Kolejny zabytek przy ulicy Roosevelta wypięknieje.

Ma 110 lat i był siedzibą Banku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich, teraz przechodzi gruntowną modernizację.

Remont przy Roosevelta
To niesamowity budynek i fantastyczny przykład współpracy między instytucjami.

–  To niesamowity budynek i fantastyczny przykład współpracy między instytucjami. Po jego renowacji mieścić tu się będzie siedziba Sejmiku Województwa Łódzkiego i kilka departamentów Urzędu Marszałkowskiego. Pierwotnie budynek należał do Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich, jednej z ciekawszych instytucji finansowych z początku XX wieku. Zresztą w ogóle, w momentach historycznego blasku Łodzi budynek służył kluczowym instytucjom finansowym. Wartość tego przedsięwzięcia to przeszło 15 milionów złotych w ramach projektu rewitalizacji, którego częścią jest przebudowa ulicy Roosvelta, OFF Piotrkowskiej oraz całego otoczenia. To ciekawy budynek także ze względu na fakt, iż mieszczą się w nim takie przedmioty, jak ognio- i wodoodporny skarbiec, centralny odkurzacz czy historyczne szafki dla pracowników. Uporządkowane zostanie również podwórko i znajdująca się na nim zieleń. Gdyby nie dobra współpraca instytucji, nigdy tak skomplikowanego i złożonego budynku nie udałoby się zrewitalizować - mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

W 2017 roku po rozmowach w zarządem województwa łódzkiego budynek został wpisany do projektu 6 Programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi, który obejmuje między innymi ulicę Roosevelta, Off-Piotrkowską i ulicę Sienkiewicza. Kamienica spod numeru 15 znajduje się w zasobach samorządu województwa. Zakres prac jest bardzo szeroki i obejmuje: odnowę elewacji, stolarki i wnętrz (m.in. sufity, witraże i posadzka). Część ścianek zostanie wyburzona, a klatek schodowych – udrożniona. Naprawy doczeka się dach, wymienione  zostaną wszelkie instalacje, a teren zostanie oświetlony. W środku przywrócony zostanie mu pierwotny, historyczny układ pomieszczeń. Na parterze znajdzie się sala obrad, sale konferencyjne oraz gabinety. Pierwsze i drugie piętro przeznaczone zostaną na biura. Budynek wyposażony zostanie w windę. Na dziedzińcu pojawi się nowa posadzka. Istniejąca zieleń zostanie uporządkowana. Pojawią się też nowe rośliny. 

- Ta inwestycja składa się na wielki zbiór rewitalizacji. To odpowiedź na różne potrzeby. Remontujemy drogi, parki, przestrzenie, mieszkania komunalne czy pomocowe lokale dla dzieci wychodzących z pieczy zastępczej, osób niepełnosprawnych, seniorów. Wzmacniamy bezpieczeństwo czy realizujemy ekologiczne inwestycje. Ale dbamy też o takie partnerstwo, jak województwo łódzkie czy policja - mówi Agnieszka Kowalewska–Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi, która dodała: - Jesteśmy przy jednej z piękniejszych, a na pewno mojej ulubionej ulicy Roosvelta. Niedawno zakończyliśmy remont przy ulicy Roosvelta 17. Jesteśmy w finale konkursu „Modernizacja roku i budowa XXI wieku”. Mamy nadzieję, że wygramy ten konkurs. Wszystkie te nieruchomości, które już wyremontowaliśmy już rozbłysły pełnym światłem. A tutaj tak stanie się za chwileczkę.

Budynek przy ulicy Roosevelta 15 został zbudowany w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich, jednej z największych instytucji finansowych z początku XX wieku. Obiekt zaprojektowało biuro architektoniczne Wilhelma Martensa, odpowiedzialne za podobne realizacje m.in. w Berlinie i Hamburgu.

Przez wiele lat służył instytucjom finansowym, głównie bankom, dlatego w jego wnętrzu do dziś znajdują się m.in. wodo i ognioodporny skarbiec, pomieszczenia kasowe czy oryginalne szafki dla pracowników. Remont budynku prowadzony jest w partnerstwie Miasta i Zarządu Nieruchomości Województwa Łódzkiego.

Wiele elementów, choć mają już ponad 100 lat, nadal funkcjonuje poprawnie. Znaleźliśmy wiele interesujących ciekawostek, bo chociażby sama konstrukcja budynku została zaprojektowana przez niemiecką firmę, to wykonali go łódzcy wykonawcy i do dziś jest w świetnym stanie. W 1910 roku znajdował się tu oryginalny odkurzacz centralny, odkryliśmy również konstrukcję szybu windowego z lat 30 tych ubiegłego wieku.

- Pracujemy tutaj już kolejny miesiąc. Na razie sprawdzamy i badamy ten budynek. Udało nam się znaleźć kilka rozmalowań z początku istnienia tego obiektu. To ciekawy obraz tego, jak ten budynek pierwotnie był malowany i dekorowany. Spodziewaliśmy się z punktu widzenia konserwatorskiego, że będzie jeszcze więcej pierwotnych elementów, ale budynek przeszedł remont w latach 30-tych ubiegłego wieku, więc sporo zostało utracone. Ale cały czas mamy nadzieję na przywrócenie tego charakteru. Istnieje szansa na odtworzenie modernistycznego wyglądu klatki schodowej. Jesteśmy pełni nadziej, że westybul będzie godnym miejscem przyjmowania klientów. W jednym z pomieszczeń znaleźliśmy rozmalowania floralne i zwierzęce. To też będzie ciekawy przykład modernistycznych rozmalowań – powiedział Mariusz Kurman, konserwator zabytków.

Obiekt będzie gruntownie wyremontowany. W środku przywrócony zostanie mu pierwotny, historyczny układ pomieszczeń. Na parterze znajdzie się sala obrad, sale konferencyjne oraz gabinety. Pierwsze i drugie piętro przeznaczone zostaną na biura. Budynek wyposażony zostanie w windę. Na dziedzińcu pojawi się nowa posadzka. Istniejąca zieleń zostanie uporządkowana. Pojawią się też nowe rośliny.

- Zakończyliśmy prace rozbiórkowe przy ściankach działowych. Projekt zakłada przebudowę wnętrz z dostosowaniem do potrzeb przyszłych użytkowników. Zakończyliśmy również demontaż instalacji sanitarnych i elektrycznych, a także zabudów wtórnych meblowych. Obecnie trwa montaż nowych pionów kanalizacji i rozprowadzenie poziome dla sanitariatów. Rozpoczęliśmy również montaż przyszłych instalacji elektrycznych. Z początkiem czerwca powinniśmy rozpocząć montaż wodnych, centralnego ogrzewania i wentylacji elektrycznych – dodał Jerzy Krajewski z firmy Zab-Bud, generalnego wykonawcy inwestycji.

Budynek przeznaczony zostanie na biura samorządowej administracji województwa. Znajdzie się tu m.in. siedziba Sejmiku Województwa, Departament Infrastruktury oraz Departament Prawno-Organizacyjny Urzędu Marszałkowskiego.

Wartość projektu wynosi 15,1 mln zł., z czego 8,4 mln zł. to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, zaś 6,7 mln zł. to wkład Zarząd Nieruchomości Województwa Łódzkiego.

Za remont budynku odpowiada partner Miasta Łodzi: Zarząd Nieruchomości Województwa Łódzkiego.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0004/17-00 zawartej w dniu 30 sierpnia 2017 r.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

Łódzkie święto swinga w ten weekend!

Łódzkie święto swinga w ten weekend!

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Retro samochody, muzyka dixieland i stylizacje tancerzy przeniosą łodzian do Ameryki lat 30.... więcej

Wystawa „Marsz głodowy kobiet - Łódź 1981" na ulicy Piotrkowskiej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Wystawa w 40. rocznicę największego w Polsce marszu głodowego

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej stanęła wystawa poświęcona największemu w Polsce marszowi głodowemu, który... więcej

Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni

Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni

Małgorzata Loeffler / ZIM

Efektywne i ekologiczne zarządzanie odpadami w Łodzi. Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni... więcej

Agata Burlińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej UMŁ i Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej -  fot. UMŁ

Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego

Agnieszka Rutkowska / BRP

Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Po wstępnej opinii wydziałów i... więcej

Startuje Łódzki Rower Publiczny 2.0

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Od soboty 31 lipca skorzystamy z pierwszych rowerów nowego systemu Łódzkiego Roweru Publicznego.... więcej

Kontakt