Łódź rewitalizuje ul. Wschodnią. Zapraszamy na pikniki sąsiedzkie, warsztaty rodzinne i animacje w bibliotece

Skończyła się przebudowa ulicy Wschodniej. Od 28 marca ruch na niej odbywa się dwukierunkowo, a pierwsze zrewitalizowane kamienice zostały już oddane do użytku.

Ulica Wchodnia
Rewitalizacja to nie tylko remonty ulic i kamienic. Miasto planuje do końca 2021 roku organizację kilkudziesięciu imprez kulturalnych na ul. Wschodniej. Będą to pikniki sąsiedzkie, animacje rodzinne i warsztaty tematyczne.

Przebudowa ulicy Wschodniej oraz stojących przy niej kamienic jest jednym z projektów Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. W ramach prac położona została nowa nawierzchnia, ułożono chodniki, wyniesiono skrzyżowania, zbudowano dojazdy do posesji i wytyczono miejsca parkingowe.

W 2020 roku miasto oddało do użytkowania dwie gruntownie wyremontowane kamienice przy ulicy Wschodniej 24 i 42. Do 2022 roku zostanie wyremontowanych łącznie 8 kamienic za łączną kwotę ponad 67 mln złotych.

To nie koniec zmian na jednej z najbardziej zaniedbanych dotąd ulic w centrum Łodzi. Na ulicy Wschodniej zasadzono kilkadziesiąt drzew, setki ozdobnych krzewów, ustawiono ławki, zostały wyznaczone miejsca parkingowe. Pojawiło się też nowe oświetlenie ulicy.

Rewitalizacja to nie tylko remonty ulic i kamienic. Miasto planuje do końca 2021 roku organizację kilkudziesięciu imprez kulturalnych na ul. Wschodniej. Będą to pikniki sąsiedzkie, animacje rodzinne i warsztaty tematyczne.

Jednym z miejsc tych aktywności będzie nowoczesna biblioteka „Odyseja”, mieszcząca się przy ul. Wschodniej 42. Biblioteka rozpoczęła działalność w listopadzie 2020 roku w zrewitalizowanej kamienicy.

– Biblioteka jest jednym z najciekawszych elementów projektu tej rewitalizacji. To nie tylko miejsce, w którym się wypożycza książki. Pełni ono również rolę społeczną i edukacyjną. Przed rewitalizacją prowadzono w tym miejscu warsztaty dla dzieci i młodzieży mieszkającej w okolicznych kamienicach. Wybudowaliśmy dla biblioteki dodatkowe, wielofunkcyjne, multimedialne pomieszczenie o powierzchni ponad 60 m.kw. Ponadto przystosowaliśmy podwórze do prowadzenia warsztatów z dziećmi, gdzie pojawił się plac zabaw oraz zieleń – dodaje Lech Grabski, projektant rewitalizacji kamienicy

W bibliotece „Odyseja” znajduje się sala dla dzieci, sala multimedialna oraz warsztatowa. Jej przestrzenie są przystosowane do organizacji spotkań i pokazów filmowych. Biblioteka ma ponad 200 m kw., na półkach mieści się około 7 tysięcy książek i audiobooków. Dodatkowym atutem jest piękne podwórko z drewnianą altaną, które w sezonie z pewnością będzie wykorzystywane podczas akcji plenerowych.

– W ramach działań obejmujących rewitalizację społeczną, w bibliotece „Odyseja” w najbliższym czasie planujemy szereg działań animacyjnych. Będą to między innymi spotkania z podróżnikami oraz warsztaty rodzinne poświęcone różnym kulturom i kuchniom świata. Część działań będziemy organizować w plenerze, wykorzystując piękne podwórko, które znajduje się przy bibliotece. W ramach wspólnych działań z Centrum Opus planujemy również pikniki sąsiedzkie oraz wykorzystanie roweru cargo, dzięki któremu bibliotekarze będą mogli wyjść z działaniami poza siedzibę biblioteki i dotrzeć do lokalnej społeczności – mówi Joanna Strzelec, kierownik Działu Promocji i Marketingu Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Jolanta Woźnicka z Centrum Opus dodaje: – Rewitalizacja to złożony proces, który ma nie tylko odnowić przestrzeń w mieście, ale także nadać jej nowe funkcje, przywrócić dawne znaczenie. Chcemy, by ta zmiana wspierała mieszkanki i mieszkańców w rozwiązywaniu lokalnych problemów, w braniu odpowiedzialności za swoje otoczenie. Dlatego miasto wraz z Centrum OPUS i Stowarzyszeniem Pomost rozpoczyna działania społeczne, które za chwilę zawitają na ulicę Wschodnią.

Wiosną w okolicy biblioteki „Odyseja”, w ścisłej współpracy z lokalną społecznością organizowane będą spotkania dla mieszkańców. Efektem tych spotkań będzie przygotowanie i przeprowadzenie przez nich co najmniej 5 własnych mikrodziałań rewitalizacyjnych, zgodnie ze zgłoszonymi pomysłami i potrzebami.

Mikrodziałania rewitalizacyjne będą mogły przybrać np. formę spotkań integracyjnych, rozwoju zainteresowań, poprawy jakości przestrzeni publicznej, rozwiązywania dostrzeganych przez mieszkańców problemów (szczególnie w zakresie problematyki środowiskowej i prozdrowotnej).

– Liczymy na grządki warzywne, na zielone ściany, na inicjatywy w duchu zero waste. Mieszkańcy będą mogli skorzystać ze wsparcia merytorycznego podczas spotkań z ekspertami, działań edukacyjnych, warsztatów Do It Yourself, czyli zrób to sam – dodaje Jolanta Woźnicka.

Dodatkowo we współpracy z biblioteką uruchomiona zostanie po raz kolejny akcja „Biblioteka w Drodze”, umożliwiająca wypożyczenie książek wprost z roweru cargo, który od czerwca pojawi się na ulicach i w parkach Łodzi.

Więcej szczegółów na stronie realizatora działań www.opus.org.pl oraz Facebooku Centrum OPUS.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

 

Polecane aktualności

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź

Francuski tygodnik Le Figaro pisze o Łodzi

Tomasz Koralewski / ŁOT

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź na swoich łamach jako miasto „kilometrów cegieł, fabryk... więcej

Księży Młyn

LETNISKO – lato na Księżym Młynie!

Daria Głowacka / ŁCW

Łódź wraca do gry! W nowym miejscu na koncertowej mapie Łodzi, na Księżym Młynie zagra 26 zespołów... więcej

Bionanopark bada whisky

Czy whisky jest tak szlachetna jak zapewniają jej producenci? Naukowiec z Bionanoparku prawdę Ci powie

Wykorzystując najnowocześniejszą technologię specjaliści sprawdzają jakość jednego z... więcej

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Monika Pawlak / UMŁ

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli. Ogółem w 146 placówkach są 18 034... więcej

Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte

Łódzkie Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Blisko tysiąc seniorów może ponownie korzystać „na miejscu” z Domów Dziennego Pobytu. Siedemnaście... więcej

Kontakt