Zero kartkówek w praktyce – jak wygląda szkoła po pandemii?

Radni Rady Miejskiej spotkali się w dniu dzisiejszym (17.05) z pedagogami ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, którzy wzorcowo wprowadzili w życie zeszłotygodniowe stanowisko-apel w sprawie rezygnacji z klasówek w krótkim okresie powrotu dzieci do szkół w bieżącym roku szkolnym, co spotkało się z szeroką aprobatą kadry pedagogicznej, rodziców jak i samych dzieci.

Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – W zeszłym tygodniu przyjęliśmy na sesji apel do dyrektorów, do nauczycieli o to, aby ten pierwszy moment powrotu dzieci do szkoły potraktować jako taką zabawę, wprowadzenie, pokazanie szkoły na nowo, na odbudowanie relacji w grupie i pomiędzy dzieciakami a nauczycielami. Chcielibyśmy, aby we wszystkich łódzkich szkołach to tak wyglądało, aby nie straszyć dzieci klasówkami, nie straszyć tym, że będą kontrolowane, sprawdzane i żeby zrobić tak, aby ta szkoła była dla nich szansą na powrót do normalności i do nauki poprzez zabawę, poprzez inne propozycje, a nie tylko kartkówki, sprawdziany i pytanie.

Melania Dominiak, pedagog szkolny Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi: – Dzisiaj, od wczesnych godzin porannych, przygotowywaliśmy się na przyjęcie naszych uczniów i uczennic. Przygotowaliśmy muzykę, przygotowaliśmy balony, przygotowaliśmy naklejki – „Jestem super”, każde z nas dostało dzisiaj taką naklejkę. Obiecaliśmy, że sprawdziany są ważne, ale może nie na ten moment. Uczniowie wracają, bo chcemy znowu być razem i to jest święto dzisiejszego dnia.

Agata Kobylińska, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. Dzieci i Młodzieży: – Jestem bardzo dumna z tej szkoły, znam ją doskonale i to jest szkoła, którą można stawiać jako przykład. Dzisiaj za nami stoi grupa dzieci – dzieciaki są uśmiechnięte, to jest ważne – dbanie o relacje i integracja rówieśnicza, a wiem, że są szkoły, które dzisiaj się nie do końca do tego zastosowały. Tym bardziej jest ważne, żeby pokazywać, że są takie szkoły, gdzie właśnie relacje i integracja są najważniejsze. Bo nie ma teraz, według mnie, nic ważniejszego niż dbanie o zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo dzieci.

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Dzisiaj występujemy, przede wszystkim, jako rodzice uczniów, którzy powracają do szkół. Wielokrotnie już apelowaliśmy do nauczycieli, dyrekcji, by ten ostatni miesiąc nie był dla dzieci traumatyczny, żeby nie było nadmiaru klasówek, sprawdzianów. Dzisiaj tymi bohaterami naszymi są właśnie dzieci, ich wiedza została już zweryfikowana na etapie pracy zdalnej, teraz jest czas na odbudowanie relacji personalnych między dziećmi, na odbudowanie ich psychiki, także ten apel kierujemy do łódzkich szkół, aby pamiętali, że dobro psychiczne dzieci jest najważniejsze.

Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Od 31 maja już wszystkie dzieciaki będą w szkołach, 7 czerwca, tak naprawdę, to jest ten moment, kiedy rady pedagogiczne mają w większości powystawiane oceny. Tu dowiedziałem się w szkole, że te oceny już są wystawione, a tylko te dzieci, które chcą się poprawiać, mogą się zgłaszać do nauczycieli i podnosić swoje oceny. To też jest fajny pomysł, aby dodatkowo nie obciążać, nie stresować dzieci. Na Komisji ds. Rodziny, Dzieci i Młodzieży, w najbliższą środę, będziemy chcieli się dowiedzieć od Wydziału Edukacji, jak wyglądały te powroty do szkół we wszystkich łódzkich szkołach – czy wszystkie dzieci wróciły, czy się okazało, że część dzieci uciekła na zwolnienia lekarskie, bo takie informacje do nas też docierają.

Polecane aktualności

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Rewolucja na Legionów

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ulica przestanie służyć jako scenografia filmów wojennych i historycznych – zamiast tego będzie... więcej

Kontakt