Przysięga 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

Bez udziału gości i rodzin żołnierzy odbyła się w Zgierzu uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 9ŁBOT połączona ze świętem Brygady. Kolejnych 42 ochotników, wypowiedziało słowa roty przysięgi i poszerzyło szeregi terytorialsów.

Wśród nowych żołnierzy są studenci i uczniowie, nauczyciele języka polskiego i niemieckiego, rejestratorka medyczna, osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracownicy MPK w Łodzi, dziennikarka, kosmetyczka, pracownicy ochrony. Mają od 18 do 52 lat i jest wśród nich 13 kobiet. Terytorialsi zakończyli szkolenie podstawowe i zaliczyli egzamin końcowy tzn. „pętlę taktyczną”. Po złożeniu przysięgi będą kontynuować 3 – letni cykl szkolenia żołnierzy WOT i realizować swoją misję wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych.

„Jako żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej kultywujemy i dziedziczymy tradycje powojennych organizacji niepodległościowych, z którymi się utożsamiamy. Podobnie jak żołnierze podziemia jesteśmy głęboko osadzeni w lokalnych społecznościach, z których się wywodzimy” – mówił w przemówieniu do przysięgających dowódca brygady płk Paweł Wiktorowicz.

„Proszę przyjąć życzenia z okazji dorocznego święta jednostki, połączonego
z przysięgą kolejnych żołnierzy WOT. Sformowana przed trzema laty 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. generała brygady Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” podtrzymuje bogate tradycje wojskowe w naszym regionie i wspiera nowy system bezpieczeństwa kraju.

Żołnierze 9 ŁBOT w ciągu ostatniego roku wykazali swoją przydatność i skuteczność w działaniu, uczestnicząc aktywnie w walce
z pandemią koronawirusa, dostarczając sprzęt i środki medyczne, także oferując pomoc osobom przebywającym na kwarantannie czy wspomagając służbę patrolową policji” – napisała w liście do dowództwa brygady prezydent Hanna Zdanowska

Wojska obrony terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych istnieją od stycznia 2017 roku. Nową formację tworzą przede wszystkim ochotnicy i rezerwiści oraz żołnierze zawodowi.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni już blisko 28 tys. żołnierzy, z tego ponad 24 tys. stanowią ochotnicy. Formacja aktywnie wspiera walkę państwa z pandemią koronawirusa. Każdego dnia nawet sześć tysięcy żołnierzy WOT wraz z żołnierzami wojsk operacyjnych wspiera szpitale i placówki medyczne, pobiera wymazy, wspiera szczepienia, seniorów oraz kombatantów, organizacje pozarządowe oraz samorządy.

Mottem terytorialsów jest hasło: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Żołnierze WOT-u uzbrojeni i wyposażeni są tak, jak oddziały lekkiej piechoty. W przepadku zagrożenia lub działań wojennych mają oni za zadania prowadzenie samodzielnych działań niekonwencjonalnych i przeciwdesantowych oraz wpierać wojska operacyjne.

Na wyposażeniu WOT posiada karabinki Grot, pistolety Vis 100, karabiny maszynowe i moździerze oraz zestawy dronowe i amunicję krążącą.

 

 

 

Polecane aktualności

Trwają prace na Helenówku. Tramwaje wrócą do Zgierza

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Remont torowiska na Helenówku to już czwarte prace torowe prowadzone w tym roku. Przed nami jeszcze... więcej

Weź dotację i otwórz swój biznes

Weź dotację i otwórz swój biznes. Mamy 1,6 mln zł na wsparcie dla bezrobotnych

Jolanta Baranowska / UMŁ

Jesteś bezrobotny? Masz pomysł na własną firmę? Weź dotację i załóż własną firmę – jak Pan Sławomir,... więcej

Szczepienie

Zaszczep się w weekend jednodawkowym Johnson and Johnson

Jolanta Baranowska / UMŁ

Zachęcamy do skorzystania z weekendowej możliwości przyjęcia jednodawkowej szczepionki Johnson and... więcej

Startuje 14. edycja Letniej Akademii Jazzu

Startuje 14. edycja Letniej Akademii Jazzu

Jacek Słodziński / BPiNM

14. edycja Letniej Akademii Jazzu startuje 29 lipca i będzie towarzyszyć wszystkim miłośnikom tego... więcej

17 nowych, ekologicznych śmieciarek będzie odbierać odpady od łodzian

informacja prasowa

Pierwsze z pojazdów będzie można zobaczyć na ulicach Łodzi już w sierpniu. Kolejne dojadą do nas w... więcej

Kontakt