Łódź za sto lat – jaka będzie?

Od 26 lutego do 4 maja br. na Rynku Włókniarek Łódzkich obok Manufaktury eksponowana jest „Kapsuła Czasu”. Jest to mobilna rzeźba, która we wnętrzu – „Sercu” - skrywa tysiące prac plastycznych i literackich.

Serce kapsuły czasu

Ich autorami są dzieci i młodzież z całej Polski. Fundacja IDEANOVA oraz Urząd Miasta Łódź organizują w dniach 23-30 kwietnia cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży pn. „Łódź za 100 lat”. Warsztaty są elementem ogólnopolskiej akcji społecznej zbierania materiałów do „Serca Kapsuły Czasu”. 

Z okazji wizyty Kapsuły Czasu w Łodzi, Fundacja IDEANOVA organizuje warsztaty - edycję specjalną akcji „Serce Kapsuły Czasu”, pn. “Łódź za 100 lat”. Podczas warsztatów do których zaproszono wszystkie łódzkie szkoły powstaną niepowtarzalne prace plastyczne, literackie oraz nagrania, które później zostaną zamknięte we wnętrzu Kapsuły Czasu i stanowić będą jej „Serce”.

- Ta edycja „Serca Kapsuły Czasu”, którą teraz realizujemy, jest absolutnie wyjątkowa. To Wy - Mieszkańcy Łodzi, będziecie mogli opowiedzieć o tym, jak wyobrażacie sobie Wasze miasto w 2120 roku. Wszystkie prace, które powstaną w ramach warsztatów, zostaną zamknięte w Kapsule Czasu na kolejnych 100 lat i tym samym staną się mostem łączącym teraźniejszość z przyszłością, naszym wspólnym świadectwem społecznym, które podarujemy następnym pokoleniom. – mówi Agnieszka Cudek, koordynatorka wydarzenia.

Zadaniem, które stanie przed uczestnikami wydarzenia, jest przedstawienie swojej wizji na temat tego, jak wyglądać będzie Łódź za sto lat. Dzieci i młodzież podczas e-warsztatów usłyszą jak przyszłość wyobrażali sobie mieszkańcy Europy na przełomie XIX i XX wieku, dowiedzą się jak ewoluowało łódzkie włókiennictwo, przemysł filmowy, miejski krajobraz i środowisko naturalne. Odbędą także podróż w czasie z Tuwimem i bohaterami jego wierszy.

- Pod koniec kwietnia będziemy mogli sobie trochę pofantazjować. A wszystko dlatego, że odbędą się wtedy warsztaty dla dzieci i młodzieży, których wynikiem będzie wizja przyszłości Łodzi za 100 lat. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz w wieku od 7 do 10 lat oraz od 11 do 14 roku życia. Będą dotyczyły dziedzin związanych z Łodzią - włókiennictwem, filmem, ogrodem zoologicznym, strukturą miasta czy postacią Juliana Tuwima. - mówi Marta Pokorska Jurek, prowadząca warsztaty - To doskonała okazja by przyczynić się do wymyślenia rozwiązań, które być może aktualnie nie są w naszym zasięgu, ale mogą stać się zaczynem do powstania nowych wynalazków, czy dobrych praktyk.

Warsztaty poprowadzą Marta Pokorska-Jurek – autorka książek i słuchowisk dla dzieci, dziennikarka, dyplomowany manager designu, Agnieszka Cudek – koordynatorka projektu „Kapsuła Czasu” i współtwórca „Serca Kapsuły Czasu”, Dagna Kidoń – producentka filmowa, pracownik Szkoły Filmowej w Łodzi, Krzysztof Olkusz – przewodnik wycieczek po Łodzi oraz Elżbieta Gorzka-Kmieć – reżyser teatralny.

Na warsztaty organizowane on-line należy się zapisywać. Jest to możliwe pod adresem e-mail: sercekapsuly@ideanova.org.pl lub telefonicznie pod numerem 692 422 717 lub 664 969 900.

Do wysyłania prac (niezależnie od warsztatów) zachęcamy wszystkich mieszkańców Łodzi. Prace w formie plików graficznych, tekstowych i video można przesłać poprzez bezpłatną aplikację “Kapsuła Czasu” (do pobrania w Sklepie Play oraz App Store) lub wysłać mailem na adres: sercekapsuly@ideanova.org.pl. Każdy uczestnik, który chce aby jego praca znalazła się w Kapsule Czasu w formie oryginalnych dokumentów papierowych lub oryginalnych zapisów na nośnikach multimedialnych, proszony jest o wysłanie swojego dzieła pocztą na adres Fundacji IDEANOVA. Informacje o „Kapsule Czasu”, regulamin akcji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: https://kapsulaczasu.org/opis-akcji/

Fundacja IDEANOVA jest Organizacją Pożytku Publicznego inicjującą ogólnopolskie akcje społeczne adresowane do dzieci i młodzieży, których celem jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na wyzwania środowiskowe, społeczne i urbanistyczne.

Fundacja organizuje międzynarodowe konkursy architektoniczne, w ramach których powstają unikatowe instalacje artystyczne, prezentowane w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w kraju.

Organizatorem akcji jest Fundacja IDEANOVA. Partnerem akcji jest Urząd Miasta Łodzi, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Formy Przekazu, ZOO w Łodzi.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Noc Muzeów 2021 w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Święto łódzkiej Kultury, które, podobnie jak w poprzednim roku, stawia na spotkania wirtualne. Choć... więcej

Wnioski o Kartę Łodzianina można składać przez cały rok – on-line na www.kartalodzianina.pl i w aż  24 punktach obsługi na terenie całego miasta.

Łódzkie firmy otwierają się po epidemii, a Karta Łodzianina zyskuje kolejnych partnerów

Projekt Karty Łodzianina wystartował zaledwie dwa miesiące temu, a już 100 tysięcy osób zdecydowało... więcej

W kwadracie ulic Ogrodowa, Zachodnia, Legionów i Gdańska powstają międzykwartałowe przebicia.

Zielone pasaże w Centrum. Nowe przebicia kwartałów poprowadzą do Manufaktury

Małgorzata Loeffler/ZIM

Nowe, zielone pasaże z wiśniami, magnoliami, gruszami, tysiącami krzewów i kwiatów poprowadzą do... więcej

Hulajnogi na Piotrkowskiej -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Straż Miejska będzie mogła kontrolować użytkowników hulajnóg

Wojciech Markiewicz / BRP

Jeździsz hulajnogą po Łodzi? Pamiętaj o zmianie przepisów od 20 maja. Straż Miejska będzie mogła... więcej

Lokale przy Tuwima 33

Miejskie lokale użytkowe znalazły nowych najemców

Jolanta Baranowska / BRP

Aż 114 przedsiębiorców zainteresowanych było wynajęciem lokali użytkowych wystawionych w konkursie... więcej

Kontakt