W Łodzi przybędzie lasów

150 ha nowych lasów w Łodzi. Powierzchnia lasów powiększy się w Łodzi o jedną dziesiątą. To nawet 150 tysięcy kolejnych drzew.

Nowe lasy w Łodzi
Plan powiększania łódzkich lasów, to program który Łódź będzie realizowała w najbliższych latach.

- Dla klimatu i ochrony przed jego negatywnymi zmianami kluczowe znaczenie mają oceany i lasy. Dla nikogo newsem nie będzie, że dostępu do oceanu, czy choćby morza w Łodzi nie mamy, ale mamy lasy, które należy chronić. To nie jedyny sposób, w jaki możemy pomagać klimatowi. Lasy możemy też sadzić. I tak zrobimy. Wytypowaliśmy 150 hektarów terenów do zalesienia. To oznacza, że ich powierzchnia w Łodzi zwiększy się aż o jedną dziesiątą – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

Wśród tych terenów znajdują się zarówno miejskie działki, jak i takie, które miasto zamierza wykupić od prywatnych właścicieli. - Ludzie lubią przeliczać różne rzeczy na drzewa. Także dla zainteresowanych, te 150 hektarów nowych lasów to nawet 150 tysięcy nowych drzew w Łodzi. A to tylko część nasadzeń, jakie planujemy w najbliższych latach – mówi Pustelnik.

Plan powiększania łódzkich lasów, to program który Łódź będzie realizowała w najbliższych latach. - Wytypowaliśmy już pakiet nieruchomości, na których chcemy tworzyć nowe lasy. Teraz chcemy napisać program, zabezpieczyć finansowanie, przedyskutować nasze plany z mieszkańcami, no i zacząć sadzić drzewa. Myślę, że zaczniemy jeszcze w tym roku – zapowiada Maciej Riemer, dyrektor departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ. - Zalesianie Łodzi to jedno, ale nie przestajemy też szukać terenów pod nowe parki. Do tej pory zdecydowaliśmy o utworzeniu nowych terenów zieleni w pięciu miejscach, a powierzchnia tych działek to 65 ha. Czas na kolejne nieruchomości. Zdecydowaliśmy wyłączyć ze sprzedaży działkę w dolinie Jasienia, przy al. Rydza-Śmigłego i Fabrycznej, a także dwie nieruchomości przy ulicach Patriotycznej i Zamulnej, które włączymy to terenu rekreacyjnego stawów Stefańskiego.

- Od kilku tygodni przedstawiamy Państwu dobre, zielone wieści. Zaczęliśmy od wycofania ze sprzedaży pod osiedla domów jednorodzinnych terenów przy ul. Podchorążych oraz przy Relaksowej. Potem przyszedł czas na wieść, na którą czekało wiele osób, czyli decyzję ws. dawnej szkółki ogrodniczej między ul. Wycieczkową i Centralną, która też pozostanie zielona. Wycofaliśmy ze sprzedaży także teren dawnych wyścigów konnych niedaleko stawów Stefańskiego. Ciągle analizujemy plany miejscowe i upewniamy się, że zieleń jest w nich należycie chroniona – podsumowuje Pustelnik.

- Dzięki nowym lasom i parkom zwiększymy tereny zielone w Łodzi o ponad 200 ha. To w sumie kilkanaście procent. Z mniejszych nowości, dokończymy też formalności przy tworzeniu nowego parku na Radogoszczu. Teren zielony przy ul. Łososiowej oficjalnie otrzyma nazwę parku Harcerek Łódzkich. A to oznacza, że teren ten już oficjalnie będzie włączony do terenów zieleni w Łodzi – mówi Riemer.

Polecane aktualności

DOSTĘPNOŚĆ. WŁĄCZAM konferencja metodyczna

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Jak skutecznie otwierać drzwi do zasobów kultury wszystkim? Skąd u animatorów, twórców i artystów... więcej

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Kontakt