Pamiętamy o Katyniu

13 kwietnia, na pamiątkę ujawnienia masowych mordów oficerów polskich w 1940 roku, obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Przed Pomnikiem Katyńskim w Łodzi zapłonął znicz pamięci i zostały złożone kwiaty.W imieniu władz miasta kwiaty złożyła wiceprezydent Joanna Skrzydlewska.

Zbrodnia Katyńska, której ofiarą padło blisko 22 tys. polskich oficerów,była działaniem niezrozumiałym nawet na gruncie „logiki” terroru stalinowskiego. Być może władzami ZSRR kierowało poczucie zemsty za przegraną wojnę polsko-bolszewicką, albo też rolę odegrała niezłomna postawa Polaków wobec pojawiających się propozycji współpracy z władzą sowiecką.

Egzekucje, których dokonywali funkcjonariusze NKWDtrwały od kwietnia do maja 1940 roku. Masowe groby ofiar znajdują się w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Piatichatkach, Bykowni i Kuropatach.

Wśród zamordowanych znajdowało się prawdopodobnie ok. 1200 osób związanych z Łodzią i przedwojennym województwem łódzkim, a pośród nich połowę stanowili policjanci.

Prawda o Katyniu ukrywana była przez cały okres trwania PRL. Funkcjonowało tzw. kłamstwo katyńskie, polegające na przypisywaniu zbrodni Niemcom. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD.

Przy ciałach zmordowanych jeńców, ekshumowanych przez Niemców, odnaleziono 22 pamiętniki pisane od początku uwięzienia aż do samego tragicznego końca. Zostały one odczytane, a kopie znalazły się w posiadania polskiego podziemia i przekazane do Londynu.

 

Największe wrażenie robią notatki sprzed samej egzekucji. Pułkownik Adam Solski tak pisał 9 kwietnia 1940 roku:

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!). Przywieziono nas gdzieś do lasu; coś w rodzaju letniska. Tu szczegółowa rewizja. Zabrano mi zegarek, na którym była godzina 6.30 (8.30). Pytano o obrączkę, którą (…). Zabrano ruble, pas główny, scyzoryk…” – na tym relacja się urywa.

 

W Łodzi, z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, przy ul. Łąkowej w pobliżu kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej, 16 września 1990 roku odsłonięto pierwszy pomnik stojący na otwartej przestrzeni, upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. Poświęcenia monumentu dokonał biskup łódzki Władysław Ziółek w asyście ks. Zdzisława Peszkowskiego, ocalałego więźnia Kozielska, wdów katyńskich oraz duchownych wyznań ewangelickiego, prawosławnego i mojżeszowego.

W kolejnych latach przy pomniku odsłonięto tablice epitafijne poświęcone ok. 400 ofiarom zbrodni katyńskiej. Od tego czasu pod pomnikiem odbywają się regularnie uroczystości upamiętniające pomordowanych.

 

 

 

Polecane aktualności

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź

Francuski tygodnik Le Figaro pisze o Łodzi

Tomasz Koralewski / ŁOT

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź na swoich łamach jako miasto „kilometrów cegieł, fabryk... więcej

Księży Młyn

LETNISKO – lato na Księżym Młynie!

Daria Głowacka / ŁCW

Łódź wraca do gry! W nowym miejscu na koncertowej mapie Łodzi, na Księżym Młynie zagra 26 zespołów... więcej

Bionanopark bada whisky

Czy whisky jest tak szlachetna jak zapewniają jej producenci? Naukowiec z Bionanoparku prawdę Ci powie

Wykorzystując najnowocześniejszą technologię specjaliści sprawdzają jakość jednego z... więcej

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Monika Pawlak / UMŁ

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli. Ogółem w 146 placówkach są 18 034... więcej

Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte

Łódzkie Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Blisko tysiąc seniorów może ponownie korzystać „na miejscu” z Domów Dziennego Pobytu. Siedemnaście... więcej

Kontakt