Zaszczepić pracowników dzięki którym mamy w domu wodę, odebrane śmieci oraz dzięki którym jedziemy tramwajem do pracy

Radni Rady Miejskiej apelują do rządu o zapewnienie szczepionek dla pracowników frontowych, którzy codziennie narażają swoje zdrowie, aby miasto mogło dobrze funkcjonować. Mowa o około 500 pracownikach Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, około 3000 pracowników MPK-Łódź i około 300 pracownikach Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Liczby te nie uwzględniają administracji spółek miejskich, a wyłącznie osoby pracujące służbie dla mieszkańców i mające z nimi codzienny kontakt.


Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi: – Bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta jest dla nas, samorządowców priorytetem. Apelujemy do polskiego rządu o to, aby, w pierwszej kolejności, zaczepić pracowników, których praca bezpośrednio wpływa na prawidłowe funkcjonowanie miasta. Są to pracownicy, którzy, swoją pracą, służą mieszkańcom Łodzi. Każdego dnia stykają się z wieloma osobami i są bezpośrednio narażeni na zakażenie COVID-19. Do tej grupy zaliczamy pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, którzy zaopatrują nas w wodę. Do tej grupy zaliczamy również kierowców autobusów i motorniczych, którzy, każdego dnia, wiozą nas do pracy, do lekarza. Tak samo pracownicy, którzy odbierają od nas śmieci – ich praca jest bardzo niebezpieczna, bo mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami. To są grupy priorytetowe, ale do tej grupy można by było zaliczyć jeszcze innych pracowników. Dlatego dzisiaj apelujemy do rządu o jasny i czytelny harmonogram szczepień, tak aby te osoby, które pracują codziennie dla dobrego funkcjonowania miasta, były zaszczepione w pierwszej kolejności.

Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: – Zbliżają się Święta, większość z nas wsłucha się pewnie w te apele rządowe, spędzimy je pewnie w jakimś węższym gronie – będziemy w domu, może spacer do lasu. Natomiast są osoby, które muszą w tym okresie pracować, są wyjątkowo narażone i dlatego apelujemy, aby rząd uwzględnił w programie szczepień pracowników frontowych – pracowników zajmujących się utrzymaniem wodociągów i kanalizacji, pracowników porządkowych, pracowników transportu zbiorowego, także służby miejskie, takie jak Straż Miejska. Po drugie, minister Dworczyk wczoraj ogłosił, że będzie możliwość szczepienia w zakładach powyżej 500 pracowników. My mamy ekipę, która może szczepić, mówię tutaj o chociażby Bionanoparku, mamy zakłady liczące powyżej 500 pracowników, tylko brakuje jednego elementu – brakuje szczepionek. Dziękujemy Panu Ministrowi, że nam pozwolił, tylko jeszcze musi umożliwić, a umożliwienie to jest dostarczenie pakietów szczepionek i właśnie na to czekamy.

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: – W każdym mieście istnieją obszary strategiczne, takie od których zależy bezpieczeństwo, zdrowie i życie mieszkańców. Takimi obszarami, takimi firmami są w Łodzi m.in. ZWiK, MPK i MPO. Te grupy pracowników już od wielu miesięcy apelują do wojewody Tobiasza Bocheńskiego o to, aby zezwolił na zaczepienie ich jak najszybciej. Pierwsze pisma zostały skierowane już w grudniu 2020 roku, wojewoda odpisał, iż realizacja tych szczepień nastąpi w możliwie szybkim terminie. Mamy praktycznie kwiecień, a te osoby dalej nie zostały zaszczepione. Mówimy tutaj o skali około 4000 osób – 500 pracowników ZWiK-u, 3000 pracowników MPK i 300 pracowników MPO. Te osoby służą łodzianom, są stale narażone na niebezpieczeństwo zarażenia się. Wczoraj wpłynęło do mnie pismo z MPK, a więc z Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych, od osób, które transportują osoby chore, niepełnosprawne właśnie do punktów szczepień, od osób, które często transportują dzieci niepełnosprawne, na rękach znosząc je po schodach. Te osoby dalej nie zostały zaszczepione.

Polecane aktualności

Noc Muzeów 2021 w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Święto łódzkiej Kultury, które, podobnie jak w poprzednim roku, stawia na spotkania wirtualne. Choć... więcej

Wnioski o Kartę Łodzianina można składać przez cały rok – on-line na www.kartalodzianina.pl i w aż  24 punktach obsługi na terenie całego miasta.

Łódzkie firmy otwierają się po epidemii, a Karta Łodzianina zyskuje kolejnych partnerów

Projekt Karty Łodzianina wystartował zaledwie dwa miesiące temu, a już 100 tysięcy osób zdecydowało... więcej

W kwadracie ulic Ogrodowa, Zachodnia, Legionów i Gdańska powstają międzykwartałowe przebicia.

Zielone pasaże w Centrum. Nowe przebicia kwartałów poprowadzą do Manufaktury

Małgorzata Loeffler/ZIM

Nowe, zielone pasaże z wiśniami, magnoliami, gruszami, tysiącami krzewów i kwiatów poprowadzą do... więcej

Hulajnogi na Piotrkowskiej -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Straż Miejska będzie mogła kontrolować użytkowników hulajnóg

Wojciech Markiewicz / BRP

Jeździsz hulajnogą po Łodzi? Pamiętaj o zmianie przepisów od 20 maja. Straż Miejska będzie mogła... więcej

Lokale przy Tuwima 33

Miejskie lokale użytkowe znalazły nowych najemców

Jolanta Baranowska / BRP

Aż 114 przedsiębiorców zainteresowanych było wynajęciem lokali użytkowych wystawionych w konkursie... więcej

Kontakt