Kończy się remont łódzkich ,,siódemek"

Dobiegają końca prace w pałacu Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77. Słynne łódzkie „Siódemki” odzyskały zabytkowe polichromie, malowidła i zdobienia, a najsłynniejsza łódzka ulica wzbogaci się o pełne różnorodnej zieleni podwórko z dwupoziomowym ogródkiem.

Słynne łódzkie „Siódemki” odzyskały zabytkowe polichromie
Pałac odzyskał zabytkowe polichromie, malowidła i zdobienia.

– Pałac odzyskał zabytkowe polichromie, malowidła i zdobienia. Dodatkowo wzbogacił się o podwórko z dwupoziomowym ogródkiem. W budynku powstały przestrzenie przeznaczone na działalność gastronomiczną oraz 16 lokali biurowych. Budynek jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, zamontowany został dźwig osobowy i zniknęły wszelkie bariery architektoniczne – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Pałac Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77 to jeden z najciekawszych zabytków na najważniejszej ulicy Łodzi. Pod tym adresem mieściły się „Siódemki” - słynny klub studencki. Na jego niewielkiej, wciśniętej w róg sali scenie, regularnie koncertowały największe gwiazdy jazzu i rocka.

Ważnym elementem tej przestrzeni jest zieleń. Na podwórku zostały posadzone pnącza, krzewy, kwiaty i byliny. Będą tam rosły również dwa graby. Wszystkie nasadzenia utrzymane są w charakterze dużych grup roślinnych, sadzonych liniowo. Taki sposób rozstawu roślin ma wprowadzić harmonię i ład przestrzenny w kompozycję przestrzeni podwórza. To będzie jedno z ciekawszych aranżacyjnie podwórek przy ulicy Piotrkowskiej – dodaje Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

– W budynku przy Piotrkowskiej 77 trwają prace związane z zagospodarowaniem podwórka. Nasadzono już pierwsze drzewa, kończone są prace związane z wykonaniem nawierzchni granitowej. Kontynuowane są prace wykończeniowe w przeszklonym zadaszeniu oraz altanie. Wewnątrz budynku realizowane są intensywne prace, na uwagę zasługują roboty konserwatorskie, które obejmują renowację oraz konserwację stolarki drzwiowej i okiennej, prace związane z renowacją drewnianej klatki schodowej, oryginalnego parkietu oraz boazerii. Trwają także prace związane z konserwacją oraz odtworzeniem marmoryzacji na klatce schodowej – informuje Igor Kobus, przedstawiciel Inżyniera Kontraktu.

Zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest na czerwiec 2021 r.

Wartość tej inwestycji to 9 mln złotych.

Łódzkie „Siódemki"

Najstarszy klub muzyczny w Łodzi wziął swoją nazwę od adresu, czyli Piotrkowskiej 77. Oryginalnie był to klub studencki, a otwarto go w 1960 roku. Siódemki były jednym z kilku tego typu klubów w Polsce i regularnie gościły tam zespoły jazzowe i rockowe.

Lista zespołów i solistów, którzy występowali w klubie przy ul. Piotrkowskiej 77, jest imponująca. Grali tu m.in. Bill Evans, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Dżem, Kobranocka, Myslovitz, T.Love, John Porter, Lech Janerka oraz kultowe łódzkie grupy takie jak: Brak, Blitzkrieg, Jezabel Jazz, Klaatu, Krótkie Spięcie, Moskwa, Pornografia, Rendez Vous czy Sqaw.

„Siódemki” to miejsce pełne legend i anegdot. Jedna z atrakcji turystycznych naszego miasta.

Maksymilian Goldfeder - jeden z największych „Lodzermenschów”

Maksymilian Goldfeder przyjechał do Łodzi z Warszawy w 1870 roku. Działkę przy ul. Piotrkowskiej 77 kupił za 15 tys. rubli w 1899 r. Nowy właściciel odrzucił pierwszy projekt pałacu, przygotowany przez znanego warszawskiego architekta Bronisława Żochowskiego, a zamiast tego wybrał projekt Hilarego Majewskiego – łódzkiego architekta miejskiego.

Fasada pałacu otrzymała dekoracyjną formę w stylu późnego renesansu, wzorowaną na XVI-wiecznych pałacach Florencji i Rzymu. Zdobi ją fryz z motywem putto z girlandami i znajdująca się powyżej tralkowa attyka. Do salonów pałacu prowadzi klatka schodowa zdobiona witrażem z wizerunkiem bogini Artemis (Diany) z datą 1892.

Rezydencja przy Piotrkowskiej 77 wypełniona jest zdobieniami i detalami - znajdziemy tu również motywy mauretańskie w męskiej palarni. Budowa pałacu w centralnej części miasta była potwierdzeniem zamożności i społecznej pozycji jej właściciela.

Arkadowe okna parteru kontrastują z bogatym obramieniem okien pierwszego piętra, ujętych kolumnami i zwieńczonych półowalnymi frontonami z motywem konchy. Pomiędzy maleńkimi otworami okiennymi niskiej trzeciej kondygnacji można zobaczyć fryz z motywami kwiatowej girlandy, podtrzymywanej przez putto. Budynek wieńczy tralkowa balustrada.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 2" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0003/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017r. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

"Jestem" -  M. Pulik

Jubileuszowy, 10. Festiwal "Retroperspektywy" w Łodzi

Sławomir Macias / UMŁ

Pokaz pracy Thomasa Richardsa, legendarnego kontynuatora działań Jerzego Grotowskiego, premierowe:... więcej

Sierpniowe zmiany w komunikacji miejskiej w Łodzi

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Otwarcie ul. Rewolucji, remont torowiska na Politechniki oraz powrót na stałe trasy to powody zmian... więcej

Remont KMP

Wystartowała generalna przebudowa Komendy Miejskiej Policji w Łodzi

Małgorzata Loeffler / ZIM

Odnowione elewacje i przebudowane wnętrza – wystartowała generalna przebudowa siedziby Komendy... więcej

Karta Łodzianina

Już 150 tys. osób korzysta z Karty Łodzianina

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Do kina lub teatru, na basen, do restauracji, na zakupy lub do lekarza – Kartę Łodzianina warto... więcej

ŁFPK

Łódzki Fundusz Poręczeń Kredytowych rozszerza działalność

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Z oferty poręczeń mogą skorzystać przedsiębiorcy z aglomeracji łódzkiej. więcej

Kontakt