Rocznica Konstytucji Trzeciego Maja

W 230 rocznicę konstytucji 3 Maja uroczystą mszę świętą w łódzkiej archikatedrze odprawił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. W nabożeństwie wzięła udział prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Po mszy, wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej, złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Katedralnym.

Konstytucja została uchwalona w 1791 roku po trzech latach obrad sejmu nazywanego Wielkim, była  próbą naprawy  systemu politycznego Rzeczypospolitej oraz zbudowania silnego państwa. Zniesiono niesławnej pamięci liberum veto, nadano prawa polityczne mieszczanom, a chłopów wzięto  pod ochronę państwa. Stworzono podstawy prawne dla dobrze funkcjonującej monarchii konstytucyjnej. Takie reformy w ówczesnej Europie miały charakter niezwykle nowatorski.    Nie godziła się na nie  Rosja i właśnie z tym państwem w 1792  wybuchła wojna w obronie konstytucji. Armią polską dowodził książę Józef Poniatowski,  a walczył w niej jako dowódca brygady Tadeusz Kościuszko. Mimo bohaterstwa polskich żołnierzy wojna zakończyła się klęską Rzeczypospolitej. Podczas tych zmagań król Stanisław August Poniatowski ustanowił po bitwie pod Zieleńcami order Virtuti Militari.

Następnie, prezydent i przewodniczący złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wybuch III powstania śląskiego  na pl. Wolności. Tablica wmurowana była w fasadę ówczesnego  magistratu w 10 rocznicę wybuchu powstania. Szefem wywiadu wojsk powstańczych był łodzianin,  kapitan Jan Kowalewski, genialny kryptolog, bohater wojny polsko – bolszewickiej, który za udział w powstaniu otrzymał Order Odrodzenia Polski.

 

 

 

Polecane aktualności

17. MTT

17. edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi

Dziś rozpoczyna się nabór prac do 17. edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum... więcej

Mediateka

Łódź buduje Mediatekę

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ogród różany, szklane atrium, galeria, rodzinna kawiarnia i multimedialne sale, czyli jak powstaje... więcej

Od soboty ponownie przejedziemy ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Zakończenie prac przy ciepłociągu, pozwoli ponownie przywrócić ruch w jednym kierunku po... więcej

Księży Młyn -  Stefan Brajter

Łódź buduje Księży Młyn

Małgorzata Loeffler / ZIM

Półmetek prac w kolejnych famułach, a w nich poczta, świetlica dla najmłodszych, pracownie twórcze i... więcej

Łódź edu kul | pakiet #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Elżbieta Maciejewska / Wydział Kultury

Wydział Kultury UMŁ zainicjował powstanie cyklu wydarzeń oraz pakietu edukacyjnego, adresowanego do... więcej

Kontakt