Łódź Rewitalizacja: dzień dobry sąsiedzie!

Po generalnym remoncie, pani Iwona wraca na ul. Sienkiewicza 56. Teraz będzie organizować tam i w innych wyremontowanych kamienicach podwórkowe festyny, sąsiedzkie śniadania i inne wydarzenia dla lokatorów i ich rodzin

Kamienica przy ul. Sienkiewicza 56
Kamienica przy ulicy Sienkiewicza 56 jest piękniejsza niż kiedykolwiek.

Kamienica przy ulicy Sienkiewicza 56 jest piękniejsza niż kiedykolwiek: z nową elewacją, podwyższonym ostatnim piętrem, dzięki czemu powstały tam nowe lokale, z wielkim dziedzińcem wyposażonym w plac zabaw, plenerową siłownię i mnóstwem zieleni, która po zakwitnięciu na wiosnę stworzy miejski sad.

- Wykonaliśmy generalny remont kamienicy. Poza murami wszystko jest w niej nowe. Wymieniliśmy instalacje i położyliśmy nowe, w tym ciepło systemowe, wzmocniliśmy fundamenty i stropy, położyliśmy nowy dach. W środku powstały komfortowe mieszkania, do których przyszli lokatorzy muszą wnieść tylko meble i mogą już mieszkać. Nie zabrakło też lokali użytkowych, których jest pięć oraz mieszkania chronionego, czyli takiego dedykowanego osobom wychodzącym z tzw. pieczy zastępczej – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Lokale usługowe znajdują się na parterze i jeden o charakterze biurowo-usługowym na drugim piętrze. Zupełnie nowe jest także otoczenie kamienicy. Dawny ogród przeszedł metamorfozę: jego przestrzeń została uporządkowana, ma nowe alejki z ławkami i zamontowane oświetlenie. W części podwórza bliżej kamienicy zasadzono pełno zieleni niskiej i drzewa. Są grusze, jabłonie oraz różnokolorowe róże, hortensje oraz bluszcz i pnącza.

Nie zabrakło też miejsc postojowych – w tym dla osób z niepełnosprawnością, które umożliwią czasowe pozostawienie samochodu przy korzystaniu z miejscowych usług.

Do kamienicy wprowadzą się nie tylko nowi lokatorzy. Wraca tam Iwona Pietrzak, która pomoże sąsiadom lepiej się poznać. – Razem z dwoma innymi stowarzyszeniami dostaliśmy grant na działania dla mieszkańców i osób korzystających z wyremontowanych kamienic. To nie tylko lokatorzy, ale także bywalcy centrów seniora i centrum dla osób z niepełnosprawnościami, które powstaną tutaj przy ul. Sienkiewicza 56, ale też naprzeciwko pod numerem 79 i przy Piotrkowskiej 142. Pamiętam sąsiedzkie życie sprzed remontu, jak wszyscy sobie pomagaliśmy. Na pierwszym piętrze nad bramą mieliśmy starszą panią – najlepszy monitoring, zawsze wiedziała co się dzieje na podwórku – śmieje się Iwona Pietrzak, animatorka ze Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki.

- Kiedy do wyremontowanych kamienic wszyscy się już wprowadzą dostaną zaproszenia na sąsiedzkie pikniki, podwórkowe festyny i inne wydarzenia, które pomogą im zawiązać sąsiedzkie więzi. – Różne są zdania na temat mieszkańców kamienic w Śródmieściu, szczególnie tych z komunalnych kamienic, ale to stereotyp, który należy odczarować. To są świetni ludzie, którzy sobie chętnie pomagają i wspierają i chcemy te relacje pielęgnować – mówi Pietrzak.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0004/17-00 zawartej w dniu 30 sierpnia 2017r.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź

Francuski tygodnik Le Figaro pisze o Łodzi

Tomasz Koralewski / ŁOT

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź na swoich łamach jako miasto „kilometrów cegieł, fabryk... więcej

Księży Młyn

LETNISKO – lato na Księżym Młynie!

Daria Głowacka / ŁCW

Łódź wraca do gry! W nowym miejscu na koncertowej mapie Łodzi, na Księżym Młynie zagra 26 zespołów... więcej

Bionanopark bada whisky

Czy whisky jest tak szlachetna jak zapewniają jej producenci? Naukowiec z Bionanoparku prawdę Ci powie

Wykorzystując najnowocześniejszą technologię specjaliści sprawdzają jakość jednego z... więcej

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Monika Pawlak / UMŁ

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli. Ogółem w 146 placówkach są 18 034... więcej

Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte

Łódzkie Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Blisko tysiąc seniorów może ponownie korzystać „na miejscu” z Domów Dziennego Pobytu. Siedemnaście... więcej

Kontakt