Czy Łódź wybuduje spalarnię odpadów?

Miasto ogłosiło wstępne konsultacje rynkowe dla podmiotów, które mają doświadczenie w projektowaniu lub budowie albo eksploatacji instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych czyli spalarni. Zainteresowanie jest spore, już dwukrotnie przesuwany był termin przyjmowania zgłoszeń od podmiotów, które chcą wziąć udział w konsultacjach – teraz kończy się 8 marca.

Spalarnia ma powstać na ul. Sanitariuszek
Miasto ogłosiło wstępne konsultacje rynkowe dla podmiotów, które mają doświadczenie w projektowaniu lub budowie albo eksploatacji instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych czyli spalarni.

Rozmowy z firmami specjalizującymi się w tego rodzaju inwestycjach obejmują zagadnienia ekonomiczne, finansowe, techniczne oraz brzegowe warunki dotyczące budowy i eksploatacji spalarni na podstawie wieloletniej umowy z miastem. Realizacja inwestycji ma się odbywać w partnerstwie publiczno-prywatnym, założenie jest takie, że podmiot prywatny sfinansuje realizację inwestycji ale brana jest też pod uwagę opcja pozyskania finansowania z zewnątrz.

Spalarnia ma powstać na ul. Sanitariuszek, przy GOŚ, wydajność to 150 tys. ton odpadów rocznie a szacunkowy koszt realizacji inwestycji – 1 mld zł. Wstępny harmonogram prac zakłada uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej do końca czerwca 2022 r., rozstrzygnięcie przetargu do 30 czerwca 2023 r. a zakończenie robót budowlanych oraz towarzyszących instalacji – do końca 2026 r.

Ogłoszenie wstępnych konsultacji nie jest jednoznaczne z decyzją o budowie instalacji, nie koliduje także z takimi samymi planami inwestycyjnymi firmy Veolia.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi:

Chcemy uzyskać diagnozę rynku obejmującą tego rodzaju inwestycje, wyniki konsultacji będą podstawą podjęcia do decyzji o budowie instalacji. Wielokrotnie mówiłam, że spalarnia co prawda nie jest jedynym remedium na spadek cen odpadów, ale ważnym elementem ich obniżenia. Polityka rządu jest tak nieudolna w tym zakresie, że samorządy muszą sobie same sobie radzić, aby chronić mieszkańców przed skutkami decyzji rządu.

Piotr Bors, dyrektor departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ:

Ważne jest także, aby termiczne przetwarzanie odpadów przekształcić w energię cieplną oraz elektryczną, a instalacja ma służyć nie tylko Łodzi, ale także gminom ościennym. Istotne będzie również ustalenie ceny spalenia tony śmieci oraz to, aby miasto w tym partnerstwie miało głos decydujący.

Polecane aktualności

36 bardzo dobrych projektów przygotowanych przez stowarzyszenia i fundacje, wsparliśmy finansowo w kolejnym konkursie grantowym

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Są to festiwale, wydarzenia muzyczne, filmowe, działania edukacyjne i wiele innych. Część jest... więcej

12 firm - dużych graczy rynkowych będzie inwestować w Łodzi

BRP

Miasto intensywnie pracuje nad pozyskaniem kilkudziesięciu nowych inwestycji. Wkrótce w Łodzi... więcej

Rzeka Olechówka

Pracownicy ZWIK interweniowali z powodu zanieczyszczania ściekami rzeki Olechówki

Miłosz Wika / ZWiK

Mieszkańcy z okolic ulicy Transmisyjnej poinformowali o zmienionej barwie wody w rzece jak i... więcej

Konkurs dla start-upów - Konferencja

Konkurs dla start-upów – do wygrania 250.000 pln

Marcin Masłowski / UMŁ

W tym roku inicjatywę wspiera blisko 40 podmiotów, a wśród nich 5 największych łódzkich uczelni, a... więcej

Miejski podwórzec, awangardowe elewacje, zielone podwórka i pasaż Hilarego Majewskiego – metamorfoza ulicy Włókienniczej przyspiesza

M. Loeffler/ZIM, W. Markiewicz/UMŁ

Zdejmujemy zły urok z jednej z najbardziej zaniedbanych ulic w centrum i zmieniamy ją w wizytówkę... więcej

Kontakt