Rekordowa liczba zielonych projektów w łódzkim Budżecie Obywatelskim

103 projekty związane z zielenią i ochroną zwierząt – VIII edycja Budżetu Obywatelskiego pokazała na czym łodzianom najbardziej zależy. Ponad 10,5 mln będzie kosztowała realizacja wszystkich zielonych i pro-zwierzęcych projektów.

Nasadzenia w Łodzi
Najbardziej nas cieszy zieleń przyuliczna. Kilka dużych ciągów ulicznych łodzianie pomyśleli o tym, by obsadzić zielenią – Bandurskiego, Zgierską, Józefiaka, czy chociażby aleja Kościuszki.

A co się wśród nich znalazło? Nowe nasadzenia – w parkach, w pasach drogowych, na zieleńcach, projekty dla zwierząt – i tych udomowionych i dzikich, a także projekty dotyczące sportu, rozrywki, odpoczynku w zielonej przestrzeni.

- Najbardziej nas cieszy zieleń przyuliczna. Kilka dużych ciągów ulicznych łodzianie pomyśleli o tym, by obsadzić zielenią – Bandurskiego, Zgierską, Józefiaka, czy chociażby aleja Kościuszki. Tutaj kiedyś, historycznie był pasaż w środku ulicy - mówi Maciej Riemer – dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

Co roku olbrzymią popularność zyskują projekty związane z dobrostanem zwierząt. Będą realizowane projekty doposażające Schronisko dla zwierząt, Animal Patrol Straży Miejskiej, czy Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Ale oprócz nich wygrały także mniejsze przedsięwzięcia, równie istotne w mieście, z punktu widzenia chociażby bioróżnorodności – jak na przykład nasadzenia roślin miododajnych, czy projekt „Adoptuj pszczołę” – w ramach którego zorganizowany zostanie cykl warsztatów, w ramach których mieszkańcy dowiedzą się jak dbać o te pożyteczne owady oraz w jaki sposób prowadzić niewielką pasiekę na terenach miejskich.

- Chcąc włączyć mieszkańców jeszcze mocniej w ten proces, pomyśleliśmy, żeby niektóre z tych zadań, które się do tego dobrze nadają, włączyć mieszkańców w wybór koncepcji wykonania tych zadań, nie tylko w porozumieniu z wnioskodawcami, ale także z mieszkańcami, z wykorzystaniem platformy vox populi, czy Facebooka - mówi Maciej Riemer.

- Chcemy przede wszystkim pytać mieszkańców o to, co chcieliby widzieć na swojej codziennej drodze do pracy, czy po prostu w trakcie spacerów. Mimo, że pasy drogowe to dość trudny teren dla roślin, to są ekstremalne warunki, zwłaszcza zimą, to mamy dość szeroki wachlarz roślin, które sprawdzają się w trudniejszych warunkach, to chcielibyśmy zapytać mieszkańców, czy bardziej zależy im na pięknym kwitnieniu w środku lata, czy na przykład, bardziej zależy im na tym, żeby te rośliny pojawiały się wiosną, wtedy kiedy jesteśmy bardziej spragnieni koloru i zieleni. Będziemy proponować różne kompozycje mieszkańcom. - mówi Aleksandra Sztuka – zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

Pierwsze głosowanie jeszcze w marcu. Informacje na temat głosowań pojawią się na stronie urzędu miasta w zakładce budżetu obywatelskiego oraz na ekoportalu.

www.lodz.pl/bo

www.lodz.pl/ekoportal

Polecane aktualności

Noc Muzeów 2021 w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Święto łódzkiej Kultury, które, podobnie jak w poprzednim roku, stawia na spotkania wirtualne. Choć... więcej

Wnioski o Kartę Łodzianina można składać przez cały rok – on-line na www.kartalodzianina.pl i w aż  24 punktach obsługi na terenie całego miasta.

Łódzkie firmy otwierają się po epidemii, a Karta Łodzianina zyskuje kolejnych partnerów

Projekt Karty Łodzianina wystartował zaledwie dwa miesiące temu, a już 100 tysięcy osób zdecydowało... więcej

W kwadracie ulic Ogrodowa, Zachodnia, Legionów i Gdańska powstają międzykwartałowe przebicia.

Zielone pasaże w Centrum. Nowe przebicia kwartałów poprowadzą do Manufaktury

Małgorzata Loeffler/ZIM

Nowe, zielone pasaże z wiśniami, magnoliami, gruszami, tysiącami krzewów i kwiatów poprowadzą do... więcej

Hulajnogi na Piotrkowskiej -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Straż Miejska będzie mogła kontrolować użytkowników hulajnóg

Wojciech Markiewicz / BRP

Jeździsz hulajnogą po Łodzi? Pamiętaj o zmianie przepisów od 20 maja. Straż Miejska będzie mogła... więcej

Lokale przy Tuwima 33

Miejskie lokale użytkowe znalazły nowych najemców

Jolanta Baranowska / BRP

Aż 114 przedsiębiorców zainteresowanych było wynajęciem lokali użytkowych wystawionych w konkursie... więcej

Kontakt