Na wiosnę zakwitły łódzkie ogrody

Jak wygląda zabytkowy ogród pałacu Izraela Poznańskiego po odnowie i kiedy będziemy mogli odwiedzić przypałacowy ogród braci Steinertów?

Na wiosnę zakwitły łódzkie ogrody
Inwestycja w pałacu Izraela Poznańskiego to nie tylko rewitalizacja samego budynku, ale również odnowienie ogrodu.

– Łódź pałacami i willami łódzkich przemysłowców stoi - mamy ich ok. 150, a pałac Poznańskiego jest niewątpliwie jedną z europejskich pereł architektury. Od dziś łodzianie i turyści mogą podziwiać przepięknie zrewitalizowany ogród przypałacowy. To jeden z najpiękniejszych ogrodów naszego miasta. Całkowity koszt prac wyniósł ok. 2 mln zł. Odtworzyliśmy historyczny układ alejek i nasadzeń. Wykonano prace murarskie, kamieniarskie oraz nową przepiękna iluminację ogrodu. Ogrody pałacowe to także turystyczna wizytówka naszego miasta, serdecznie zapraszam wszystkich do zwiedzania – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi.

Jednym z ciekawszych nowych elementów przypałacowego ogrodu są specjalne, bujane ławki edukacyjne, które działają bez zewnętrznego zasilania przy wykorzystaniu siły mięśni osób z nich korzystających. Po wprawieniu ławki w ruch wytwarzany jest prąd, który uruchamia moduł dźwiękowy. Kołysząc się na ławkach możemy wysłuchać opowieści m.in. o historii rezydencji rodziny Poznańskich i kompleksu fabrycznego.

– Inwestycja w pałacu Izraela Poznańskiego to nie tylko rewitalizacja samego budynku, ale również odnowienie ogrodu. Cieszy nas, że już możemy podziwiać ten jeden z najciekawszych i najstarszych ogrodów Łodzi. Opiekę nad ogrodem w 1992 roku przejęło Muzeum Miasta Łodzi i od tego czasu prowadzi prace nad przywróceniem jego świetności. W wyniku tych działań powstały dwa projekty konserwacji i odnowy, opracowane przez dr inż. Halinę Jaroszewską (w 1998 i 2007 roku), które nawiązywały do planów projektanta ogrodu Leona Grabowskiego. Przeprowadzono inwentaryzację i wykonano plan nasadzeń w oparciu o dostępny materiał ikonograficzny – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Ogród znajdujący się przy pałacu Izraela Poznańskiego został 23 maja 2017 r. wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Starania o wydanie takiej decyzji podjął Urząd Miasta Łodzi we współpracy z Muzeum Miasta Łodzi.

– Mimo swoich niewielkich rozmiarów (jego powierzchnia to jedynie 0,576 ha), ogród jest bardzo interesujący, m.in. z uwagi na zachowany charakter spacerowy przypałacowej części oraz rosnący tu wyjątkowy starodrzew (m.in. rzadkiej odmiany jawor czy unikatowe odmiany klonu pospolitego). Ale to nie jedyny łódzki przypałacowy ogród. Właśnie zakwitły tulipany w odnowionym ogrodzie pałacu Steinertów, gdzie pojawiły się nowe drzewa, krzewy i byliny. Przestrzeń przed wyremontowanym pałacem dopełniają liczne kwiaty, m.in. róże (również odmiany pnące) i rośliny cebulowe oraz byliny: runianka japońska, funkie w kilku odmianach oraz trawy ozdobne. Zapraszamy do pałacu Steinertów w Noc Muzeów w godzinach 18.00 – 22.00. Ogród przy pałacu Poznańskich dostępny jest dla zwiedzających w godzinach pracy muzeum – dodaje Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

XIX-wieczną rezydencję Izraela Poznańskiego otaczał wielki ogród ciągnący się od ulicy Ogrodowej do ulicy Drewnowskiej, aż do koryta rzeki Łódki. Teraz ogród jest znacznie mniejszy. Do naszych czasów zachowała się architektura obecnego podjazdu, rotunda i schodki prowadzące do alejek oraz latarnie gazowe w formie posągów przedstawiających strażników trzymających pochodnie. W ogrodzie nadal możemy podziwiać roślinność, która pamięta spacery rodziny Poznańskich.

– Ogród przy pałacu Poznańskiego przeszedł ogromną metamorfozę. Naszym głównym celem było przywrócenie go do pierwotnego charakteru i wyglądu. W ramach remontu naprawiliśmy i wzmocniliśmy elementy murowane znajdujące się w bezpośredniej bliskości pałacu. Wykonaliśmy m.in. nowoczesną izolację, dzięki której przetrwają one kolejnych 100 lat. Wymieniliśmy i ujednoliciliśmy nawierzchnię (kostka granitowa) wszystkich alejek na terenie ogrodu. Posadziliśmy 20 nowych drzew oraz ponad 1000 krzewów i zieleni niskiej. Ogród został wyposażony w nowe ławki i kosze na śmieci. Została również przebudowana północna brama wjazdowa, tak by nawiązywała stylistyką do bramy wejściowej na teren Manufaktury oraz ogrodzenie oddzielające ogród od centrum handlowego. Ogród wzbogacił się o system automatycznego nawadniania. Wymieniona została też stara instalacja elektryczna, a w miejsce typowych słupów oświetleniowych zainstalowaliśmy 9 stylizowanych latarni. Ogród dostępny jest dla wszystkich, którzy wykupili bilet wstępu do naszego muzeum – mówi Sławomir Mikołajczyk, p.o. dyrektora Muzeum Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

Łódzka uczelnia opracowała proste rozwiązanie przyjaznego dla środowiska i zwierząt pozbywania się zużytych maseczek

informacja prasowa

„Maskonur” to wynalazek opracowany Uniwersytet Medyczny w Łodzi we współpracy z WWF Polska więcej

Fortyfikacje przeciwlotnicze z czasów wojny i pozostałości dawnej

Fortyfikacje przeciwlotnicze z czasów wojny i pozostałości dawnej przędzalni w centrum Łodzi

Małgorzata Loeffler / ZIM

Fortyfikacje przeciwlotnicze z czasów wojny i pozostałości dawnej przędzalni – niezwykłe odkrycia na... więcej

 -  mat. Wędrowne motyle

Blogerzy z Wędrownych Motyli zielono o Łodzi

Magdalena Martin / KS

Ania i Marcin Nowakowie, blogujący o podróżach jako Wędrowne Motyle, zawitali do Łodzi i... więcej

Bezpłatne, ciepłe posiłki dla uczniów i przedszkolaków

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Łódzcy rodzice, którzy chcieliby, by ich dzieci korzystały z bezpłatnych, ciepłych posiłków w... więcej

Łódź

Aktywizacja młodych łodzian pozostających bez pracy

Monika Pawlak / UMŁ

Staże, bony na zasiedlenie oraz prace interwencyjne w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych... więcej

Kontakt