Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Przygotowane zostały wytyczne, na podstawie których mieszkańcy łódzkich domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi na terenie DPS.

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi
Pensjonariusze domów pomocy po powrocie z "urlopu" nie będą musieli przechodzić obowiązkowej kwarantanny.

Pensjonariusze domów pomocy po powrocie z "urlopu" nie będą musieli przechodzić obowiązkowej kwarantanny. Rodziny, bliscy podopiecznych DPS będą mogli też po uprzednim umówieniu się odwiedzać mieszkańców domów w placówce. Zasady zostały uzgodnione z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Łodzi. 

Mieszkańcy, którzy są dwukrotnie zaszczepieni przeciwko koronawirusowi oraz przeszli niezbędny okres "karencji", który pozwolił na wytworzenie się przeciwciał - będą mogli opuszczać placówkę, np. udać się na "urlop" do rodziny, a po powrocie nie czeka ich już kwarantanna. Przypomnijmy, że do zaszczepienia zgłosiło się prawie 1500 pensjonariuszy DPS. Do tej pory 1446 przyjęło jedną, a 1323 również drugą dawkę szczepionki. 

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy mieszkańcy DPS mogą być zaszczepieni. Zdarzają się przeciwwskazania medyczne. Ponadto szczepienie przeciwko covid nie jest obowiązkowe, więc są osoby, które nie zdecydowały się na przyjęcie szczepionki. Dla tych osób domy pomocy przygotowały szybkie testy. Jeśli ten będzie negatywny - mieszkaniec po "urlopie" poza placówką - wróci do swojego pokoju. Jeśli test wykaże obecność wirusa - będzie musiał przejść izolacje na terenie domu.

Są też tacy mieszkańcy DPS, którzy - ze względu na swój stan - nie mogą opuszczać placówki. W takiej sytuacji możliwe są tylko odwiedziny bliskich w placówce. Domy pomocy społecznej umożliwią takie spotkania. Oczywiście, każde z nich będzie musiało być wcześniej umówione z placówką. Jednak tu DPS sprawdzi również, czy przynajmniej jedna ze stron (mieszkaniec lub bliski go odwiedzający) jest zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Jeśli nie - będzie trzeba omawiać
z placówką szczególne środki ostrożności przy takim spotkaniu. Bardzo często już stan takiej obłożnie chorej osoby jest bardzo ciężki. I każda infekcja jest w takiej sytuacji niebezpieczna. Ponadto pensjonariusz może przebywać w pokoju z inną osobą - niekoniecznie zaszczepioną. Odwiedzający zaś wchodzi na teren placówki, w której szczepienia nie musiało przejść 100 procent mieszkańców.

Warto zauważyć, że pogoda sprzyja spotkaniom na terenach ogrodów, które znajdują się przy placówkach. W zieleńcach stoją altany czy ławki, które umożliwiają spotkanie na zewnątrz, w bezpiecznych epidemicznie warunkach.

Nowe zasady zostaną wprowadzone od środy 12 maja.

Polecane aktualności

Muzyczne lato w Łodzi – 100 koncertów w mieście!

Daria Głowacka / ŁCW

Tegoroczne lato w Łodzi tętni muzyką. Tylko przez lipiec i sierpień w mieście odbędzie się ponad 100... więcej

Wnętrze restauracji BOHO przy ul. Piotrkowskiej -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

BOHO - nowa, wegetariańska restauracja na ul. Piotrkowskiej

informacja prasowa

Kuchnia wegetariańska zyskuje coraz większą popularność wśród łodzian. W centrum Łodzi co roku... więcej

Tuwima 64 - wizualizacja

Nowe mieszkania w Łodzi powstają przy ul. Tuwima

informacja prasowa

Vantage Development i Mostostal Warszawa oficjalnie inaugurują budowę nowego projektu. 16 czerwca... więcej

Szkolenie komputerowe -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Bezpłatne szkolenia komputerowe w Łodzi

Małgorzata Loeffler / ZIM

Komputer nie gryzie – przyjdź, a nauczymy cię jego obsługi. 80 godzin szkoleniowych, profesjonalni... więcej

Turnusy rehabilitacyjne -  fot. CC0

Prawie 3 mln zł dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Nadmorskie miejscowości wybierają w tym roku najczęściej na turnusy rehabilitacyjne osoby z... więcej

Kontakt