Wirtualny spacer po ulicy Włókienniczej - nowy projekt MPU

Od dzisiaj na Portalu Rewitalizacji można przenieść się w przyszłość i odkryć uroki wyremontowanej ulicy Włókienniczej oraz jej okolic. Każdy chętny, na swoim smartfonie lub komputerze, może odbyć wirtualny spacer po ulicy, która już wkrótce stanie się prawdziwą perełką i atrakcją turystyczną Łodzi. Podczas tej wirtualnej wycieczki można zobaczyć, jak ten obszar miasta będzie wyglądał po ukończeniu rewitalizacji.

Wirtualna wycieczka
W odnowionym budynku przy al. Kościuszki 19 (dawnym komisariacie policji) znalazła swoją siedzibę Miejska Pracownia Urbanistyczna oraz Lapidarium Detalu Architektonicznego.

Wirtualna wycieczka i modele 3D prezentujące rewitalizowaną okolicę ul. Włókienniczej dostępne są na stronach Urzędu Miasta Łodzi na stronie:

https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/dzialania/1-okolice-ul-wlokienniczej/

– W odnowionym budynku przy al. Kościuszki 19 (dawnym komisariacie policji) znalazła swoją siedzibę Miejska Pracownia Urbanistyczna oraz Lapidarium Detalu Architektonicznego. Ludzie, którzy tworzą to miejsce, to ludzie z pasją, którzy w 2018 roku zaprezentowali mieszkańcom portal Rewitalizacji, w którym można znaleźć najważniejsze informacje nt. prowadzonego procesu rewitalizacji. W ramach projektu, we współpracy z Zarządem Inwestycji Miejskich oraz biurami architektonicznymi, powstały też wirtualne wycieczki i modele 3D prezentujące obszary objęte programem Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. Od dziś dostępne są one do obejrzenia online. Prezentujemy wizualizacje 360° oraz modele 3D połączone z wirtualną wycieczką po odnowionej okolicy ulicy Włókienniczej. To doskonała wizytówka zmian, jakie zachodzą w naszym mieście. A skala zmian jest ogromna - mam nadzieję, że dostrzegą to nie tylko mieszkańcy i przedsiębiorcy, ale również inwestorzy. Przypomnę tylko, że miliard złotych – to kwota przeznaczona na inwestycje i remonty w budynki i mieszkania komunalne w ostatnich 10 latach. Do 2023 roku w ramach programu rewitalizacji wyremontujemy ok 170 kamienic. Dwa najbliższe lata to finały niezwykłych inwestycji – mówi wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Wizualizacje powstały w ramach projektu UE „Informatyczne usługi przestrzenne w rewitalizowanej strefie wielkomiejskiej miasta Łodzi”. Stworzył je zespół pracowników Miejskiej Pracowni Urbanistycznej we współpracy z Zarządem Inwestycji Miejskich, Łódzkim Ośrodkiem Geodezji, Biurem Rewitalizacji
i Mieszkalnictwa UM oraz biurami architektonicznymi.

– Dziś jesteśmy w ,,świątyni" detalu. Tak kilka miesięcy temu nazwaliśmy to miejsce. Lapidarium to nasza skarbnica detalu architektonicznego, która zaraz po wygaśnięciu pandemii COVID zostanie udostępniona łodzianom i turystów przyjeżdżającym do naszego miasta. Przed kapitalnym remontem ten budynek, podobnie jak pałacyk przy ul. Wólczańskiej był w tragicznym stanie. Dziś to piękne obiekty budynek z odtworzonymi detalami. Wartość inwestycji to 14, 5 mln złotych. Dziś prezentujemy wielki finał rewitalizacji. W tym również zakończenie odnowy ulicy Włókienniczej – gdzie w 13 kamienicach przeprowadzimy gruntowną odnowę. Przy ulicy Włókienniczej do 2023 roku oddamy mieszkańcom łącznie 223 komfortowe mieszkania komunalne oraz 32 lokale dla mikro-przedsiębiorców. Zmieniamy ulicę Włókienniczą w zupełnie nowe miejsce, które będzie z jednej strony dumą łodzian, a z drugiej jedną z największych atrakcji turystycznych. Podczas wirtualnych spacerów użytkownicy mogą zobaczyć jak dany obszar będzie prezentował się po zakończeniu prac remontowych. Ulicę Włókienniczą można wyświetlić na dwa sposoby – poprzez wirtualny spacer składający się z połączonych ze sobą wizualizacji 360° oraz modele 3D poszczególnych inwestycji na obszarze mówi Agnieszka Kowalewska Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi i dodaje: – Wirtualny spacer dostępny jest do obejrzenia na podstronie „1-okolice ulicy Włókienniczej”, a modele 3D znajdują się na podstronach odpowiednich inwestycji. W kolejnych miesiącach będą pojawiać się spacery i modele dla kolejnych obszarów objętych rewitalizacją. Obie te formy są interaktywne – oprócz strony wizualnej zawierają klikalne znaczniki, dzięki którym można dowiedzieć się więcej
o wybranych inwestycjach. Dzięki wykorzystaniu technologii 360° spacery można oglądać nie tylko na ekranie komputera czy telefonu, ale także przy pomocy specjalnych okularów VR w wirtualnej rzeczywistości. Spacery i modele stanowią interesujące i nowoczesne źródło wiedzy o zachodzących w mieście zmianach.

W szybki i łatwy sposób możliwe będzie podziwianie, efektów ukończonych prac w ramach realizowanych projektów rewitalizacji. W ramach tego przedsięwzięcia udostępnione zostały również szczegółowe interaktywne makiety 3D, które można zobaczyć pod linkami:

Program pozwalający na wirtualne zwiedzanie ulicy Włókienniczej będzie rozwijany i w przyszłości pokaże nam pozostałe priorytetowe obszary rewitalizacji. Warto podkreślić, że to narzędzie jest proste i intuicyjne w obsłudze. Cieszę się, że ten program nie ograniczył się do suchego monitorowania rewitalizacji, ale również daje mieszkańcom Łodzi możliwość przyjrzenia się naszemu miastu na nowej płaszczyźnie i pozwala zdobywać wiele szczegółowych informacji na temat rewitalizowanych miejsc – dodaje Magdalena Talar-Wiśniewska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Jak podkreśla Mariusz Stępniewski, kierownik Zespołu Informatyki i Baz Danych Miejskiej Pracowni Urbanistycznej dane 3D będą aktualizowane i publikowane na bieżąco. Sukcesywnie będą również uruchamiane wirtualne spacery dla pozostałych kwartałów rewitalizacji. Udostępniane będą one z na podstronach poszczególnych obszarów rewitalizacji. Kolejne dwa wirtualne spacery zostaną opublikowane jeszcze w tym roku.

Polecane aktualności

Fortyfikacje przeciwlotnicze z czasów wojny i pozostałości dawnej

Fortyfikacje przeciwlotnicze z czasów wojny i pozostałości dawnej przędzalni w centrum Łodzi

Małgorzata Loeffler / ZIM

Fortyfikacje przeciwlotnicze z czasów wojny i pozostałości dawnej przędzalni – niezwykłe odkrycia na... więcej

 -  mat. Wędrowne motyle

Blogerzy z Wędrownych Motyli zielono o Łodzi

Magdalena Martin / KS

Ania i Marcin Nowakowie, blogujący o podróżach jako Wędrowne Motyle, zawitali do Łodzi i... więcej

Bezpłatne, ciepłe posiłki dla uczniów i przedszkolaków

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Łódzcy rodzice, którzy chcieliby, by ich dzieci korzystały z bezpłatnych, ciepłych posiłków w... więcej

Łódź

Aktywizacja młodych łodzian pozostających bez pracy

Monika Pawlak / UMŁ

Staże, bony na zasiedlenie oraz prace interwencyjne w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych... więcej

Ekologiczny pojazd elektryczny na Młynku

Ekologiczny pojazd elektryczny na Młynku

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Jest elektryczny, wielofunkcyjny i wyprodukowany przez polską firmę Bartesko. Może działać jako... więcej

Kontakt