Do zrewitalizowanej dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ul. Tuwima wprowadzili się najemcy i lokatorzy

Do zrewitalizowanej dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ulicy Tuwima 52 wprowadzili się najemcy oraz lokatorzy. Po gruntowym remoncie w budynku znajduje się sześć mieszkań, cztery lokale biurowe, trzy usługowe oraz pracownia twórcza.

Kamienica przy ulicy Tuwima 52
Można powiedzieć, że ukończyliśmy inwestycję z 1880 roku, kiedy powstała ta kamienica. Wcześniej nie udało jej się wybudować według pierwotnego projektu, który zakładał nadbudowę parterowego budynku o jedną kondygnację.

- Na tym polega sedno rewitalizacji. Tworzy ona przestrzeń dla mieszkańców, przedsiębiorców i artystów. Oddajemy im budynki, które później anektują na swój sposób. Kamienica przy ulicy Tuwima 52 jest tego przykładem. Tutaj mamy między innymi biuro projektowe, pracownię architektoniczną, salon wizażu czy studio fotograficzne. Pochodząca z końca XIX wieku kamienica przy ulicy Tuwima 52, to zresztą kolejny obiekt, który został zrewitalizowany w tym obszarze. Kilka numerów wcześniej, w budynku przy ulicy Tuwima 46 powstała najnowocześniejsza biblioteka w mieście, a pod numerami 33 i 35 zrewitalizowaliśmy budynki mieszkalne, przekształcając je na budynki mieszkalno-użytkowe – powiedział pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi Adam Pustelnik.

- Można powiedzieć, że ukończyliśmy inwestycję z 1880 roku, kiedy powstała  ta kamienica. Wcześniej nie udało jej się wybudować według pierwotnego projektu, który zakładał nadbudowę parterowego budynku o jedną kondygnację. W 1922 roku dokonano tego tylko w połowie. Ostatecznie my dokończyliśmy tę inwestycję w ubiegłym roku, nadbudowując jedno pełne piętro oraz taras. Inwestycja miała wymiar kompleksowy. Wraz z kamienicą zrewitalizowaliśmy podwórze, gdzie obok historycznych „kocich łbów” pojawiła się nowa nawierzchnia. Zasadzone zostały nowe drzewa i zieleń pnąca, pojawiły się również ławki - powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Budynek mieszkalny przy ulicy Tuwima 52 został wyremontowany wraz z podwórzem. Wejście główne znajduje się z poziomu terenu budynku frontowego. Wprowadzona została instalacja centralnego ogrzewania. Zniknęły stare drewniane komórki oraz część budynku gospodarczego. Prace inwestycyjne prowadziła firma Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane BUDOMAL Rafał Leśniak. Ich wartość wyniosła 5,58 mln zł. Po realizacji inwestycji, budynek został przekazany Zarządowi Lokali Miejskich.

- Reprezentuję jednego z kilkunastu najemców. My zajmujemy się projektowaniem architektury. Ale oprócz architektury powstają w tym miejscu: zdjęcia i filmy. Są też panie, które zajmują się urodą. Mamy też sąsiadów, którzy nie tylko tu pracują, ale i mieszkają. Funkcje są tu więc bardzo wymieszane. Spotykamy się na korytarzach z mieszkańcami, którzy są w różnym wieku, mają różne zainteresowania. Funkcjonuje się nam tu bardzo dobrze. Trudno by mi było znaleźć powód, dla którego miałbym tu nie wynająć przestrzeni. Warunki najmu są bardzo atrakcyjne. Lokalizacja w centrum miasta to było coś, czego szukałem. A nieruchomość po remoncie robi bardzo dobre wrażenie. Mamy wszystko, czego potrzebuje usługa czy mieszkanie. Poza tym jesteśmy w miejscu, które w krótkim czasie bardzo się zmieniło: po remoncie ul. Tuwima, po remoncie kolejnych budynków realizowanych przez miasto dzieją się tu kolejne inwestycje, już prywatne. Dlatego ten kawałek miasta robi bardzo dobre wrażenie i bardzo dobrze się tu pracuje. Zapraszam więc na Tuwima 52, żeby każdy zobaczył, jak pięknie to miejsce wygląda po remoncie. Można, po drodze do EC1, zatrzymać się na naszym podwórku, poznać nas, skorzystać z usług – zaprasza Wojciech Stępień z Biura Architektonicznego Maki, jeden z najemców lokali.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 3" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/16-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017r.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Pożegnanie Marka Czekalskiego

Andrzej Janecki / BAM

Marek Czekalski, prezydent miasta Łodzi w latach 1994-1998, został pochowany w Alei Zasłużonych na... więcej

Zamiast osiedli będą leśne parki

Aleksandra Hac / BRP

Łódź wycofuje ze sprzedaży tereny na Złotnie i Andrzejowie. Działki szykowane pod domy jednorodzinne... więcej

Ulica Traktorowa

Łódź Buduje. Osiem firm chce przebudować ulicę Traktorową

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ostatnie tygodnie obfitują w otwarcia ofert na realizację kluczowych miejskich inwestycji w Łodzi.... więcej

Ostatni tydzień prac torowych na ul. Przybyszewskiego

Dobiega końca naprawa torowiska na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Przybyszewskiego.  Torowcy MPK -... więcej

Szczepienia w Bionanoparku

Wolontariusze potrzebni do powszechnych punktów szczepień w Łodzi

Jolanta Baranowska / UMŁ

Miasto przygotowuje 3 powszechne punkty szczepień, w których od 26 kwietnia ma być szczepione od 500... więcej

Kontakt