Rośliny „Made in Lodz” w ogrodach całego świata

W Kanadzie, Japonii, Nowej Zelandii i Republice Południowej Afryki. W ogrodach botanicznych całego świata możemy spotkać rośliny wyhodowane z łódzkich nasion.

Zbiór nasion Ogrodu Botanicznego
Zbiór nasion w Botaniku odbywa się od wczesnego lata aż do późnej jesieni.

Łódzki Ogród Botaniczny to nie tylko prawie 70 hektarów fizycznego ogrodu z kolekcjami roślin, szczególnie popularną kolekcją tulipanów. - Ogród to także jednostka naukowo-badawcza, która współpracuje z wieloma podobnymi instytucjami na całym świecie. Taką współpracę prowadzimy m.in. w zakresie wymiany nasion, aktualnie z około 300 ogrodami botanicznymi, arboretami, palmiarniami i placówkami naukowymi na całym świecie – mówi Jan Maśliński, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Do najbardziej odległych miejsc, do których Ogród łódzki Botanik wysyła i skąd otrzymuje nasiona zaliczają się: Ogród Botaniczny w Christchurch (Nowa Zelandia), Ogród Botaniczny we Władywostoku (Rosja), Ogród Botaniczny w Kyoto (Japonia), Ogród Botaniczny w Johannesburgu (RPA) czy Ogród Botaniczny w Edmonton (Kanada).

Zbiór nasion w Botaniku odbywa się od wczesnego lata aż do późnej jesieni. Zimą trwają prace przy ich czyszczeniu. - Dzisiaj czyścimy nasiona piżmianu jadalnego, pasternaku, rutwicy lekarskiej, mydlnicy lekarskiej i czyśćca wełnistego. W katalogu mamy w tym roku ponad 500 różnych taksonów, są to i byliny i rośliny jednoroczne,a także nasiona drzew i krzewów zebranych w ciągu sezonu w ogrodzie – opowiada Aleksandra Rosochacka z Ogrodu Botanicznego.

W zależności od rodzaju nasion, czyści się je na sucho lub na mokro. – Jak się można domyślić, na sucho czyścimy nasiona suche, a na mokro nasiona owoców soczystych, czy też inaczej mówiąc mięsistych. Pierwsze polega na oddzieleniu nasion od innych części roślin: łodyżek, szypułek, okryw owoców i tu stosuje się zwykle metody przesiewania i zgniatania. Natomiast na mokro, najpierw musimy owoce namoczyć w wodzie, a potem dobrze zgnieść i oddzielić miąższ od nasion – opowiada Rosochacka.

Część nasion trafia na wymianę z nimi z ogrodami botanicznymi na całym świecie, a część a część służy do rozmnażania roślin w łódzkim ogrodzie.

- Niektóre nasiona wymagają okresu przechłodzenia, stratyfikacji, w celu szybszego wykiełkowania. W naturalnych warunkach, przede wszystkim te z drzew i krzewów, zimują w ściółce i nie są od razu zdolne do kiełkowania. Natomiast my możemy ten proces przyśpieszyć poprzez schłodzenie – mówi Rosochacka.

Wymiana materiału roślinnego między Ogrodami Botanicznymi odbywa się wyłącznie w celach niekomercyjnych, związanych z edukacją, działalnością naukową, ochroną przyrody i poszerzaniem lub uzupełnianiem kolekcji roślinnych. Większość ogrodów botanicznych, z którymi prowadzona jest wymiana, położona jest w Europie, jednakże wiele placówek, z którymi odbywa się współpraca jest również zlokalizowanych na innych kontynentach.

Wykaz nasion zebranych w łódzkim Botaniku stanowi podstawę katalogu Index Seminum. Można go obejrzeć na stronie internetowej: www.botaniczny.lodz.pl/dzialalnosc/index-seminum/

Polecane aktualności

31. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków

Marcin Durasik / Wydział Sportu

Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków to po Tour de Pologne druga pod... więcej

Dom Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima 33 jest przeznaczony dla 33 podopiecznych.  -  fot. UMŁ

Nowy Dom Dziennego Pobytu w kamienicy po rewitalizacji

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Sala gimnastyczna z jedną, całkowicie lustrzaną ścianą, sala terapeutyczno-wypoczynkowa, przestronna... więcej

Startują staże wakacyjne u najlepszych łódzkich pracodawców

Najlepsi pracodawcy z Łodzi i regionu fundują płatne do 5 tys. zł staże łódzkim studentom

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Startują staże wakacyjne u najlepszych łódzkich pracodawców. Rozstrzygnięta została tegoroczna... więcej

Ażurowa kamienica przy ul. Piotrkowskiej

Ażurowa kamienica przy ulicy Piotrkowskiej

Aleksandra Hac / UMŁ

To będzie jedyny taki budynek w Łodzi i jeden z niewielu na świecie. W miejscu po wyburzonym... więcej

Printful

Firma Printful zainwestuje 7 mln złotych w zakład w Łodzi

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Firma Printful kontynuuje ekspansję w Europie i podpisała umowę najmu na nowe centrum logistyczne.... więcej

Kontakt