Świętujemy 15. Urodziny. To będzie kulturalny weekend pełen wrażeń!

W najbliższy weekend, 21-23 maja, Manufaktura zaczyna świętować swoje 15. urodziny. Z tej okazji przygotowano dla łodzian wyjątkowy, kulturalny weekend. Na deskach plenerowej sceny na rynku Manufaktury zagości muzyka i teatr w najlepszym wydaniu.

Rynek Manufaktury
Urodzinowy weekend rozpocznie się w piątek, 21 maja, koncertem Urszuli Dudziak.

Zaczynamy koncertowo

Urodzinowy weekend rozpocznie się w piątek, 21 maja, koncertem Urszuli Dudziak. Jazzowa dama pojawi się na scenie o godzinie 19-tej. Jej występ będzie nie tylko wyjątkową ucztą muzyczną – Urszula to prawdziwy wulkan energii i niepoprawna optymistka, zarażająca wszystkich swoim szczerym uśmiechem. W piątkowy wieczór wokalistka zaśpiewa swoje ukochane utwory, które każdego wprawią w dobry nastrój i oficjalnie rozpoczną świętowanie!

Widownia dla trzystu osób zapewni wszystkim nie tylko komfort i ochronę przed deszczem, ale także bezpieczeństwo – miejsca siedzące zostaną rozstawione zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego, a goście będą mogli też skorzystać z punktów do dezynfekcji. Koncert jest bezpłatny, lecz biletowany. Bilety można zdobyć w konkursach przygotowanych przez lokalne media oraz na Facebooku Manufaktury.

Więcej informacji na temat biletów znajduje się na stronie: www.manufaktura.com w zakładce „Wydarzenia”

Teatralna prapremiera

Sobota i niedziela (22-23 maja) upłynie pod znakiem teatru – na rynku Manufaktury odbędzie się prapremiera sztuki Teatru Powszechnego w Łodzi pt. „Dobra zmiana”, w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. To pierwsze po pandemii plenerowe przedstawienie teatralne, będzie idealną odskocznią od pochmurnych miesięcy lockdownu.

Uroczą Nadię, główną bohaterkę, łodzianie znają już z pierwszej części komediowego cyklu, czyli „Pomocy domowej”. Teraz będą mieli okazję poznać jej dalsze losy w nowej komedii, napisanej specjalnie dla łódzkiego Teatru Powszechnego.

„Dobra zmiana” to komedia, której akcja rozgrywa się w Łodzi, a sztuka zbudowana jest wokół pomocy domowej - Nadii. W dotychczasowych spektaklach była ona postacią porządkującą rzeczywistość i to ona rozwiązywała problemy, mając receptę na wszystko. W najnowszej premierze jest inaczej: Nadia staje się elementem gry i musi sobie w tej sytuacji poradzić  – mówi Jakub Przebindowski. - Sztuka jest komentarzem do współczesności. Pogubienie, hipokryzja, pomieszanie wartości to tylko niektóre ze spraw, którym komediowo przyglądamy się w „Dobrej zmianie” – dodaje Przebindowski.

Sztuka zostanie zaprezentowana w terminach:

Sobota, 22 maja, w godz. 16.00 i 19.00

Niedziela, 23 maja, w godz. 16.00 i 19.00

W ramach urodzinowego prezentu, Teatr Powszechny i Manufaktura przygotowały dla łodzian łącznie aż 1200 biletów na ten niezwykły spektakl.

Jak zdobyć zaproszenie na jedno z czterech przedstawień?

We wtorek (18 maja) w wejściu głównym w galerii handlowej stanie stoisko „Stacja Teatr Powszechny w Manufakturze”, w którym aktorzy i dyrekcja Teatru Powszechnego spotkają się z Państwem/gośćmi Manufaktury. O godzinie 14.00 zostanie wydanych tam 250 podwójnych zaproszeń, taka sama liczba zostanie wydana o godzinie 18.00. Decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba będzie mogła odebrać maksymalnie dwa bilety.

Impreza zostanie zorganizowana zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego. Dbając o komfort gości, pomiędzy krzesłami na widowni zachowane będą odpowiednie odległości, a przy wejściach będzie dostępny płyn do dezynfekcji. Dodatkowo, scena zostanie ustawiona tak, żeby można było oglądać spektakle także z pobliskich restauracyjnych ogródków.

Ulubieńcy ze słonecznej Italii zawitają w Manu!

Już 20 maja na rynek Manufaktury wróci jarmark włoskich specjałów „Fiere del Gusto&buon Gusto”. Amatorzy śródziemnomorskich wiktuałów będą mogli wybierać spośród 400 wyrobów z rodzinnych, małych zakładów z kilku regionów Włoch, w tym z Toskanii, Sycylii, Sardynii, Lacjum, Apulii.

Fani kuchni śródziemnomorskiej znajdą tam między innymi ponad 50 rodzajów makaronów, oryginalne włoskie sery, sycylijskie oliwy z oliwek i inne produkty, które pomogą przenieść się – przynajmniej podniebieniu – do słonecznej Italii. Smakosze kupią tu produkty, bez których trudno wyobrazić sobie włoskie gotowanie: parmezan, oryginalną mozzarellę i ricottę. Nie zabraknie też wędlin, które urozmaicą każde przyjęcie: oryginalnej szynki parmeńskiej, wołowej bresaoli, mortadelli czy kiełbasek z truflą

Na jarmarku znajdą coś dla siebie również wielbiciele słodyczy. Będą m.in. włoskie precelki taralli, nugat torrone, a także tradycyjne desery, m.in. obłędne cannoli, czyli ciastka wypełnione po same brzegi przepysznym kremem! Naprawdę trudno im się oprzeć! A ci, którzy chcieliby sami upiec coś pysznego w domu mogą zaopatrzyć się w oryginalne składniki, m.in. pastę z sycylijskich pistacji lub przepyszne passaty pomidorowe.

Włoski jarmark na rynku Manufaktury potrwa do połowy czerwca, czynny będzie codziennie w godzinach 12-20.

Pospaceruj w niedzielę z Poznańskim

Uwielbiane przez łodzian spacery architektoniczne śladami Izraela Poznańskiego wracają po zimowej przerwie. Co tydzień będzie teraz można wziąć udział w niezwykłej wycieczce.

Spacery organizowane są przez Muzeum Fabryki – przewodnicy w strojach z epoki nie tylko oprowadzają po terenie dawnego imperium Izraela Poznańskiego, ale także zdradzają sekrety obiektu i przytaczają anegdoty, które można poznać tylko tutaj. Co się tu działo, gdy nie było Manufaktury? Kto, ponad sto lat temu, urzędował w budynku, w którym teraz mieści się Starbucks? Co kiedyś znajdowało się na dachu dzisiejszego hotelu Andel’s? Podczas wycieczki można dokładnie obejrzeć zabytkową zabudowę i dowiedzieć się, jakie funkcje w dziewiętnastym wieku pełniły budynki, w których dziś mieszczą się sklepy i restauracje. Przewodnicy zdradzają też sekrety rodziny Poznańskich i obalają mity, które przez lata narastały wokół fabrykanckiego rodu. Wycieczki są tym bardziej ciekawe, że pozwalają wczuć się w dziewiętnastowieczną atmosferę Łodzi – przewodnicy występują w kostiumach, wcielając się w role Izraela Poznańskiego i jego żony Leonii. Przytaczają losy dawnych zakładów bawełnianych i wskazują miejsca, które „zagrały” w filmach. Całą tę wiedzę można zdobyć podczas trwającego około godziny spaceru.

Spacery odbywają się  w każdą niedzielę o godzinie 12 i 15, zbiórka uczestników w okolicy wejścia do Cinema City. Udział jest bezpłatny.

Polecane aktualności

Pojemniki na elektrośmieci

Pojemniki na elektrośmieci pojawią się w całej Łodzi

Monika Pawlak / UMŁ

10 charakterystycznych czerwonych pojemników stanęło dziś na łódzkich osiedlach. Łodzianie mogą do... więcej

Trapani

Z Łodzi polecimy do Palermo i do dwóch innych włoskich miast

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Za dwa tygodnie na łódzkim lotnisku rozpoczną się loty do Włoch. Można będzie polecieć do Palermo i... więcej

Park

W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego łodzianie zgłosili ok. 25% projektów dotyczących zieleni, skwerów i doposażania łódzkich parków

Grzegorz Gawlik / UMŁ

1097 - to ostateczna liczba projektów, które wpłynęły w ramach IX edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Urbino Hybrid

Nowe autobusy MPK

MPK - Łódź wybrało firmę, która dostarczy 51 nowych autobusów, w tym hybrydy. Jeszcze w tym roku... więcej

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Małgorzata Loeffler / ZIM

Podwórko wyłożone płytami z wyburzonych łódzkich fabryk, odnowione detale na elewacji czyli... więcej

Kontakt