Święto zwycięstwa

8 maja 1945 roku zakończyła się w Europie II wojna światowa - najkrwawszy konflikt w dziejach świata. W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi: żołnierzy i cywili.

W przeddzień Narodowego Dnia Zwycięstwa Wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka oraz przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski złożyli wieńce i zapalili znicze przed pomnikiem Armii Krajowej na pl. Józefa Hallera.

Władzom miejskim towarzyszyli pułkownik Włodzimierz Pajdowski i Tomasz Szamburski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

Dla weteranów AK i społeczności łódzkiej  pomnik na pl. Hallera jest symbolem zwycięstwa i polskiego wkładu w walkę z III Rzeszą.

 Akt bezwarunkowej kapitulacji został podpisany przez przedstawicieli III Rzeszy oraz przedstawicieli trzech mocarstw sprzymierzonych (ZSRR, Anglia i USA) i Francji, w Berlinie, 8 maja o godz. 23:01.

Polska wałczyła od pierwszego dnia wojny. Liczba polskich ofiar wyniosła blisko 6 milionów obywateli, a straty materialne sięgnęły setek miliardów dolarów. Straciliśmy także 50 procent dóbr kultury.

Dla świata dzień 8 maja 1945 roku stal się początkiem procesu odbudowy materialnej i politycznej. Polski wkład w zwycięstwo nad Niemcami był niezwykle istotny. Chodzi przede wszystkim o wysiłek militarny na wszystkich frontach II wojny światowej.

Według historyków Armia Krajowa , a właściwe jej wywiad wniosły niezwykły wkład w dzieło zwycięstwa. W Łodzi działała np. Halina Szwarc-Kłąb, jedna najbardziej zasłużonych agentek AK, która ustaliła położenie obiektów militarnych na terenie portu w Hamburgu, co umożliwiło aliantom ich zniszczenie. Pracując w Archiwum Medycyny Wojskowej w Berlinie, miała wgląd do informacji o stratach jednostek niemieckich na froncie wschodnim. Można było w ten sposób określić ich stan liczebny oraz gotowość do walki, także miejsce stacjonowania.

Pamiętamy też o informacjach, jakie dostarczał wywiad AK na temat pocisków V-1 i V-2 oraz o polskim wkładzie w rozszyfrowanie kodów Enigmy, który przyśpieszył niewątpliwie koniec wojny.

Polecane aktualności

DK 502

Nowe przestrzenie to nowe możliwości w łódzkiej kulturze

Małgorzata Loeffler / ZIM

Nowe przestrzenie to nowe możliwości. Jak wygląda łódzka kultura po epidemii i jakie atrakcje... więcej

Stypendia Prezydenta Miasta Łodzi - plakat

Mamy ponad 600 tys. zł na stypendia dla studentów łódzkich szkół wyższych

BRGiWM

15 czerwca rozpoczyna się XI edycja programu stypendialnego Prezydenta Miasta Łodzi dla studentów... więcej

Półkolonie ze Strażą Miejską

Rozpoczynają się zapisy na letnie półkolonie w Łodzi

BRP

Gry terenowe, nauka bezpiecznej jazdy rowerem, hulajnogą - tak będą wyglądać wakacje ze Strażą... więcej

Kilińskiego 28

Łódź rewitalizacja. Wkrótce rozpoczną się prace w zabytkowej kamienicy przy ulicy Kilińskiego 28

Małgorzata Loeffler / ZIM

Powstaną w niej mieszkania komunalne i lokale. Nie zabraknie zielonego podwórka z placem zabaw,... więcej

EC1

Miasta z głową

Grzegorz Gawlik / UMŁ

I Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych już za tydzień w Łodzi! Jaki jest cel... więcej

Kontakt