Będzie zakaz używania dmuchaw do liści w całej Łodzi?

Rada Miejska w Łodzi skieruje apel do sejmiku Województwa Łódzkiego, by w regionalnym programie ochrony powietrza wprowadzono całkowity zakaz używania dmuchaw. Jednocześnie Urząd Miasta Łodzi przygotowuje zarządzenie, w którym przyjmie zakaz korzystania dmuchaw na terenach miejskich

Konferencja prasowa
Do tej pory zakaz używania dmuchaw zapisany był w programie ochrony powietrza na poziomie regionalnym, ale tylko w sytuacji przekroczenia jakości norm powietrza. Chcielibyśmy by ten zakaz był rozciągnięty na cały sezon.

Michał Olejniczak, radny RM w Łodzi:

Mieszkańcy przekazywali nam uwagi, że dmuchawy używane do usuwania liści są dla nich bardzo uciążliwe. Powodują hałas, sprawiają, że rozprzestrzenia się groźny pył. Ekolodzy potwierdzają te uwagi. Godzina pracy takiej dmuchawy daje taki negatywny efekt, jak jadący kilkanaście minut samochód. Zwierzęta wystraszone hałasem dmuchał uciekają z dotychczas zajmowanych ekosystemów. Stąd nasz apel, by zakazać używania dmuchaw w całym mieście. Miasto zakazało już używania dmuchaw na tych terenach, które podlegają pod naszą jurysdykcję.

Dlatego apel będzie skierowany do sejmiku Województwa Łódzkiego, by już sejmik podjął uchwałę zakazującą używania dmuchaw w całej aglomeracji.

 

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ:

Do tej pory zakaz używania dmuchaw zapisany był w programie ochrony powietrza na poziomie regionalnym, ale tylko w sytuacji przekroczenia jakości norm powietrza. Chcielibyśmy by ten zakaz był rozciągnięty na cały sezon. Stąd na terenach miejskich nad którymi mamy władztwo wprowadzamy zarządzenie prezydenta, w którym zakazujemy stosowania tego sprzętu. Takie zalecenia były już wydawane firmom na poziomie podpisywania umów przez Zarząd Zieleni Miejskiej czy Wydział Gospodarki Komunalnej. Natomiast teraz chcemy te zalecenia "usztywnić" poprzez wprowadzenie zarządzenia i jednocześnie popieramy apel Rady Miejskiej do sejmiku województwa, aby takie zmiany w programie ochrony powietrza nastąpiły.

Marcin Hencz, radny RM w Łodzi:

Urząd miasta może wprowadzać takie prawo, ale tylko na swoich terenach. Ale zmieniło się prawo na poziomie krajowym i dało sejmikowi województwa prawo do wprowadzenia przepisów dla każdego terenu - także terenów spółdzielni, gdzie tych głosów jest najwięcej. Zachęcamy radnych z sejmiku do potraktowania tej sprawy apolitycznie, wsłuchania się w głos mieszkańców. Dziś na sesji przegłosowaliśmy apel do sejmiku województwa, by ten wprowadził stosowne zapisy. Tak, byśmy w najbliższych latach w Łodzi mogli wyeliminować dmuchawy całkowicie.

Polecane aktualności

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź

Francuski tygodnik Le Figaro pisze o Łodzi

Tomasz Koralewski / ŁOT

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź na swoich łamach jako miasto „kilometrów cegieł, fabryk... więcej

Księży Młyn

LETNISKO – lato na Księżym Młynie!

Daria Głowacka / ŁCW

Łódź wraca do gry! W nowym miejscu na koncertowej mapie Łodzi, na Księżym Młynie zagra 26 zespołów... więcej

Bionanopark bada whisky

Czy whisky jest tak szlachetna jak zapewniają jej producenci? Naukowiec z Bionanoparku prawdę Ci powie

Wykorzystując najnowocześniejszą technologię specjaliści sprawdzają jakość jednego z... więcej

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli

Monika Pawlak / UMŁ

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do miejskich przedszkoli. Ogółem w 146 placówkach są 18 034... więcej

Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte

Łódzkie Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Blisko tysiąc seniorów może ponownie korzystać „na miejscu” z Domów Dziennego Pobytu. Siedemnaście... więcej

Kontakt