Łódź rewitalizuje. Zabytkowa kamienica przy pl. Wolności 2 odzyska dawny blask

Plac Wolności w Łodzi to wyjątkowe miejsce. To jedyny w Polsce ośmioboczny plac i zaledwie jeden z trzech na świecie (Octogon w Budapeszcie i Octagon w Dunedin). Jeszcze w tym roku rozpoczniemy przemianę tego ważnego dla łodzian miejsca.

Zabytkowa kamienica przy pl. Wolności 2
Prace rozpoczną się od zabytkowej kamienicy przy pl. Wolności 2, która odzyska dawny blask.

Prace rozpoczną się od zabytkowej kamienicy przy pl. Wolności 2, która odzyska dawny blask. Pojawią się odrestaurowane detale architektoniczne i sztukaterie, nowe okna i balkony, a w prześwicie bramowym położona będzie nowa posadzka.

– Plac Wolności czeka wielka zmiana. W ciągu kilku najbliższych dni podpiszemy umowę z wykonawcą inwestycji przy placu Wolności 2. Prace budowlane rozpoczniemy w II kwartale tego roku. Chcę zaznaczyć, że to pierwszy etap modernizacji zabytkowej kamienicy. W tym roku odnowimy fasadę oraz prześwit bramowy. Pracom konserwatorskim poddane zostaną detale architektoniczne i sztukateria. Uzupełnimy ubytki w ścianach oraz w stolarce. Wymienimy okna i zabezpieczymy balkony. W prześwicie bramowym i podwórku pojawi się nowa nawierzchnia. Na pl. Wolności pojawi się zupełnie nowe przejście, którym będzie można dojść do powiększonego Pasażu Róży – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Zabytkowa, XIX-wieczna kamienica przy placu Wolności 2 wybudowana jako jednopiętrowa w 1840 roku przez Bogusława Zimmermana (drugie piętro w 1893 r. dobudował kolejny właściciel, Maksymilian Leinweber), po zakończeniu prac remontowo-modernizacyjnych dołączy do odnowionych perełek architektonicznych w centrum Łodzi.

Do dziś działa w niej najstarsza apteka w mieście. Ponadto na terenie nieruchomości znajdują się Muzeum Farmacji, magazyny Muzeum Sportu (filia Muzuem Miasta Łodzi) szkoła tańca i lokale mieszkalne.

Fasada kamienicy Zimmermanna jest siedmioosiowa, trójkondygnacyjna. Parter boniowany, nad bramą zobaczymy kompozycję sztukatorską składającą się z niskiego podium, na skrajach znajdują się kwietne wazony, a pośrodku muszla z maską kobiety. Elewację kamienicy zdobią motywy roślinne, rozety oraz stylizowana  tablica, na której widnieje data „1893”.

 

Nowe przejście do Pasażu Róży

Z Placu Wolności 2 dostaniemy się do odnowionego, pełnego zieleni Pasażu Róży.

Już wiosną 2021 roku mieszkańcy Łodzi i turyści będą mogli przespacerować się przebudowanym i powiększonym pasażem Róży, który zyska połączenie z ul. Zachodnią i placem Wolności. Powierzchnia rozbudowanego pasażu będzie mieć blisko 3100 m kw., z czego różnorodna zieleń zajmie ok. 700 m kw. Rozbudowa pasażu w kierunku placu Wolności oraz ul. Zachodniej, oprócz stworzenia zielonej enklawy, ma również ułatwić pieszym poruszanie się w tym rejonie śródmieścia Łodzi.

W pasażu Róży zakończyły się już roboty związane z przebudową instalacji sanitarnej. Dobiega końca układanie sieci elektrycznej. Rozpoczęły się także prace brukarskie przy układaniu nawierzchni z płyt granitowych. Nawierzchnia pasażu będzie wykonana z granitu podobnego to tego z ul. Piotrkowskiej. Dla wygody spacerowiczów schody między ul. Piotrkowską, a ul. Zachodnią zostaną zniwelowane.

Pasaż wzbogaci się o 13 dużych drzew oraz liczne krzewy (aż 8 odmian róż, 12 grusz drobnoowocowych oraz wiąz górski). Przy budynkach sąsiadujących z pasażem powstaną trzy „zielone ściany” obsadzone bluszczem. W sumie w pasażu Róży posadzonych zostanie 1300 krzewów oraz 113 pnączy. O dobrą kondycję zieleni zadba automatyczny system nawadniający. Rozbudowany pasaż będzie tym, na co czekają łodzianie - zieloną enklawą w centrum miasta. Mieszkańcy i turyści będą mieli do dyspozycji 33 ławki, 10 koszy na śmieci, osiem stojaków rowerowych i trzy podświetlane gabloty informujące o wydarzeniach w mieście.

Polecane aktualności

Pożegnanie Marka Czekalskiego

Andrzej Janecki / BAM

Marek Czekalski, prezydent miasta Łodzi w latach 1994-1998, został pochowany w Alei Zasłużonych na... więcej

Zamiast osiedli będą leśne parki

Aleksandra Hac / BRP

Łódź wycofuje ze sprzedaży tereny na Złotnie i Andrzejowie. Działki szykowane pod domy jednorodzinne... więcej

Ulica Traktorowa

Łódź Buduje. Osiem firm chce przebudować ulicę Traktorową

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ostatnie tygodnie obfitują w otwarcia ofert na realizację kluczowych miejskich inwestycji w Łodzi.... więcej

Ostatni tydzień prac torowych na ul. Przybyszewskiego

Dobiega końca naprawa torowiska na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Przybyszewskiego.  Torowcy MPK -... więcej

Szczepienia w Bionanoparku

Wolontariusze potrzebni do powszechnych punktów szczepień w Łodzi

Jolanta Baranowska / UMŁ

Miasto przygotowuje 3 powszechne punkty szczepień, w których od 26 kwietnia ma być szczepione od 500... więcej

Kontakt