Pomoc dla potrzebujących w Łodzi

Miasto zbudowało nową noclegownię przy ul. Przybyszewskiego. Placówka pierwszych podopiecznych przyjmie 29 marca.

Nowa noclegownia przy ul. Przybyszewskiego
Nowa noclegownia przy ul. Przybyszewskiego

- Zbudowaliśmy nową noclegownię oraz izbę wytrzeźwień przy ul. Przybyszewskiego 253. Powstało tu 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień dla 40 osób na parterze oraz ponad 60 miejsc noclegowych na piętrze budynku. Pierwszych podopiecznych chcemy przyjąć 29 marca - mówi Krzysztof Kumański, dyrektor  Miejskiego Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej, które będzie prowadziło nową placówkę. 

Placówkę poprowadzi dr Artur Rybka. - Podopieczni będą mieć opiekę lekarza, pielęgniarki czy terapeuty - dodaje dr Artur Rybka.

Na parterze budynku powstało 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień dla 40 osób. Przeniesiona tu będzie izba wytrzeźwień z ul. Kilińskiego, gdzie również jest 40 miejsc, ale w pomieszczeniach wieloosobowych. W tym samym budynku na piętrze, powstała też noclegownia. Noclegownia ma dać schronienie ok. 60 osobom. Noclegownia w okresie pandemii będzie pracowała całodobowo, niczym schronisko, czyli osoba, która z negatywnym wynikiem testu na covid trafi do placówki, będzie mogła tu przebywać cały dzień, bez konieczności opuszczania noclegowni rano.

Zaś po pandemii noclegownia będzie pracowała od godz. 20 do 8 rano, ale w budynku powstanie też całodobowa świetlica. W świetlicy osoby bez domu będą mogły się spotkać z osobami najbliższymi, np. rodziną. Często jest tak, że spotkanie w domu rodzinnym nie jest możliwe. A tu będzie neutralna przestrzeń do rozmowy. To miejsce to alternatywa dla istniejącej dziś noclegowni na Stokach. Nowy adres noclegowni nie powinien już wywoływać sytuacji konfliktowych z mieszkańcami. 

Łódź systemowo buduje pomoc dla osób bezdomnych. Jego elementami są: nowa izba wytrzeźwień oraz nowa  noclegownia. Inwestycja kosztowała ok 9 mln zł. Miasto dostało 3,5 mln zł dofinansowania z UE na te prace.

Teraz Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przygotowuje się do budowy hostelu. Hostel powstanie przy ul. Niciarnianej 41. Da schronienie i terapię 70 osobom - zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Miasto zbuduje hostel dla osób, które do tej pory były bezdomne, ale zdecydowały się zerwać z nałogiem i w nowym, bezpiecznym miejscu wyjść na prostą. Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej ma przyznane 6,5 mln zł dotacji z Unii Europejskiej na ten cel.

Polecane aktualności

ŁFPK

Łódzki Fundusz Poręczeń Kredytowych rozszerza działalność

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Z oferty poręczeń mogą skorzystać przedsiębiorcy z aglomeracji łódzkiej. więcej

Łódź rewitalizuje

Łódź rewitalizuje. Ulica Rewolucji 1905 roku pełna zieleni.

Małgorzata Loeffler / ZIM

Dobiega końca rewitalizacja ulicy Rewolucji 1905 roku. Na ostatnim remontowanym odcinku, od ulicy... więcej

Łódzkie święto swinga

Łódzkie święto swinga przez cały weekend!

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Retro samochody, muzyka dixielandowa i stylizacje tancerzy przeniosą łodzian do Ameryki lat 30. więcej

Nabór do Przedszkoli miejskich

Rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca do miejskich przedszkoli

Monika Pawlak / UMŁ

2 sierpnia rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli prowadzonych przez samorząd. W... więcej

Budowa nowej drogi podziemnej na ostatniej prostej

Budowa nowej drogi podziemnej na ostatniej prostej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Inspiruje artystów. Kręcono w niej teledysk promujący „Męskie Granie”. Będzie miała 10 metrów... więcej

Kontakt