Napełniamy główny zbiornik w Orientarium

To nie przelewki! Zaczęliśmy napełniać główny zbiornik wodny w Orientarium, do którego już niebawem wskoczą między innymi rekiny i płaszczki.

Główny zbiornik - Orientarium; fot. Paweł Kowski
Główny zbiornik - Orientarium; fot. Paweł Kowski

Podwodny tunel będzie jedną z największych atrakcji Orientarium. Z jednej strony basen z rekinami i płaszczkami, z drugiej rafa koralowa – to na pewno będzie robić wrażenie. Warto podkreślić, że tunel ma długość 26 metrów, a baseny znajdujące się nad nim zmieszczą prawie 3 miliony litrów wody. W marcu i kwietniu generalny wykonawca – Mosty Łódź - oczyszczał zbiornik za pomocą wody tymczasowej, obecnie rozpoczęło się finalne napełnianie. – Woda nalewana jest do basenu stopniowo. Jest to już woda zasolona. Ten proces potrwa kilka tygodni, bo każdego dnia możemy wpuścić tylko określoną masę wody. Jak niecka się wypełni, rozpocznie się proces dojrzewania biologicznego – informuje prezes Zoo, Arkadiusz Jaksa.

Niebawem rozpocznie się zarybianie mniejszych zbiorników wodnych, a następnie zaczniemy proces zarybiania głównego zbiornika z rekinami. – Łącznie będziemy mieli kilkadziesiąt gatunków ryb. Część będzie pływała w toni wodnej, część będzie przebywać na dnie. Każdy poziom akwarium będzie zapełniony rybami. W basenie rekinów, który mieści 3000 metrów sześciennych wody, pojawią się ryby chrzęstnoszkieletowe i kostnoszkieletowe, między innymi rekiny i płaszczki, w tym rzadkie i bardzo oryginalne gatunki jak Rhina anclystoma. W zbiorniku rafy koralowej będzie około 30 gatunków niedużych ryb – typowe gatunki, które można na rafach spotkać, w różnych rozmiarach i kolorach. Na dnie pojawi się natomiast  tak zwana płaszczka niebieskoplama – mówi Adam Danielak, kierownik biotopów wodnych w łódzkim Zoo.

Przypomnijmy, że otwarcie Orientarium planowane jest na jesień tego roku.

Polecane aktualności

Pojemniki na elektrośmieci

Pojemniki na elektrośmieci pojawią się w całej Łodzi

Monika Pawlak / UMŁ

10 charakterystycznych czerwonych pojemników stanęło dziś na łódzkich osiedlach. Łodzianie mogą do... więcej

Trapani

Z Łodzi polecimy do Palermo i do dwóch innych włoskich miast

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Za dwa tygodnie na łódzkim lotnisku rozpoczną się loty do Włoch. Można będzie polecieć do Palermo i... więcej

Park

W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego łodzianie zgłosili ok. 25% projektów dotyczących zieleni, skwerów i doposażania łódzkich parków

Grzegorz Gawlik / UMŁ

1097 - to ostateczna liczba projektów, które wpłynęły w ramach IX edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Urbino Hybrid

Nowe autobusy MPK

MPK - Łódź wybrało firmę, która dostarczy 51 nowych autobusów, w tym hybrydy. Jeszcze w tym roku... więcej

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Małgorzata Loeffler / ZIM

Podwórko wyłożone płytami z wyburzonych łódzkich fabryk, odnowione detale na elewacji czyli... więcej

Kontakt