Jeden z największych budynków przy ul. Legionów doczeka się remontu

Zabytkowa kamienica przy ul. Legionów 37A przejdzie gruntowny remont konserwatorski, który przywróci jej piękno. W środku powstaną mieszkania, biura i lokale użytkowe. Zazieleni się też podwórko kamienicy.

Kamienica przy Legionów - wizualizacja

Zabytkowa kamienica Jakuba Windmana, stojąca przy ul. Legionów 37A, jest jednym z największych budynków w okolicy. Jej remont odbywa się w ramach programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. W trakcie prac m.in. podniesione zostanie poddasze, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie mieszkań na najwyższej kondygnacji. Ponadto przebudowa obejmie budynek dawnej stajni i przybudówki, a w północno-zachodniej części działki wybudowana będzie kotłownia. Projekt przewiduje rozbiórkę istniejących garaży i pomieszczenia gospodarczego, zlokalizowanych w północno-wschodniej części nieruchomości.

– Rewitalizacja to nie tylko remonty kamienic. To również nowe, przyjazne dla mieszkańców przestrzenie do wypoczynku, to również nowa zieleń i drogi. Dzięki przedsiębiorczości mieszkańców i Budżetowi Obywatelskiemu, obok kamienicy przeznaczonej do remontu, mógł powstać plac zabaw, który jest ważnym elementem funkcjonowania lokalnej społeczności. Miasto, oprócz renowacji kamienicy planuje również remont ulicy Legionów, na którą m.in. wrócą tramwaje oraz pojawi się tam dużo drzew. Przetargi ogłosimy jeszcze w tym roku, by w 2022 roku mogły rozpocząć się prace. Jeśli chodzi o kamienicę przy Legionów 37A, to wyremontujemy ją całą, od piwnicy aż po dach. Remont obejmie też oficyny oraz zabytkowy budynek stajni. O atrakcyjności tego miejsca będzie decydowała również powstająca w niedalekiej odległości stacja tunelu średnicowego Łódź – Polesie. Liczymy, że publiczne inwestycje w tym rejonie zachęcą również prywatnych inwestorów, dzięki czemu zmieni się na lepsze obraz tej części naszego miasta – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich dodaje: – Po zakończeniu remontu w kamienicy powstanie 27 mieszkań, 6 lokali usługowych, 4 pracownie artystyczne oraz restauracja na parterze frontowego budynku. Na kolejnych trzech kondygnacjach powstaną biura. W przypadku oficyn, na parterze będą znajdowały się pracownie artystyczne, a na piętrach – mieszkania komunalne. Kolejne lokale powstaną w przybudówce, a zabytkowy budynek stajni przekształci się w pracownię artystyczną. Remont wiąże się z wymianą wszystkich instalacji oraz przyłączeniem budynku do sieci centralnego ogrzewania.

Zakres remontu przy Legionów 37A:

  • w budynku frontowym powstanie poddasze mieszkalne, parter przeznaczony na restaurację, lokal usługowy oraz biura na trzech piętrach
  • w budynku prawej oficyny powstanie poddasze mieszkalne, parter przeznaczony na rowerownię oraz pracownie, pozostałe kondygnacje zajmą mieszkania
  • budynek lewej oficyny wzbogaci się o mieszkalne poddasze. Na parterze będą zlokalizowane pracownie artystyczne, a pozostałe kondygnacje zajmą mieszkania,
  • w budynku przybudówki – mieszkania,
  • w budynku dawnej stajni – pracownia artystyczna.

Łącznie przy Legionów 37A powstanie:

  • 27 mieszkań komunalnych,
  • 1 lokal usługowy,
  • 1 restauracja,
  • 6 biur,
  • 4 pracownie artystyczne.

Kamienne podwórko zostanie zazielenione, powstaną miejsca parkingowe i przestrzeń do odpoczynku dla mieszkańców. Zostaną też posadzone drzewa:
5 grabów, 70 krzewów róż i 120 hortensji. Wzdłuż ścian budynków zostaną ułożone chodniki oraz wysiane trawniki. Remont obejmie również pięknie zdobiony prześwit bramowy. Ponadto zostanie wykonane oświetlenie terenu oraz iluminacja elewacji frontowej budynku od ul. Legionów.

– Wkrótce powinniśmy otrzymać pozwolenie na budowę. Kamienica jest bardzo zniszczona. Prace, obejmujące 1200 m kw. powierzchni, będziemy prowadzili równocześnie w budynku głównym oraz w obu oficynach. Nasz projekt przewiduje zachowanie tkanki historycznej, a prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. W głównej kamienicy znajduje się mnóstwo historycznych elementów do odrestaurowania. Te nienadające się do renowacji zostaną złożone w Lapidarium Detalu mówi – Małgorzata Budowska, kierownik projektu z firmy SKB S.A.

Remont kamienicy przy Legionów 37A rozpocznie się w maju 2021 r. Zakończenie prac zaplanowane jest na drugą połowę 2022 r. Koszt inwestycji to 16,44 mln zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami Ogrodową. Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 27 października 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź

Francuski tygodnik Le Figaro pisze o Łodzi

Tomasz Koralewski / ŁOT

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź na swoich łamach jako miasto „kilometrów cegieł, fabryk... więcej

Księży Młyn

LETNISKO – lato na Księżym Młynie!

Daria Głowacka / ŁCW

Łódź wraca do gry! W nowym miejscu na koncertowej mapie Łodzi, na Księżym Młynie zagra 26 zespołów... więcej

Bionanopark bada whisky

Czy whisky jest tak szlachetna jak zapewniają jej producenci? Naukowiec z Bionanoparku prawdę Ci powie

Wykorzystując najnowocześniejszą technologię specjaliści sprawdzają jakość jednego z... więcej

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Monika Pawlak / UMŁ

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli. Ogółem w 146 placówkach są 18 034... więcej

Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte

Łódzkie Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Blisko tysiąc seniorów może ponownie korzystać „na miejscu” z Domów Dziennego Pobytu. Siedemnaście... więcej

Kontakt