Łodzka kultura rok po pierwszym lockdownie

Przyzwyczailiśmy się do funkcjonowania w niepewności, zmian i szybkiego dostosowywania wobec obostrzeń wprowadzanych przez rząd. Kultura w dużej części przeniosła się do internetu. Odwoływane i przenoszone są festiwale, premiery oraz wernisaże w całej Polsce. Samorządy starają się bardzo rozsądnie podchodzić do finansowania wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w zmienionej formule.

Łodzka kultura rok po pierwszym lockdownie
Minął rok od pierwszego lockdownu w kulturze.

Ten rok z dużą dozą pewności będzie analogiczny do roku poprzedniego czyli większość z zaplanowanych imprez albo zostanie przeniesiona do internetu albo będzie w formie hybrydowej. Przykładem wydarzenia w całości przeniesionego do internetu będzie rozpoczynający się 10 kwietnia festiwal Off Północna organizowany przez Teatr Muzyczny w Łodzi. Łódzkie instytucje kultury doskonale rozumieją bardzo trudną i wyjątkową sytuację i starają się w niej odnaleźć dostosowując do obecnych możliwości. Zarówno pod względem samej organizacji jak i finansowej sfery. Tak było chociażby z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w 2020 roku. Centrum w związku z lockdownem i brakiem możliwości realizowania wydarzeń na żywo wspólnie z organizatorem zdecydowało, że festiwal zostanie zorganizowany na mniejszą skalę i tym samym mniejsze środki.  W tym roku również wspólnie podjęto decyzję o wydatkowaniu na imprezę niewiele ponad połowę pierwotnej kwoty:


Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana:
Sytuacja jest bardzo trudna ale dostosowujemy się do realiów zarówno organizacyjnie jak i finansowo. A jest to dla nas ważny rok bo mamy swój jubileusz 10-lecia. Prowadziliśmy bardzo szczegółowe rozmowy z miastem, poprzez Wydział Kultury jakie środki są realne w tej sytuacji finansowej miasta. Z całym zespołem pracowaliśmy jak konstruować program festiwalowy i inne działania Centrum, tak by z jednej strony widzowie, uczestnicy mieli jak najciekawszą ofertę a jednocześnie by każdy wydatek był uzasadniony z punktu widzenia dyscypliny budżetowej i zwyczajnie realnej sytuacji finansowej w jakiej wszyscy jesteśmy jako ludzie kultury. Dlatego bardzo się cieszę, że mimo wszystko udało się takie środki otrzymać i będziemy mogli zaproponować interesujący  program i zrealizować kolejny festiwal, głównie online, chociaż mam nadzieję, że uda się przygotować także część wydarzeń w systemie hybrydowym.

Festiwal Dotknij Teatru, który ruszył w tym roku dokładnie w dniu międzynarodowego święta teatru realizowany jest także za 2/3 wnioskowanych środków. Te niezwykle trudne decyzje są podejmowane wspólnie przez Miasto i organizatorów wydarzeń, którzy wykazują się dużą odpowiedzialnością i elastycznością niezwykle potrzebną przy organizowaniu w dzisiejszych czasach imprez kulturalnych. Priorytetem zarówno dla Miasta jak i dyrektorów instytucji jest przede wszystkim zadbanie o stabilną sytuacje finansową ich instytucji i utrzymanie etatów. A brak przychodów powoduje, że przyznane dotacje podmiotowe w wielu przypadkach nie wystarczały na funkcjonowanie. W związku z tym miasta w roku ubiegłym wsparło m.in. teatry z racji utraconych przychodów związanych z brakiem wpływów z biletów sumą aż 1 mln 350 tys zł. ratując tym samym zagrożone budżety tych instytucji i miejsca pracy zatrudnionych tam osób.

Dyrektor Jacek Grudzień, szef Wydziału Kultury UMŁ, tak komentuje sytuację:
- Kolejna fala pandemii zweryfikowała nasze plany i marzenia dotyczące obecnego roku i organizowania w trakcie niego wydarzeń kulturalnych na terenie Łodzi. Priorytetem dla nas jako Organizatora jest przede wszystkim utrzymanie na obecnym poziomie dotacji podmiotowych – gwarantujących stabilną sytuację w instytucjach jeśli chodzi o zatrudnienia i koszty związane z utrzymaniem.

Ubiegły rok nam pokazał, że ze względu na dużo niższe przychody ze sprzedaży biletów, wynajmów oraz różnego rodzaju wydarzeń prowadzonych przez instytucje trzeba było w kilku z nich dołożyć środki w wysokości dodatkowego 1 mln 350 tys. zł. Dlatego staramy się racjonalnie i odpowiedzialnie podchodzić do tegorocznych edycji festiwalów i różnego rodzaju wydarzeń. Mając na uwadze niepewną sytuację, w której nie jesteśmy w stanie zorganizować i przeprowadzić wydarzeń w normalnym trybie podjęliśmy decyzje o przeprowadzeniu rozmów z organizatorami imprez i przyznaniu mniejszych dotacji na ich realizację. Organizatorzy, z którymi do tej pory rozmawialiśmy albo sami deklarują, że ze względu na pandemię są zmuszeni do zrezygnowania z imprez albo decydują się na zmianę i dostosowanie formuły do obecnej sytuacji oraz przyjęciu niższej kwoty na organizację wydarzenia. Dla nas tak samo jak dla nich nie są to łatwe decyzje bo wiemy doskonale, że wielu łodzian i nie tylko, czeka na swoje ulubione wydarzenia. Zapewniamy jednak, że i miasto i organizatorzy robią wszystko by spełnić te oczekiwania – chociażby w wersji online.

Polecane aktualności

Noc Muzeów 2021 w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Święto łódzkiej Kultury, które, podobnie jak w poprzednim roku, stawia na spotkania wirtualne. Choć... więcej

Wnioski o Kartę Łodzianina można składać przez cały rok – on-line na www.kartalodzianina.pl i w aż  24 punktach obsługi na terenie całego miasta.

Łódzkie firmy otwierają się po epidemii, a Karta Łodzianina zyskuje kolejnych partnerów

Projekt Karty Łodzianina wystartował zaledwie dwa miesiące temu, a już 100 tysięcy osób zdecydowało... więcej

W kwadracie ulic Ogrodowa, Zachodnia, Legionów i Gdańska powstają międzykwartałowe przebicia.

Zielone pasaże w Centrum. Nowe przebicia kwartałów poprowadzą do Manufaktury

Małgorzata Loeffler/ZIM

Nowe, zielone pasaże z wiśniami, magnoliami, gruszami, tysiącami krzewów i kwiatów poprowadzą do... więcej

Hulajnogi na Piotrkowskiej -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Straż Miejska będzie mogła kontrolować użytkowników hulajnóg

Wojciech Markiewicz / BRP

Jeździsz hulajnogą po Łodzi? Pamiętaj o zmianie przepisów od 20 maja. Straż Miejska będzie mogła... więcej

Lokale przy Tuwima 33

Miejskie lokale użytkowe znalazły nowych najemców

Jolanta Baranowska / BRP

Aż 114 przedsiębiorców zainteresowanych było wynajęciem lokali użytkowych wystawionych w konkursie... więcej

Kontakt