Kolejne parki zamiast osiedli w Łodzi

Nie będzie kolejnych domów między ul. Centralną i Wycieczkową. To już kolejny teren, który miasto wycofuje ze sprzedaży.

Kolejne parki zamiast osiedli w Łodzi
Zdecydowanie zwyciężyła opcja zostawić teren takim, jaki jest. Z ponad 11 tysięcy głosów, tylko niewiele ponad 600 było za budową tutaj w jakiejś formie domów.

- Dzisiaj kończymy dyskusję o możliwości budowy domów jednorodzinnych między ul. Centralną i Wycieczkową. Otóż nie będzie takiej możliwości. Teren dawnej szkółki ogrodniczej pozostanie takim, jaki jest – zielonym, w który nie będziemy ingerować inwestycjami. Jeśli mieszkańcy widzą w tym miejscu jakieś parkowe udogodnienia, typu ławki, kosze, miejsce na pikniki, to oczywiście mogą takie powstać, ale bez ingerencji w zieleń, tak aby zachować tu jak najbardziej naturalny charakter – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

Wpływ na decyzję mieli oczywiście łodzianie. Najpierw, szukając kompromisu, miasto zmniejszyło teren planowany pod zabudowę o około połowę. Na koniec rozmów, miasto zorganizowało jeszcze głosowanie w platformie Vox Populi, które okazało się formalnością. Zdecydowanie zwyciężyła opcja zostawić teren takim, jaki jest. Z ponad 11 tysięcy głosów, tylko niewiele ponad 600 było za budową tutaj w jakiejś formie domów.

- To kolejny już teren, w którym rezygnujemy ze sprzedaży pod domy jednorodzinne. Wcześniej zdecydowaliśmy, że zamiast osiedli powstaną parki na Złotnie przy ul. Podchorążych 79 i w Andrzejowie przy ul. Relaksowej. To kolejny już teren, ale nie ostatni – mówi Pustelnik.

- Listę terenów, które wycofujemy już teraz z planów sprzedażowych uzupełniają działki przy ul. Olechowskiej i Konnej. Wszystkie pięć to zadrzewione nieruchomości, które pozostaną terenami zieleni. W przypadku ulicy Konnej, tak jak tutaj, przy Wycieczkowej, mamy do czynienia z dawnym terenem szkółki ogrodniczej. Jeszcze wcześniej była to siedziba wyścigów konnych, po których do dzisiaj, niestety, nic się już nie zachowało. Dla tego terenu, jeszcze dwadzieścia lat temu powstał plan miejscowy, który umożliwia budowę osiedla praktycznie na całości. Zamierzamy ten plan uchylić na jednej z najbliższych sesji – zapowiada Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

Na sesję trafią także projekty nowych uchwał. Będą to uchwały tworzące nowe parki przy ul. Wycieczkowej oraz przy Podchorążych oraz skwer przy ul. Relaksowej.

- Do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie, jak będą się nazywały? Ten teren mieszkańcy nazywają zieloną ostoją, ale zaproponowali, aby uhonorować Stefana Rogowicza, naczelnika Wydziału Plantacji Miejskich, którego dzisiaj nazywalibyśmy zapewne Ogrodnikiem Miasta. Dokończył on budowę parku na Zdrowiu, zmodernizował Źródliska i 3 Maja oraz założył kilka nowych – mówi Riemer.

Za pośrednictwem platformy Vox Populi zapytaliśmy łodzian:

 

Co z dawnym terenem szkółki ogrodniczej?

Oddano głosów ogółem - 11145

 

Na poszczególne odpowiedzi:

Teren powinien zostać tak, jak jest - 10419

Na tym terenie powinno powstać osiedle sąsiadujące z parkiem - 482

Na całym terenie powinno powstać osiedle - 127

Inne - 183

 

Odpowiedź inne była otwartym formularzem na nieskrępowaną odpowiedź opisową

Polecane aktualności

Kilińskiego 28

Łódź rewitalizacja. Wkrótce rozpoczną się prace w zabytkowej kamienicy przy ulicy Kilińskiego 28

Małgorzata Loeffler / ZIM

Powstaną w niej mieszkania komunalne i lokale. Nie zabraknie zielonego podwórka z placem zabaw,... więcej

EC1

Miasta z głową

Grzegorz Gawlik / UMŁ

I Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych już za tydzień w Łodzi! Jaki jest cel... więcej

17. MTT

17. edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi

Dziś rozpoczyna się nabór prac do 17. edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum... więcej

Mediateka

Łódź buduje Mediatekę

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ogród różany, szklane atrium, galeria, rodzinna kawiarnia i multimedialne sale, czyli jak powstaje... więcej

Od soboty ponownie przejedziemy ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Zakończenie prac przy ciepłociągu, pozwoli ponownie przywrócić ruch w jednym kierunku po... więcej

Kontakt