy dom są rodziny zastępcze.

Jeśli mieszkasz w Łodzi, to kup piątkową "Wyborczą" i zainspiruj się historiami 2 wyjątkowych rodzin zastępczych. A później zgłoś się do nas, by pomagać tak jak one.

Chcesz wiedzieć więcej o rodzicielstwie zastępczym? Napisz do nas na Fb.

Polecane aktualności

36 bardzo dobrych projektów przygotowanych przez stowarzyszenia i fundacje, wsparliśmy finansowo w kolejnym konkursie grantowym

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Są to festiwale, wydarzenia muzyczne, filmowe, działania edukacyjne i wiele innych. Część jest... więcej

12 firm - dużych graczy rynkowych będzie inwestować w Łodzi

BRP

Miasto intensywnie pracuje nad pozyskaniem kilkudziesięciu nowych inwestycji. Wkrótce w Łodzi... więcej

Rzeka Olechówka

Pracownicy ZWIK interweniowali z powodu zanieczyszczania ściekami rzeki Olechówki

Miłosz Wika / ZWiK

Mieszkańcy z okolic ulicy Transmisyjnej poinformowali o zmienionej barwie wody w rzece jak i... więcej

Konkurs dla start-upów - Konferencja

Konkurs dla start-upów – do wygrania 250.000 pln

Marcin Masłowski / UMŁ

W tym roku inicjatywę wspiera blisko 40 podmiotów, a wśród nich 5 największych łódzkich uczelni, a... więcej

Miejski podwórzec, awangardowe elewacje, zielone podwórka i pasaż Hilarego Majewskiego – metamorfoza ulicy Włókienniczej przyspiesza

M. Loeffler/ZIM, W. Markiewicz/UMŁ

Zdejmujemy zły urok z jednej z najbardziej zaniedbanych ulic w centrum i zmieniamy ją w wizytówkę... więcej

Kontakt