Kwiaty dla prezydenta Rżewskiego

Stało się już wieloletnią tradycją, że 1 maja w dniu Święta Pracy składane są kwiaty na symbolicznym grobie Aleksego Rżewskiego - działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, uczestnika walk podczas rewolucji 1905 roku w Łodzi i pierwszego prezydenta miasta po odzyskaniu niepodległości. Również w tym roku kwiaty złożyli i zapalili znicze prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący rady miejskiej Marcin Gołaszewski

Prezydentura Aleksego Rżewskiego rozpoczęta w 1919 roku oznaczała wiele zmian mieście w kierunku polepszenia losu warstw pracujących.

Osiągnięcia Aleksego Rżewskiego:

Wprowadzenie powszechnego nauczania na poziomie szkoły podstawowej, ale jednocześnie dzieci uczęszczające do szkól mogły liczyć na posiłek, darmowe pomoce naukowe, a nawet na odzież.  Do szkół za jego prezydentury poszło ponad 50 z 70 tysięcy dzieci objętych obowiązkiem szkolnym.

 Rozpoczęto budowę szkół i alfabetyzację dorosłych. Było to działanie absolutnie niezbędne, ponieważ zaniedbania były gigantyczne. Nawet młodzi ludzie, którzy pokończyli szkoły przed odzyskaniem niepodległości lepiej pisali po rosyjsku niż po polsku.

Łącznie w ciągu czterech lat swojego urzędowania Rżewski doprowadził do wybudowania sześciu szkół, utworzył gimnazjum, szkołę handlową, seminarium nauczycielskie i przystąpił do organizowania wieczorowego szkolnictwa dokształcającego. Utworzył również szkołę specjalną i pracownię psychologiczną. Był to dobry początek dla edukacyjnych funkcji miasta.

Utworzono  Wydział Kanalizacji i Wodociągów przy Zarządzie Miasta. Co prawda, na kanalizację trzeba było jeszcze trochę poczekać, ale miasto i kraj po wojnach (pamiętajmy o wojnie z bolszewikami w 1920 roku) było niezwykle biedne, a gospodarkę trawiła hiperinflacja. Mimo to udało się wybudować łaźnię miejską i park 3 Maja.

Organizowano również przytułki dla bezdomnych i starców pozbawionych opieki oraz tanie kuchnie. Dzieci miały zapewnione półkolonie letnie.

Był jednym z najwybitniejszych działaczy samorządowych w Polsce.

Aleksy Rżewski został zamordowany prawdopodobnie w grudniu 1939 roku przez niemieckich okupantów. Jego symboliczna mogiła znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Polecane aktualności

Łódzkie święto swinga w ten weekend!

Łódzkie święto swinga w ten weekend!

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Retro samochody, muzyka dixieland i stylizacje tancerzy przeniosą łodzian do Ameryki lat 30.... więcej

Wystawa „Marsz głodowy kobiet - Łódź 1981" na ulicy Piotrkowskiej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Wystawa w 40. rocznicę największego w Polsce marszu głodowego

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej stanęła wystawa poświęcona największemu w Polsce marszowi głodowemu, który... więcej

Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni

Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni

Małgorzata Loeffler / ZIM

Efektywne i ekologiczne zarządzanie odpadami w Łodzi. Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni... więcej

Agata Burlińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej UMŁ i Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej -  fot. UMŁ

Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego

Agnieszka Rutkowska / BRP

Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Po wstępnej opinii wydziałów i... więcej

Startuje Łódzki Rower Publiczny 2.0

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Od soboty 31 lipca skorzystamy z pierwszych rowerów nowego systemu Łódzkiego Roweru Publicznego.... więcej

Kontakt