Łódź rewitalizacja. Ulica Włókiennicza zmienia się w kolejny już w Łodzi podwórzec miejski

Kilka miesięcy wcześniej niż oryginalnie zakładaliśmy wystartowały prace budowlane w ulicy Włókienniczej. Będzie nowa nawierzchnia i dużo zieleni. Zasadzimy grusze, tulipanowce amerykańskie i kilka tysięcy krzewów.

Ulica Włókiennicza
Rozpoczęliśmy kilka miesięcy przed terminem. Pogoda dopisuje, więc ekipa weszła z pracami ziemnymi.

Ulica Włókiennicza zmienia się w kolejny już w Łodzi podwórzec miejski. Od 2014  roku powstało ich 20.

- Rozpoczęliśmy kilka miesięcy przed terminem. Pogoda dopisuje, więc ekipa weszła z pracami ziemnymi. Ulica zmieni się nie do poznania, pojawi się nowa nawierzchnia, dużo zieleni, ławki i stojaki rowerowe. W ramach inwestycji powstanie park kieszonkowy o powierzchni 5 000 mkw., czyli przyjazna przestrzeń miejska z zielenią  oraz placem zabaw. Park zostanie zlokalizowany przy ulicy Włókienniczej 19. Po południowej stronie ulicy zostaną posadzone krzewy i byliny. Natomiast po stronie północnej zasadzimy  nowe drzewa, o których stan będzie dbał automatyczny system nawadniania. Zakres robót  obejmuje także remont oraz naprawę kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz wykonanie sieci grzewczej dla kamienic. Przebudowana zostanie także sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich 

Na rowerzystów będzie czekać 20 stojaków, przy których będą mogli zostawić swój rower, a na spacerowiczów 34 ławki uliczne oraz 9 betonowych. Zainstalowane zostanie także nowe oświetlenie, pojawi się 10 nowych latarni. Aby zadbać o komfort pieszych oraz rowerzystów, od fasad budynków po obu stronach ulicy zostanie  wyznaczony specjalny pas o szerokości 1,5 metra, po którym poruszać będą się tylko przechodnie.

Na pozostałej części drogi ruch samochodowy zostanie ograniczony. Ulica będzie jednokierunkowa z ruchem w stronę ul. Kilińskiego. Przy wjeździe z ul. Wschodniej na ul. Włókienniczą zostanie wprowadzone oznakowanie pionowe w postaci znaku D-40 informującego o strefie zamieszkania ograniczenie prędkości do 20km/h

Na ulicy Włókienniczej nie zabraknie zieleni.

Zasadzimy 6 sztuk  grusz drobnoowocowych, 24 sztuki tulipanowca amerykańskiego, 72 sztuk hortensji, 23 sztuk piwonii, 34 sztuk liliowca,  oraz kilka tysięcy krzewów i bylin.

Przy ulicy Włókienniczej zachowana zostanie fontanna przedstawiająca „Kochanków z ulicy Kamiennej". Płaskorzeźba została odsłonięta w 2004 roku, poświęcona jest artystce Agnieszce Osieckiej. 

Na ulicy powstanie:

  • plac zabaw (park kieszonkowy),
  • "zielona ściana" na konstrukcji,
  • 20 stojaków rowerowych,
  • 34 ławki uliczne,
  • 9 ławek betonowych,
  • 15 koszy ulicznych,
  • 10 słupów oświetleniowych,
  • fontanna mgiełkowa.

Z ulicy Włókienniczej do ulicy Stefana Jaracza będzie się można dostać przez Pasaż Hilarego Majewskiego, gdzie od kilku miesięcy trwają intensywne prace budowlane.  Charakterystyczne, ale też zrujnowane komórki na tyłach kamienic przy ul. Włókienniczej zostały wyburzone i w ich miejscu powstaje zupełnie nowe miejsce na mapie Łodzi. Centrum Łodzi wzbogaci się o nowy pasaż, który stanie się przestrzenią, gdzie będzie można spędzić wolny czas, pobawić się z dzieckiem czy po prostu przyjść i porozmawiać ze znajomymi.  Pasaż Majewskiego zastąpił dziki parking przy ul. Jaracza 22 i połączył ul. Jaracza z ul. Włókienniczą. 

Wykonawca inwestycji konsorcjum firm: „JAGEZ” Firma Transportowo-Usługowa Zdzisław Jagiełło ; Biuro Usług Inwestycyjnych Robert Wojciechowski

Wartość inwestycji: - 18.283.847,52 zł  - przebudowa ul. Włókienniczej i budowa pasażu im. H. Majewskiego 


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź

Francuski tygodnik Le Figaro pisze o Łodzi

Tomasz Koralewski / ŁOT

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź na swoich łamach jako miasto „kilometrów cegieł, fabryk... więcej

Księży Młyn

LETNISKO – lato na Księżym Młynie!

Daria Głowacka / ŁCW

Łódź wraca do gry! W nowym miejscu na koncertowej mapie Łodzi, na Księżym Młynie zagra 26 zespołów... więcej

Bionanopark bada whisky

Czy whisky jest tak szlachetna jak zapewniają jej producenci? Naukowiec z Bionanoparku prawdę Ci powie

Wykorzystując najnowocześniejszą technologię specjaliści sprawdzają jakość jednego z... więcej

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Monika Pawlak / UMŁ

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli. Ogółem w 146 placówkach są 18 034... więcej

Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte

Łódzkie Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Blisko tysiąc seniorów może ponownie korzystać „na miejscu” z Domów Dziennego Pobytu. Siedemnaście... więcej

Kontakt