Pamięć o „Wyklętych”

W Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Kwiaty i znicze spoczęły pod pomnikiem ofiar komunizmu w al. Anstadta oraz przed obeliskiem ofiar totalitaryzmów na terenie byłego poligonu wojskowego na Brusie.Władze miejskie reprezentował wiceprezydent Adam Wieczorek i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został uchwalono przez sejm w 2011 roku. Jego datę ustalono na 1 marca. W 1953 roku, w tym dniu, władze komunistyczne dokonały egzekucji na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” skazanych w sfingowanym politycznym procesie.

Partyzantka antykomunistyczna na ziemiach polskich trwała od ostatnich dni II wojny światowej, aż po 1963 rok, kiedy ostatni „Żołnierz Wyklęty” Józef Franczak pseudonim „Lalek” zginął w obławie milicyjnej.

Początkowo z ruchem oporu przeciwko ZSRR i polskim komunistom związanych było nawet 180 tys. osób.Historycy ustalili, że 20 tys. partyzantów straciło życie w walkach lub zostało zamordowanych skrytobójczo albo też w wyniku procesów sądowych.

Należy pamiętać, że jedną z głównych motywacji pozostawania w konspiracji była obawa przed szerzącym się wobec całego społeczeństwa terrorem NKWD i UB. Żołnierze i oficerowie Armii Krajowej byli zamykani w obozach koncentracyjnych, zsyłani na Syberię. Wytaczano im poważne procesy karna na podstawie sfałszowanych dowodów i skazywano na śmierć lub długoletnie więzienie.

 

Łódzkie ślady „Wyklętych”

Budynek przy al. Anstadta (obecnie XII LO) pełnił po wojnie funkcję katowni UB (wcześniej siedziba gestapo – od września 1939 roku)

Rezydował tutaj, jako szef Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego,osławiony Mieczysław Moczar.  Tutaj przesłuchiwany był i torturowany  Stanisław Sojczyński  ps. Warszyc, dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Według wspomnień jednego z więźniów, „[…] miał on poodbijane nerki i stopy od bicia, nogi [...] całe we krwi i owinięte w gałganach […]”.

Sojczyński prawdopodobnie został rozstrzelany na terenie byłego poligonu wojskowego na Brusie.Inni, jak  współpracujący z podziemiem antykomunistycznym funkcjonariusz WUBP Czesław Stachura,zostali rozstrzelani w piwnicach budynku.

Przed budynkiem XII LO, w 2009 roku został odsłonięty pomnik ofiar komunizmu.

W 2014 roku z inicjatywy władz miejskich odsłonięto tablicę i obelisk na terenie dawnego poligonu na Brusie w hołdzie ofiarom totalitaryzmów - niemieckiego i komunistycznego. Na jego terenie dokonywano egzekucji członków podziemie antykomunistycznego.

Polecane aktualności

Łódzkie święto swinga w ten weekend!

Łódzkie święto swinga w ten weekend!

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Retro samochody, muzyka dixieland i stylizacje tancerzy przeniosą łodzian do Ameryki lat 30.... więcej

Wystawa „Marsz głodowy kobiet - Łódź 1981" na ulicy Piotrkowskiej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Wystawa w 40. rocznicę największego w Polsce marszu głodowego

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej stanęła wystawa poświęcona największemu w Polsce marszowi głodowemu, który... więcej

Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni

Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni

Małgorzata Loeffler / ZIM

Efektywne i ekologiczne zarządzanie odpadami w Łodzi. Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni... więcej

Agata Burlińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej UMŁ i Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej -  fot. UMŁ

Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego

Agnieszka Rutkowska / BRP

Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Po wstępnej opinii wydziałów i... więcej

Startuje Łódzki Rower Publiczny 2.0

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Od soboty 31 lipca skorzystamy z pierwszych rowerów nowego systemu Łódzkiego Roweru Publicznego.... więcej

Kontakt