Zarejestruj się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS

W województwie łódzkim jest najmniej w Polsce zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku. Chcemy to zmienić! Prosimy o wsparcie w dotarciu z naszym apelem do Państwa czytelników, słuchaczy i widzów. Akcją “Podziel się miłością, podziel się życiem”, która nawiązuje do Święta Zakochanych, pragniemy zachęcić mieszkańców regionu do rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. Każda zarejestrowana osoba to szansa dla pacjenta, szansa na uratowanie komuś życia.

Podziel się miłością, podziel się życiem!
- Ja już jestem zarejestrowany w bazie potencjalnych dawców szpiku - podkreśla Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Jak chcemy tego dokonać? Aktywizując pracowników łódzkich firm do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku, poprzez organizację challengu. Wierzymy, że przyczyni się to do wzrostu liczby osób gotowych dzielić się życiem w naszym województwie.

Z danych POLTRANSPLANT, Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej wynika, że w województwie łódzkim jest najmniej w Polsce zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku w przeliczeniu na milion mieszkańców - zaledwie 30 tysięcy. Dla porównania, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim jest ich prawie dwukrotnie więcej. Tymczasem na białaczkę, czyli nowotwór krwi, może zachorować każdy - małe dzieci, ich rodzice, młodzież. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych, jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych. Aby tego dokonać, niezbędne jest znalezienie zgodnego dawcy, tzw. bliźniaka genetycznego.  Ludzki genotyp jest niezwykle różnorodny to ponad 5 miliardów kombinacji, więc szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów.

- Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalny dawca szpiku - podkreśla Marcin Szczepkowski z Fundacji DKMS. 

W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi. - Czterdzieści minut trwa moja rozgrzewka przed każdym biegiem, a w trakcie jednego dystansu, czyli około półtorej minuty, cztery osoby na świecie poznają przerażającą diagnozę. Możemy im pomóc! Zachęcam Was do badania się i dołączenia do bazy potencjalnych dawców szpiku - apeluje Adam Kszczot, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy w biegu na 800 metrów.

Dlatego firma Bluerank, agencja marketingu internetowego, wspólnie z Fundacją DKMS, przygotowała spot zachęcający do rejestrowania się bazie potencjalnych dawców szpiku. Naszej akcji towarzyszy challenge, który polega na nominowaniu trzech kolejnych firm, których pracownicy będą rejestrować się jako potencjalni dawcy, a następnie nominują kolejne trzy firmy. - Nasz zespół wziął już udział w akcji, zachęcam Was do tego samego - mówi Maciej Gałecki, CEO Bluerank. - Jestem przekonany, że wystarczy informacja, jak bardzo jesteśmy potrzebni, jak bardzo możemy pomóc, żeby przynieść wiele dobra naszemu środowisku - dodaje.

Akcję wspiera także Urząd Miasta Łodzi. - Ja już jestem zarejestrowany w bazie potencjalnych dawców szpiku - podkreśla Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi. - Czasem wydaje mi się, że taka rejestracja powinna być obowiązkowa - podkreśla. - Dla naszego dobra, abyśmy nie musieli się zamartwiać, że nie ma nigdzie na świecie odpowiedniego dla nas dawcy. Dołącz do nas - apeluje.

- Nie byłoby mnie tutaj, gdyby Julia nie zarejestrowała się w bazie potencjalnych dawców szpiku i nie oddała dla mnie komórek macierzystych - mówi Agnieszka Robak, pacjentka, która żyje dzięki Dawcy szpiku.

- Niesamowite, że dając z siebie tak niewiele, miałam tak ogromny wpływ na czyjeś życie. Dzięki mojej decyzji o rejestracji w bazie komórek macierzystych jest z nami Agnieszka - podkreśla Julia Walczak, łodzianka, która została realnym Dawcą szpiku.

Żeby zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS, wystarczy wypełnić formularz na stronie:

http://bit.ly/Lodzsierejestruje

To tylko kilka minut, które mogą uratować czyjeś życie. Zestaw do pobrania wymazu przychodzi pocztą, a rejestracja jest darmowa.

Polecane aktualności

36 bardzo dobrych projektów przygotowanych przez stowarzyszenia i fundacje, wsparliśmy finansowo w kolejnym konkursie grantowym

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Są to festiwale, wydarzenia muzyczne, filmowe, działania edukacyjne i wiele innych. Część jest... więcej

12 firm - dużych graczy rynkowych będzie inwestować w Łodzi

BRP

Miasto intensywnie pracuje nad pozyskaniem kilkudziesięciu nowych inwestycji. Wkrótce w Łodzi... więcej

Rzeka Olechówka

Pracownicy ZWIK interweniowali z powodu zanieczyszczania ściekami rzeki Olechówki

Miłosz Wika / ZWiK

Mieszkańcy z okolic ulicy Transmisyjnej poinformowali o zmienionej barwie wody w rzece jak i... więcej

Konkurs dla start-upów - Konferencja

Konkurs dla start-upów – do wygrania 250.000 pln

Marcin Masłowski / UMŁ

W tym roku inicjatywę wspiera blisko 40 podmiotów, a wśród nich 5 największych łódzkich uczelni, a... więcej

Miejski podwórzec, awangardowe elewacje, zielone podwórka i pasaż Hilarego Majewskiego – metamorfoza ulicy Włókienniczej przyspiesza

M. Loeffler/ZIM, W. Markiewicz/UMŁ

Zdejmujemy zły urok z jednej z najbardziej zaniedbanych ulic w centrum i zmieniamy ją w wizytówkę... więcej

Kontakt