Wspomnienie o majorze Raczkiewiczu

Zmarł major Zbysław Raczkiewicz ps. „Orzeł”- żołnierz Armii Krajowej, działacz społeczny i niestrudzony propagator idei niepodległości wśród młodzieży łódzkich szkół.

Jego życiorys jest typowy dla pokolenia Polaków, którzy nie tylko prowadzili zwycięską ostatecznie walkę z niemieckim i sowieckim najeźdźcą, ale modernizowali kraj, nieśli pomoc swoim współobywatelom i dla nowych pokoleń stali wzorem patriotyzmu.

Zbysław Raczkiewicz urodził się w Pobotowicach na Lubelszczyźnie w 1925 roku. Kiedy wybuchła II wojna był uczniem gimnazjum. Przysięgę na wierność Armii Krajowej złożył w 1942 roku przed dowódcą placówki Armii Krajowej Feliksem Śliwińskim w swojej rodzinnej miejscowości.

Brał udział w walkach i akcjach sabotażowych w powiecie chełmskim. Ich głównym celem było zdobycie broni w zasadzkach na żołnierzy niemieckich w lasach, ale także na likwidowanych lokalnych posterunkach okupanta. Współorganizował również przerzut oficerów AK z Warszawy do 27 Dywizji AK stacjonującej wtedy w Dubience. Jako żołnierz 3 Dywizji AK, już w randze kaprala (ukończył szkołę podoficerskiej) walczył w akcji „Burza”.

Jego powojenne losy to działalność w organizacjach podziemia antykomunistycznego. Był członkiem Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Wolność i Niezawisłość. Studiując w Łodzi w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego (1948/1950) założył podziemną organizację „Narodowy Ruch Odrodzenia”, działającą na uczelniach Łodzi, Warszawy i Lublina. Został za to skazany z art. 86 kodeksu wojskowego (artykuł przewidywał nawet karę śmierci) na 9 lat więzienia, z czego odsiedział 5 lat.

Po odzyskaniu niepodległości w 1989 roku włączył się w nurt działalności Światowego Związku Armii Krajowej. Pełnił funkcję prezesa zarządu łódzkiego tej organizacji. Swoją wiedzą i przykładem wspierał działalność Klubu Historycznego im. Grota-Roweckiego w Łodzi oraz Klubów Historycznych im. Armii Krajowej w wielu łódzkich szkołach.

Zbysław Raczkiewicz był również inicjatorem budowy pomnika Armii Krajowej w Łodzi. Odznaczony  został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Medalem „Pro Memoria” i Medalem "Pro Patria” oraz odznaką „Za zasługi dla Miasta Łodzi”.

 

 

Polecane aktualności

17. MTT

17. edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi

Dziś rozpoczyna się nabór prac do 17. edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum... więcej

Mediateka

Łódź buduje Mediatekę

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ogród różany, szklane atrium, galeria, rodzinna kawiarnia i multimedialne sale, czyli jak powstaje... więcej

Od soboty ponownie przejedziemy ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Zakończenie prac przy ciepłociągu, pozwoli ponownie przywrócić ruch w jednym kierunku po... więcej

Księży Młyn -  Stefan Brajter

Łódź buduje Księży Młyn

Małgorzata Loeffler / ZIM

Półmetek prac w kolejnych famułach, a w nich poczta, świetlica dla najmłodszych, pracownie twórcze i... więcej

Łódź edu kul | pakiet #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Elżbieta Maciejewska / Wydział Kultury

Wydział Kultury UMŁ zainicjował powstanie cyklu wydarzeń oraz pakietu edukacyjnego, adresowanego do... więcej

Kontakt