MPK buduje centrum zasilania dla elektryków

W Zajezdni Limanowskiego powstaje stacja transformatorowa, która będzie dostarczać prąd dla autobusów elektrycznych. To kolejny etap przygotowań na przyjazd elektryków.

Stacja transformatorowa powstająca w Zajezdni Limanowskiego będzie dostarczać prąd dla autobusów elektrycznych.
Stacja transformatorowa powstająca w Zajezdni Limanowskiego będzie dostarczać prąd dla autobusów elektrycznych.

MPK - Łódź pod koniec ubiegłego roku zakupiło 17 elektrycznych autobusów Volvo oraz dostosowane do nich ładowarki od firmy Ekoenergetyka-Polska. Pojazdy mają zostać dostarczone do Łodzi w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W oczekiwaniu na pierwsze elektryczne autobusy trwa przygotowywanie infrastruktury, która będzie służyła do ich obsługi. Powstaje już m.in. specjalna wiata pod którą pojazdy będą parkowały i gdzie będzie można naładować baterie przed wyjazdem w trasę.

Kolejnym ważnym zadaniem tego projektu jest budowa stacji transformatorowej, która zapewni odpowiednie zasilanie dla ładowarek. Jej budowa właśnie się rozpoczęła.

- W poniedziałek zacznie się układanie linii kablowych, które będą zasilały całą tę stację. Z ulicy Hipotecznej będziemy podłączać zasilanie podstawowe natomiast z al. Włókniarzy zasilanie rezerwowe. Będzie wymagało to przejścia kablem pod aleją Włókniarzy tzw.  przeciskiem sterowanym - tłumaczy Łukasz Gdulewicz, kierownik budowy z firmy El Serwis. 

Instalacja teletechniczna będzie składać się między innymi z instalacji światłowodowej i Wi-Fi w celu odpowiedniej komunikacji ładowarek z systemem zarządzającym ich pracą, oraz komunikacji autobusów z siecią internetową.

- Budowa bazy dla naszych pierwszych, elektrycznych autobusów postępuje bardzo szybko. Na przełomie maja i czerwca zakończy się montaż stacji transformatorowej, a w sierpniu będzie już gotowa wiata, pod którą mają stacjonować elektryki. Warto zaznaczyć, że zgodnie z umową wykonawca ma czas na realizację zadania do połowy listopada.  Cieszy nas tak szybkie tempo prac i kończenie ich przed ustalonym terminem – podkreśla Zbigniew Papierski, prezes MPK – Łódź.

 

Przypomnijmy: Volvo 7900 Electric, które zostaną dostarczone do Łodzi, będą całkowicie niskopodłogowe i przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością. Zamówione autobusy mają długość 12 metrów i mogą pomieścić 75 pasażerów, w tym 34 na miejscach siedzących. Zostaną wyposażone w szereg udogodnień dla pasażerów i kierowców, między innymi klimatyzację, monitoring wizyjny, system informacji pasażerskiej z ekranami LED i LCD oraz ładowarki USB. Pojazdy te będą kursowały na liniach 86, 83 i 80, które przebiegają przez centrum miasta.

Polecane aktualności

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

Kontakt