Inwestycje opóźnione z winy PGE – miejska spółka wchodzi na ścieżkę prawną, a PKP odkłada uruchomienie nowych przystanków o kolejne 3 miesiące

Radni Rady Miejskiej apelują o przeprowadzenie kontroli w Polskiej Grupie Energetycznej, z uwagi na, wielokrotnie powtarzające się, opóźnienia inwestycji z powodu bezczynności państwowej spółki.

Przykładem tego jest inwestycja Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej na ul. Łąkowej, gdzie budowa kanalizacji i wodociągu opóźniła się o 5 miesięcy, ponieważ wykonawca natknął się na linię kablową 110 kV, której właścicielem jest PGE. Linia ta, według wiedzy ŁSI, została umieszczona niezgodnie z projektem i niezgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę. Mimo że PGE usunęło fizycznie kolizję w listopadzie 2020 r., natomiast możliwość rozpoczęcia prac się dopiero w marcu tego roku, po dopełnieniu formalności przez PGE.

ŁSI zgłosiła nieprawidłowości do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, gdzie toczy się postępowanie w sprawie, czy wykonawca, działający na zlecenie PGE, wykonał kabel 110 kV w ul. Łąkowej zgodnie z pozwoleniem na budowę wydanym przez UMŁ. W związku z tym postępowaniem, odbyła się kontrola PINB w terenie, jednak nie są na ten moment znane wyniki tej kontroli. Po uzyskaniu stanowiska PINB, ŁSI podejmie decyzję o dalszych krokach w stosunku do PGE.

Jednak nie tylko inwestycje miejskie są naznaczone problematyczną współpracą z PGE, w marcu Polskie Linie Kolejowe poinformowały, iż prognozowane opóźnienie odbioru przystanków Łódź Warszawska i Łódź Retkinia zwiększyło się do 6 miesięcy (od grudnia 2020 r. do czerwca br.). Wynika z braku wykonania przyłącza energetycznego, co leży właśnie po stronie PKP. Identyczny problem pojawił się przy odbiorze przystanku Łódź Radogoszcz Wschód, który również został opóźniony o 3 miesiące z powodu braku przyłącza (od grudnia 2020 r. do marca br.) i dalej nie ma pełnej funkcjonalności, z powodu braku prądu.

Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – My, jako radni, najczęściej dostajemy „po głowie” za to, że remonty się opóźniają, że jakaś inwestycja, która miała trwać pół roku czy rok, trwa aż 2 lata – tutaj bardzo głośne przykłady ul. Nawrot czy Łąkowej. Wynika to z tego, że PGE w ogóle z nami nie współpracuje. Masa inwestycji, które mieszkańcy widzą jako inwestycje miejskie, przedłuża się, w rzeczywistości, z uwagi na brak współpracy z zewnętrznymi podmiotami, które powinny działać raczej na rzecz mieszkańców. Na kilkunastu inwestycjach mamy opóźnienia przez pracy PGE i apelujemy, żeby, być może, przeprowadzić tam kontrolę, bo coś jest nie tak, a wiemy, że nie jesteśmy jedynym samorządem, który ma problemy we współpracy z tą spółką przy inwestycjach.

Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Nie tylko miasto Łódź, jako inwestor, jest ofiarą współpracy z PGE. Mówię o inwestycji realizowanej przez Polskie Linie Kolejowe, z wykorzystaniem pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego. Chodzi o budowę przystanków kolejowych Łódź Retkinia i Łódź Warszawska, które mają być opóźnione o 6 miesięcy i PKP podaje jako przyczynę brak dostawy prądu z PGE. Przystanek Łódź Radogoszcz Wschód był opóźniony o 3 miesiące, ale nie ma jeszcze pełnej funkcjonalności, nie działają bowiem wyświetlacze, także do pełnej funkcjonalności Radogoszcza Wschodu będziemy mieli też 6 miesięcy. Inwestor zupełnie niezależny od miasta też wskazuje jako przyczynę PGE i nie mamy podstaw, aby to kwestionować. Widzimy, że fizycznie wszystkie te elementy stoją, stoją ławki, stoją mury, stoją płotki, ale nie są wykorzystywane, bo nie ma prądu.

Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Wzywamy, aby wykazać się jakimś nadzorem w stosunku do innych inwestorów, bo, nawet jeśli nie są to inwestorzy miejscy, to działają na rzecz łodzian. Boli to, że nawet dwie spółki państwowe nie są się w stanie ze sobą dogadać. Nie ma tutaj mowy o samorządzie, a po prostu o pewnym nieładzie.

Wykaz inwestycji, podczas realizacji których wystąpiły utrudnienia z powodu bezczynności/opóźnień PGE:

- Przebudowa ul. Wschodniej na odcinku od ul. Północnej do ul. Jaracza, realizowana w ramach rewitalizacji;

- Przebudowa ul. Nawrot na odcinku od ul. Piotrkowskiej do ul. Kilińskiego, realizowana w ramach rewitalizacji;

- Przebudowa ul. Traugutta na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Kilińskiego, realizowana w ramach rewitalizacji;

- Przebudowa obiektu sportowego przy ul. Małachowskiego 5;

- Przebudowa obiektu sportowego przy ul. Sobolowej;

- Zagospodarowanie obiektów pofabrycznych i kompleksu pałacowego Steinertów;

- Modernizacja i adaptacja budynków położonych w Łodzi przy al. Kościuszki 19 i ul. Wólczańskiej 36 (dziś m.in. MPU);

- ul. Gdańska 25, realizowana w ramach Miasta Kamienic;

- Budowa stadionu miejskiego przy al. Piłsudskiego;

- Przędzalniania 57 - oddanie budynku dla lokatorów opóźniło się o prawie rok przez brak przyłącza;

- Pasaż Róży, w ramach rewitalizacji;

- Sienkiewicza 79, w ramach rewitalizacji;

- Wschodnia 54, w ramach rewitalizacji;

- Pogonowskiego 34, w ramach rewitalizacji.

Polecane aktualności

 -  Fot. UMŁ

Nietypowa resocjalizacja. Cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej posprzątany przez podopiecznych łódzkiego kuratora

Tomasz Walczak / BRP

Od 2018 roku podopieczni Kuratora Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa w ramach prac resocjalizacyjnych... więcej

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź

Francuski tygodnik Le Figaro pisze o Łodzi

Tomasz Koralewski / ŁOT

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź na swoich łamach jako miasto „kilometrów cegieł, fabryk... więcej

Księży Młyn

LETNISKO – lato na Księżym Młynie!

Daria Głowacka / ŁCW

Łódź wraca do gry! W nowym miejscu na koncertowej mapie Łodzi, na Księżym Młynie zagra 26 zespołów... więcej

Bionanopark bada whisky

Czy whisky jest tak szlachetna jak zapewniają jej producenci? Naukowiec z Bionanoparku prawdę Ci powie

Wykorzystując najnowocześniejszą technologię specjaliści sprawdzają jakość jednego z... więcej

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Monika Pawlak / UMŁ

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli. Ogółem w 146 placówkach są 18 034... więcej

Kontakt